Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Charles Demuth Hayatı ve Eserleri

0 448

Charles Demuth Hayatı ve EserleriPrecisionist hareketin ana üyelerinden biri olan Demuth, 1883 yılında, Ferdinand ve Augusta Demuth’un tek çocuğu olarak Lancaster, Pennsylvania’da doğdu. Ailesinin 1770’ten beri sahip olduğu East King Street’teki tütün dükkânının bitişiğinde bir evde büyüdü. Dört yaşındayken kalçasını yaraladı ve birkaç hafta boyunca yatmak zorunda kaldı. Annesi onu eğlendirmek için ona boya kalemi ve suluboya verdi. Bu da onda sanat sevgisinin başlangıcını oluşturdu. Yaralanması ona baston kullanmasını gerekli kıldı. Her iki ebeveynine de yakın olmasına rağmen, fiziksel zayıflığı, özellikle annesine bağımlı olduğunu ifade ediyordu. Ebeveynleri resim yapma konusundaki ilgisini fark etti ve onu erken yaşlardan itibaren çizim yapmaya teşvik etti. Kalçasındaki yara iyileşmeye başladıktan sonra, ebeveynleri onu özel sanat dersleri alması için Martha Bowman’a gönderdi. Çocuk ve genç bir erkek olarak, diğer yerel sanatçılarla da eğitim aldı. İlk eskiz kitapları, çok genç biri için müthiş bir yetenek ve özveri düzeyini ortaya koydu. Finansal olarak, Demuth’un ebeveynleri sanat alanında kariyer yapma arzusunu destekledi.

Bir süre sonra Franklin Marshall Koleji’ne katıldı ve daha sonra Philadelphia’da, önce Drexel Üniversitesi’nde ve ardından Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisinde sanat alanında lisansüstü eğitim aldı. Akademi sırasında 1907’de ilk otoportresini yağlı boya ile yaptı. William Carlos Williams (daha sonraları modernizm ve hayal gücünün önde gelen bir Amerikalı şairi olarak ünlendi) onun evinde yaşamaya başladı ve iki genç adam hayatları boyunca arkadaş olarak kaldı.

Charles Demuth Hayatı ve EserleriOkuldan ayrıldıktan sonra, yağlı boyadan uzaklaştı ve suluboya çalışmaları yapmaya başladı. Annesinin evin arka bahçesinde yetiştirdiği sebze bahçesinden ve çiçeklerden ilham aldı. Ayrıca, 1914’te New York, Provincetown, Cape Cod’a yaptığı seyahatlerinden de ilham aldı. Oyun yazarı Eugene O’Neill ile birlikte, Demuth Provincetown Oyuncular kurucularından biri olarak, 20 manzara şekillendirilmesinde önemli rol oynayarak nüfuzlu bir tiyatro şirketi haline getirdi. Yılın geri kalanında, neredeyse her hafta New York’a gitti ve Alfred Stieglitz, Marcel Duchamp ve Edward Fisk dahil olmak üzere şehrin sanatsal seçkinleri ile arkadaşlıklar geliştirdi. Avrupalı ve gurbetçi sanatçıların eserlerine maruz kaldığı galerileri gezdi. Ayrıca şehrin gece kulüpleri ve caz barlarından da keyif aldı. Harlem Rönesansı ve Caz Çağı New York’un yaratıcı, bohem atmosferini resimlerinde yer vermeye başladı. New York ve il mahallelerinde çok fazla zaman geçirmesine rağmen, Lancaster yaşamı boyunca Demuth’un evi olmaya devam etti. Sanatı tipik bir Amerikan kasabası olarak algıladı.

Charles Demuth Hayatı ve Eserleri1915-1916 kışında, Greenwich Village’ın canlı yaratıcı atmosferinden ilham almak için Washington Square Park’ın güneyindeki bir daireyi kiraladı. 1917’de Bermuda’ya gitti ve ilk deneyimlerini Kübist ve Modernist ilkelerle müjdeleyen Cezanne’den esinlenen bir dizi mimari ve manzara resmine başladı. 1917 sonbaharında New York’taki Daniel Gallery’de, modernist ressam Edward Fisk’in eserleri ile birlikte alkışlanan bir serginin parçası oldu.

Eylül 1921’de, sağlığı bozularak hastalandı. Neuilly-Sur-Seine’deki Amerikan Hastanesinde tedavi edildi. Lancaster’daki eve dönerken de diyabet teşhisi kondu. Diyet ve insülin enjeksiyonları için deneysel tedavilere başlandı. Diyabetini kontrol altına alan Demuth, 1923’te “poster portreleri” serisini yapmaya başladı. Bunlar, Georgia O’Keeffe, Arthur Dove, John Marin de dahil olmak üzere diğer sanatçı ve yazarların eserlerinin sembolik yorumlarıydı.

Birçok başarılı kişisel sergiye katıldı ve 1927’de çalışmalarının ilk kitabını yayınlandı ve Lancaster’ın mimarisine dayanan son yedi resim serisine başladı. Resimler, küçük kasaba Amerika’sının sanayileşmesinin ikonik temsilleri oldu ve Demuth’un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk yerli modern sanat akımı olan Precisionist hareketinin önde gelen ressamı olarak kabul edildi.

Charles Demuth Hayatı ve EserleriElsie ve Frank Everts’ın eşlik ettiği Demuth, 1934’te son ziyaretini Provincetown’a yaptı. Yolculuk sırasında, son çalışmalarından bazılarını, kalem ve suluboya kullanarak plaj sahnelerinin çizimlerini yarattı.

1935 yılında Lancaster’da diyabet hastalığı nedeniyle 51 yaşında hayatını kaybetti.

Ölümünden sonraki yıllarda, Demuth’un Lancaster’daki East King Street’teki ailesi, sanatını özel bir müze haline getirdi.

Demuth dikkat çekici derecede çok yönlü bir ressamdı. Modernist bir forma Amerikan bakış açısı getiren ilk ressamlardan biriydi.

En önemli eserleri:

Altın İçindeki 5 Figürü, Lancaster Binaları, Modern Rahatlık, Eyalette, Yelkenli İki Açıdan, Ahır ve Ağaçlar, Nospmas, Parlatıcı, Vaudeville Dansçıları, Sorrento, Akrobatlar, Makineler, Caz Şarkıcı, Kule, Yabani Orkide, Merdivenler, Hercai Menekşe, Aucassin ve Nicolette, Mısır’ım, Baca ve Su Kulesi, Nana’nın Ölümü, Kırmızı Bacalar, Şehrimize Hoşgeldiniz…

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku