Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Savaş Ay Kimdir?

0 481

4640_3Milyonlar onu yaptığı cesur ve çarpıcı röportajlarla tanıdı. 1954 Gaziantep doğumlu olan ünlü gazeteci ve muhabir’i daha yakından tanıyalım.

Anne adı Şükran, Baba adı Turan olan savaş ay, 29 Mart 1954 yılında dünya’ya geldi. Annesi şükran hanım ses sanatçısı olduğu için anne eksikliğini bir nebze de olsa yaşayan Savaş Ay’ın çocukluğu Üsküdar sokaklarında geçmiş. Ünlü muhabir’in eğitimine bakacak olursak; Marmara Üniversitesi İktisat ve idari bilimler fakültesini bitiren Savaş Ay, daha sonra Marmara Ticari Bilimler Akademisinde de eğitim görmüştür. Bu eğitimlerden sonra 1974 yılında dünya gazetesinde muhabir olarak mesleği olan ilk adımını attı. Savaş AY daha sonra Vatan, Milliyet, Sabah ve Posta gibi tanınmış gazetelerde çalıştı.

4640_1

Savaş AY’ın ekranlarla buluşması 32. Gün adlı programla başladı. Fakat Ay’ı üne kavuşturan program 18 ağustos 1993 yılında başlayan “A Takımı” adlı haber-tartışma programı oldu. A takımı adlı programla izleyicileri kendine bağlayan savaş ay, televizyon ekranlarında başlattığı yardım kampanyalarıyla da kendinden uzun süre söz ettirdi. Mesleğindeki başarılar ona 1992 yılında en iyi gazetecilik ödülünü de getirdi. Ünlü gazetecinin sinema alanında da hünerleri vardı. 2000 yılında senaryosunu yazıp yönettiği Dansöz filmi ile bu hünerini konuşturmuştur. Hatta bu filmde Kerem Alışık oynamıştır.

175 cm boyunda olan Savaş AY, Ulaş Can Ay ve Sanem Ay adlı iki çocuğa sahiptir. Ünlü gazeteci ve muhabir 14 yıldır gırtlak kanseri tedavisi görüyordu. Uzun süre mesleğini etkileyen bu amansız hastalıkla mücadelesi 9 Kasım 2013 tarihinde biten Savaş Ay, 59 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kaynakça
http://tr.wikipedia.org/wiki/Sava%C5%9F_Ay
http://www.meleklermekani.com/threads/savas-ay-hayati-ve-biyografik-bilgileri.221220/

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.