Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Blog Nasıl Açılır?

0 843

Çoğu zaman internette karşımıza çıkan kişisel blog siteleri ve blog yazarak para kazanmak gibi konular hakkında siteler ile karşılaşmışsınızdır. Akıllarda ilk gelen soru; blog sitelerinin nasıl açıldığıdır. Birkaç basit adımla açabileceğiniz ve aktif ettikten sonra, istediğiniz gibi doldurup, düzenleyebileceğiniz blog siteler, kaliteli ve kullanıcıya hitap ettiği sürece sizlere getirisi olacak kişisel web siteler olabileceği gibi; genel konulara değinebilen web sitelerde olabilir. Blog açmak için, temel olarak 3 ekipmana ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar; domain, hosting ve temadır. Bu 3’lüye sahip olduktan sonra, giriş seviyesinde web bilgisine sahip olmanız sonucunda, kolaylıkla blog siteye sahip olabilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak için gerekli olan domain; sitenizin alan adını yani kullanılacak ismi temsil etmektedir. Alan adı almak için, Türkiye’de hizmet veren birçok firmadan birisini seçebilirsiniz. Alan adınızı seçerken; her zaman akılda kalıcı ve kısa olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü bir kere seçim şansınız olduğu ve değiştiremeyeceğiniz için, kaliteli bir seçim önemlidir. Hosting ise; değiştirilebilir ve hizmet kalitesinden memnun olmadığını zamanlarda yenilenebilir bir hizmettir. Hosting; sitenizin tüm dosyalarını barındıracak ve sitenize 24 saat giriş için imkan tanıyacak olan makineye verilen isimdir. Ancak siz, web hosting hizmeti alarak, hem maliyeti düşürüp, hem de ilk başta yeterli olacak daha küçük alanlarla idare edebilirsiniz.

Son olarak tema seçimi ise, kullanıcılarınızı sitenizde tutmak ve asıl işlevi görecek hizmeti sunacağınız alanla ilgilidir. Tema seçiminde, WordPress tercih etmeniz ilk aşamada kolaylık sunacaktır. Hem hazır temaları kurarak, üstünde oynama yapabilmenize; hem de herkesin anladığı bir sistem olduğu için, rahatlıkla destek alabilmenize fırsat tanıyacaktır.

Şimdi gelelim blog nasıl açılır sorusunun cevabına;

Blog açmak için ilk olarak; domain, yani alan adını satın almanız yani, kayıt etmeniz gerekecektir. Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra, hosting firmalarından herhangi birisinden web hosting hizmeti kiralamanız gerekecektir. Bununla birlikte, alan adı aldığınız firmanın sitesindeki kullanıcı panelinize giriş yaparak, NameServer adreslerini, hostinginize yönlendirmeniz gerekecektir. Ardından, hosting hizmeti aldığınız firmanın sizlere gönderdiği kullanıcı adı ve şifrelerle birlikte, dilediğiniz FTP programlarından birisi aracılığıyla hosting makinenize ulaşabilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır?Makinenize ulaştıktan sonra, indirmiş olduğunuz WordPress tema dosyalarını hosting makinenize atıp, kurmanız gerekecektir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra, blog sitenizi açmış olacaksınız. Daha sonra, site üzerinden siteadı.com/wp-admin panelinden işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Blog nasıl açılır sorusunun cevabını bu şekilde tamamlamış olduk. Şimdi blog yazarak para kazanmak için gerekli olan birkaç detaya değinelim;

Blog açtıktan sonra, sitenizi sürekli güncel tutmanız gerekecektir. Konusuna göre içerikler girip, kullanıcıları sitenizde tutmanız için gerekli yazıları veya paylaşacağınız verileri iyi seçmelisiniz. Arından, Google AdSense üzerinden, reklam veren firmalar üzerinden, tanıtım yazısı alarak veya banner alanlarını kiralayarak, blogunuzun sizlere getiri sağlamasını gerçekleştirebilirsiniz. Hem kaliteli ve eğlenceli bir uğraş olup; hem de maddi konuda sizlere destek sunacak olan blog sitenizi açmak ve kullanmak işte bu kadar kolay.

Profesyonel bir blogger olmanız için, sürekli kendinizi yenilemeniz ve teknolojiye ayak uydurmanız gerektiğini de sakın unutmayın. Bu arada bu konu hakkında internetteki en detaylı bilgiyi blogacmak.com sitesinden bulabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku