Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?

0 371

Sabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?Sabah yapılan bir yürüyüş, hayatınızı büyük ölçüde değiştirebilir. Özellikle de obezite, şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi bir takım hastalıklara sahipseniz sabah yürüyüşlerinin faydalarını derinden hissedebilirsiniz. Ayrıca sabahın taze havası, ruh halinizi düzeltmeye, sinirlerinizi yatıştırmaya ve günün her anında sizi pozitif ve enerjik tutmaya da yardım edecektir. Tüm bunların dışında sabah yürüyüşlerinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kilonuzu Kontrol Etmenizi Sağlar

Her sabah ritmik ve düzenli hareketlerle yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş, kilo vermenize ve fazla olan yağlarınızı yakmanıza yardım edecektir. Ayrıca sabah yapılan yürüyüşler, obezite hastalığının önüne geçmek adına uygulanan en etkili ve en basit yöntemlerden birisidir. Bu süreç içerisinde de yediklerinize ve içtiklerinize özen göstermeli, kalori kontrolünüze de dikkat etmelisiniz.

Artrit ve Osteoporozu Önler

Aktif olmayan bir yaşam sürmek, hem sert olan eklemler, hem de genel vücut yapısı üzerinde bazı olumsuz etkilere sebep olur. Eklemlerin sertliği aynı zamanda artrit semptomlarının gelişimine de neden olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda haftada beş gün ya da daha fazla yürümenin artrit sertliği ve ağrısının hafifletilmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Dahası, kadınlar zamanla osteoporoz geliştirme eğiliminde olabilirler. Yürümek bu anlamda da çok etkilidir ve kemik yoğunluğunu artmasını sağlar.

Diyabet Riskini AzaltırSabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?

Diyabet, günümüzde sağlık açısından karşılaşılan en büyük sorunlardan birisidir. Bu açıdan bakıldığında sabah yapacağınız bir yürüyüş sayesinde diyabet riskini mümkün olduğu kadar az bir orana indirebilirsiniz. Metabolizmayı düzenleyen ve kan şekerini dengeleyen sabah yürüyüşleri, tüm bunların yanında Vücut Kitle İndeksi’ni de dengelemenize imkan sağlar.

Nörotropik Faaliyetleri Hızlandırır

Sabahları yapacağınız yürüyüşler hem vücudunuzun zinde kalmasını sağlar hem de etrafınızda yaşanan olaylara karşı uyanık olmanızı kolaylaştırır. Bu bakımdan sabahları gerçekleşen hızlı kan dolaşımı sayesinde beyninize giden oksijende artış yaşanır ki bu durum da nörotropik faaliyetleri hızlandırır.

Stresi Azaltır

Sabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?Sabah yapılan yürüyüşler, kendiniz adına iyi bir şey yaptığınızı bilmeniz yönüyle özsaygınızı da artıracaktır. Ayrıca bu tarz yürüyüşler, zihninizi temizlemenize de yardımcı olarak sizi pozitif bir ruh haline de kavuşturacaktır. Bu da endişelerinizi kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olarak tüm stresinizi azaltacaktır. Bunun dışında yapılan araştırmalar da sabah yapılan yürüyüşlerin mutluluk hormonu miktarını da arttırdığını göstermiştir.

Kalp Sağlığını Düzeltir

Birçoğumuzun bildiği gibi kalp krizinin nedenlerinden biri de hareketsizliktir. Aktif bir şekilde spor yapmayan kişilerde yağ birikimi çok fazla olduğu için damar tıkanıklığı da dahil olmak üzere pek çok sağlık sorunu baş göstermektedir. Araştırmalar da günde en az 3-4 km yürümenin kalp krizi riskini % 40 azalttığını göstermiştir.

Akciğer Kapasitesini Artırır

Vücudunuzdaki hücrelerde var olan oksidasyon reaksiyonu miktarı, sabah yapılan bir yürüyüş sayesinde belirgin bir oranda artabilir. Bununla beraber, reaksiyonlar, oksijen arzına da yüksek bir talep oluşturup akciğerlerin ekstra miktarda oksijen pompalamasına sebep olur. Bu durum da, akciğerlerin kapasitelerini geliştirmesine önemli ölçüde yardımcı olur. Akciğerlerinizi olabildiğince düzgün bir biçimde çalıştırmak ve sağlığını korumak adına, her sabah yürüyüş yapmak mükemmel bir fikir olacaktır.

Sabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?Uyku Kalitesini Artırır

Stres, kişide uykusuzluğa sebep olabilir. Uykusuzlukla mücadelenin en iyi yolu da her sabah yürüyüşe çıkmaktır. Sabah yapılan yürüyüşler, zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olur. Bunun sonucunda da gün bitiminde iyi bir şekilde uyuyabilir ve kendinizi son derece iyi dinlenmiş hissedebilirsiniz. Bu bakımdan yaşam tarzınız aktif değilse ya da uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, sabahları mutlaka yürümek zorundasınız demektir.

Kolesterolü Dengeler

Vücudun optimum hücre membranları oluşturmak adına belli bir oranda kolesterol olması gerekir. Bunun yanında, aşırı kan lipidleri meydana geldiği zaman, özellikle de LDL kolesterol formunda iken kalp problemleri riski çok daha fazladır. Ayrıca HDL kolesterolün düşmesi de kişi için çok zararlı olabilir. Sabah yürüyüşleriyle de vücudunuzdaki kolesterol seviyesini dengede tutabilir ve çok daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Vücudu Şekillendirir

Şekilli ve ince bir görüntü elde etmek istiyorsanız, yalnızca yağları eritmeniz yeterli olmaz. Sabah yürüyüşü ise, yorucu bir egzersiz yapmak durumunda kalmadan vücudu şekillendirmek için son derece mükemmel bir seçenektir. Çünkü sabah saatlerinde yapılan yürüyüşler, vücudunuzdaki kas yoğunluğunun düzeltilmesine önemli derecede katkı sağlayabilir. Karnınızı, bacaklarınızı ve vücudunuzun geri kalan bölümlerini güzel bir forma sokabilirsiniz. Ayrıca günlük yapılan yürüyüşler kalçalarınızı, baldırlarınızı ve sixpack kaslarınızı çalıştırabilir.

Düşük Yapma Riskini Azaltır

Bebek bekleyen anneler, sabahları düzenli bir şekilde yürüme ve yüzme gibi bazı egzersizler yapmaktan büyük fayda görebilirler. Düzensiz hormon düzeyleri, vücutta yürüyüşün orta oranda yardımcı olabileceği değişikliğe sebep olur. Aynı zamanda yürüyüş, hamile kadınlar arasında da oldukça yaygın görülen gebelik diyabetini önlemeye de yardımcı olur. Bunun yanında sabah yapılan yürüyüşler, uterus kasılmalarına karşı önemli bir koruma sağlar. Bu durum da ani gerçekleşen düşük riskini azaltır.

Alzheimer vSabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?e Demans Hastalığına Karşı Koruma Sağlar

Bazı araştırmacılara göre, düzenli bir şekilde yürümek, bunama ve Alzheimer’ın önlenmesine de yardımcı olabilir. Alzheimer yaşlılar arasında oldukça sık görülen bir problemdir ve bu problemin erkenden önüne geçmek en iyisidir. Çünkü düzenli olarak yapılan bir yürüyüş, Alzheimer riskini % 54 oranına kadar azaltabilir. Bu sebeple sabahları yürümeyi günlük bir rutin haline getirmek gerekir.

Kaynakça:
https://www.milliyet.com.tr/sabah-yuruyusu-yapmaniz-icin-10-sebep-molatik-3148/?Sayfa=11
https://www.iyihisset.com/hareket-et/fitness/sabah-yuruyuslerinin-6-faydasi

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.