Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sıkmayan Oyuncak: Lego

2 401

Sıkmayan Oyuncak: LegoLego kelimesi ilk akla, minik parçalarda oluşan, çocukların oynadığı, renkli ve birbiri ile bağlantı kurabilen oyuncak parçalarıdır. Lego çocuk yaşı büyüdükçe küçülen bir oyuncak olup alında yüksek zeka isteyen, emek sarf edilen ve gelecek için gerekli olan bir oyuncaktır. En basit örnekle açıklamak gerekirse, dev makineler ilk önce lego ile yapılıp, kalıbı belirlenir hatta kalıp haricinde denge kollarının fiziksel ölçümleri bile bu maket üzerinde yapılmaktadır. Tabi bu uzmanlar tarafında legonun kullanım şeklidir.

Çocuk gözünde legolar bazen değersiz bir oyuncak olup, bazende bir çocuğun vazgeçilmezi olmuştur. İstediği her şeyi o an aklına gelen ve oynamak istediği bir arabayı, kamyonu, robotu lego ile yapıp oynamamın tadını çıkarmaktadır. Her gün aynı arabayı sürmek yerine bol parçalı legolardan değişik nesneler yapıp bunlar üzerinde kafa yorarak zihinsel gelişimini hızlandırı, hayal gücünü geliştirir. Küçüklüğünde lego oyuncağı ile bağ kuran çocuklar büyüdüklerinde de bu sevdalarından vazgeçmemekte, koleksiyonlarını hala geliştirmekte, arttırmaktadırlar.

Sıkmayan Oyuncak: Lego

Zeka gücünü fark edilir bir şekilde geliştiren, el becerisini arttıran legonun, oynayan kişiye göre olması çok önemlidir. 12 Yaş için tasarlanmış lego parçaları genelde 1cm ile 10 cm arasında, 3mm kıskaçlı olup hedeflenen parçaların yapımının saatler aldığı profesyonelce kullanılan özel parçalardır.

Sıkmayan Oyuncak: LegoLego becerisine sahip kişilerin, geçmişinde vazgeçilmez oyuncağı lego olan mühendislerin, mimarların meslek hayatındaki başarılarının temeli bu oyuncaktır. Günümüzde yarışmaları düzenlenen, kendi adına hala geliştirilmekte olan ve yüzlerce metrekareye yayılmış maket şehirleri yapılan, her türden eserin kopyasının yapıldığı bir hayal dünyasıdır lego. Çocukların zeka gelişimi için, gençlerin zaman geçirmek, el becerisini arttırmak, uzmanların iş makinesi, evler, dev yapıları tasarlamakta, koleksiyoncuların bambaşka hayallerini canlandırdıkları bir dünya yaratmakta kullanabilecekleri en uygun nesnedir.

Bazen dışarıdan bakıldığında legonun değeri asla anlaşılmamaktadır. Yetişkin insanların lego ile yaptıkları sadece bir anlık eğlence gibi görünmektedir gözlere. Ama unutulmaması gereken legonun yaşı olmadığı ve kullanmayan birinin bu hissi asla anlayamayacağıdır.

Yazar: Sinan UZA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.