Gece Altını Islatmayı Önleme Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Sağlıklı bir çocuk dünya’ya getirmek ve çocuğu sağlık çerçevesinde büyütmek için, çocuğa yeterli öz veriyi sağlamak gerekir. Korku,endişe,baskı bir çocuk için ve sosyal psikolojisi için ağır olabilir. Bunu ağır geçiren çocuklarda genelde çocuklarda altına kaçırma,çişini yatarken yapma alışkanlığı sürebilir. Bu bir hastalık değildir. Fakat bunların altında yatan temel nedenler bulunmaktadır. Çocuğun, bunları kaldırabilmesi için,aile ilişkileri son derece önemlidir.

Bazı egzersizlikler,spor ve aktiviteler çocuğun taşımayacağı değerlerde boyutlandırılabilir. Ve bunlar çocuğa ağır gelebilir.Oysaki bu faaliyet yeterli düzeyde kas kontrolüne ihtiyacı olduğundan 2-3 yaşından önce pek gerçekleşmemektedir. Anne ve babanın gece alt ıslatma eğitiminin verilmesi için bu işlemi çocuğu zorlayarak veya çok sert ifadeler kullanarak uygulamaya çalışması çocukta hiddet, korku ve endişe uyandırmaktadır.

Çocukların Duygusal Dengesi

Sergilenen bu tutum çocukların duygusal dengesini bozuyor ve amaçlananın tersine tuvalet alışkanlığı kazanımını geciktirici bir rol de oynamaktadır. Tuvalet alışkanlığı, çocuğun endişe üretmesine sebep olmadan, olabildiğince sakin bir şekilde ve zor kullanılmadan uygulandığı sürece etkili olmaktadır. Bu alışkanlığın başladığı tarih değil, çocuk için buna hazır olduğu doğru zamanın seçilmesi önemlidir.

 

Tuvalet eğitiminden doğarak ortaya çıkan çeşitli davranış bozukluğunun en yaygın olmasının nedeni bu zorlamalardan oluşmaktadır.Bir takım zorlamalar ile lazımlığa oturtulan çocukların daha sonraki zamanlarda lazımlığa oturmayı da istemezler. Çocukların her şeye daha duygusal açıdan bakması onların hassasiyetini gösterir. Bu yüzden çocuğa eğitim sağlanırken,incitmeden,güzel bir şekilde ihtiyacını karşılamasını öğretmek çok önemlidir.

Davranış Bozuklukları

Tuvalet eğitiminden şiddetle bağırma çocuğun isteğini büyük ölçütlerde kırar. Davranış modeli burada oldukça önem taşımaktadır.Çocuklar lazımlıktan kalkar kalkmaz bile isteyerek idrar ya da dışkılarını tutarlar bu durum sonucunda ciddi biçimde kabız olurlar yada altlarına yapmaktadırlar. Zorlamalara maruz kalan çocukların bazıları, ileri yaşlarda yataklarını ıslatan enuretik çocuk olmaktadırlar. Bazı çocuklarda ise çeşitli uyum ve davranış bozuklukları görülmektedir. Başka eğitim konularında olduğu gibi tuvalet alışkanlığının öğretilmesinde de önemli ölçüt, özverili ve sağduyulu bir tutumla çocuğun desteklenmenizdir .

Eğer çocuk sizi dinliyor ve söylediklerinizi doğru bir şekilde naz yapmadan uyguluyor ve bu konuda size sorun çıkartmıyorsa verdiğiniz tuvalet eğitiminde çocuk sizden başarılı sonuçlar almıştır. Bu konuda size zorluk katiyen çıkartmayacaktır. Çocuğun gece ıslatma alışkanlığı korkudan olur. Önce korkuyu yenmesi gerekir. Aile sevgisi ve davranış şekli bu durumun azalmasına yardımcı olur. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanasor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar