Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Smear Testi Hayatınızı Kurtarabilir!

0 382

3848_540430_detay

Smear testi; kadınların kurtarıcısı olarak görev yapmaktadır. Özellikle son zamanlarda sıklıkla görülmeye başlayan ve hanımların korkulu rüyası haline gelen rahim ağzı kanseri, bu test sayesinde önlenebiliyor ve hastalığın var olup olmadığı kesin sonuçlar ile ortaya çıkabiliyor. Hanımların içlerini ferahlatan ve ciddi bir rahatsızlığın önlemini almaya yarayan bu tıbbi olanak, kişinin rahim ağzında bulunan faktörlerin iyi huylu ya da kötü huylu kansere dönüşebilme riskinin ne kadar olduğunu ispatlamaktadır. Bakteri ve enfeksiyonların derecesini de gözler önüne seren test, son zamanların en iddialı tıbbı olanaklar arasında yer almaktadır.

Smear testi, erken tanı açısından büyük önem taşır. Jinekologlar tarafından sıklıkla uygulanan bu yöntem, hanımların hayatını kurtarmaktadır. 1930 yılında icat edilen bu test, George Papanicolaou tarafından ilk defa kullanılmaya başlamıştır. Yunanlı bilim adamı, jinekologlara ve tıbba büyük faydası olacak bir uygulamaya öncülük etmiştir. Smear testi, üreme döneminde olan bir kadının periyodik olarak yılda 2 kez yapması gereken bir uygulamadır. Uygulama kısa sürede ve acısız olduğundan rahatlıkla yapılabilmektedir. Ve herhangi bir olumsuz yan etkisi bulunmadığından, gebelik esnasında da yapılabilmektedir.

Smear testi uygulaması, basit işlemler ile gerçekleştirilmektedir. Spekulum aleti ile hücrelerin daha net görülebilmesi sağlanır ve spatul, smear fırçası ile hücrede oluşan brikimler alınır ve vajinadan test için bir parça alınır. Bu bulgular, patolojik inceleme aşamasına tabi tutulur. Bu aşama hızlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Çünkü alınan bulgular deforme olabilmekte ve hücrelerin kuruyabilmektedir. İnceleme sonucunda kişinin kanser olup olmadığına ve kansere yakalanma riski, tespit edilmiş olur. Bu testi yaptıktan sonra uzmanlar, kişinin bazı bilgilerine ihtiyaç duymaktadır. Şikâyetleri, yaşı ve adet dönemleri bilgilerine ihtiyaç duyar. Ve kişinin gebe olup olmadığı dair bilgiye sahip olması, kesin sonuç için önem teşkil eder. Kullandığı ilaçlar hakkında bilgileri ve cinsel ilişkide korunmak için kullandığı yöntemler, uzman için öğrenmesi gereken bilgiler arasında yer almaktadır.

3848_rahimagzi-kanseriSmear testi yaptırmak isteyen kişi, bazı hususlara dikkat etmelidir. Bu testten bir gün önce cinsel ilişki yaşamamış olmasında fayda vardır. Bu önlem sonuçların daha net çıkmasına katkı sağlamaktadır. Vajina bölgesine, ilaç, krem ya da temizleme jeli gibi kimyasal içerikli maddeler kullanılmaması gerekmektedir. Adet döneminden bir hafta sonra bu uygulamanın yapılması, daha kesin ve doğru sonuçlar elde etmek için önem teşkil etmektedir.

Rahim ağzı kanseri hastalığına yakalanan kadın, dönüşü olmayan bir yola girmiştir. Ne yazık ki bu hastalığın kesin sonuç veren bir tedavisi yoktur. Vakanın kendisini tekrar yenileme riski oldukça yüksektir. Hastalığın tamamen kaybolması için kadının rahmi tamamen alınmakta ve bu da psikolojik travmalara yol açmaktadır. Ve kişinin bebek sahibi olma ihtimali ortadan kalkmaktadır. Bu tür olumsuz durumları yaşamamak için önlem alınması gerekmektedir. Bu önlem için smear testi yaptırmanızda fayda vardır.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku