Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeni Yaşam Felsefemiz: Raw Food

0 379

3851_raw-food-beslenmek-zayiflamak-390x245

Son zamanlarda fast food beslenme şeklinin yerini alan ve gözde olmaya başlayan Raw Food, her yaştan kişinin ilgisi ile karşılaşmıştır. Eski çağlarda var olan bu yeme şekli, sağlıklı beslenmenin son şeklini oluşturmaktadır. Vücudu toksinlerden arındırmaya yarar sağlayan ve sindirimi kolaylaştıran bu beslenme şekli, bir nevi yeni yaşam felsefesi olarak değerlendirilmektedir. Raw Food beslenme şeklinde, sebzeler çiğ olarak tüketilmektedir. Bu sayede sebze ve meyvelerin içeriğinde bulunan yararlı enzimler değeri kaybetmeyecektir. Protein ve vitaminler değerlerini kaybeden tüketilmesini sağlayan bu felsefe, son yıllarda çok revaçtadır.

3851_raw-spring-rolls

Raw Food beslenme tarzında, yağlı tohumlar, meyve ve kuruyemiş besinlerini daha fazla tüketilmektedir. Et ürünleri ve hayvansal gıdaların tüketimine yer vermeyen bu yeni trend, besinlerin kısa süre ısıtılarak tüketilmesini tavsiye etmektedir. Et tüketmek isteyenler ise balık ürünlerini tercih etmelidir. Bol lifli besinlerin daha çok tüketilmesini savunan ve mideye, böbreğe fazla yüklenmeden beslenmeyi sağlayan Raw Food, sindirim sistemini düzenli çalıştırmakta ve kişide ağırlık hissi uyandırmamaktadır. Hazımsızlık sorunu bu yeni trend ile son bulmaktadır. Kanser, şeker gibi birçok hastalığın oluşmasına engel oluşturmaktadır.

Yeni ve gözde beslenme şeklinde, alkole ve kafeine asla yer verilmemektedir. Bol bol su içilmelidir ve süt ürünleri, yumurta gibi besinler, günlük hayatta mutlaka tüketilmelidir. Unlu mamullere yer yoktur ve salata tüketimi bu beslenme tarzı için önem teşkil etmektedir. Fındık, badem, ceviz gibi ürünler, her öğün belli miktarda kullanılması gerekmektedir. Detoks özelliği taşıyan beslenme şekli, vücudun gerek duyduğu protein ve mineralleri dengelemektedir. Riskli bir ameliyat sonrası ve hastalık sonrası bu beslenme, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

3851_istock_000009999916smallRaw Food beslenme tarzının çok büyük faydaları vardır. Bu yararlardan en önemlisi hücre yenilenmesine ve canlı bir cilde sahip olmasını sağlamasıdır. Kilo vermek isteyenlerin tercih edebileceği en iddialı ve sağlıklı beslenme şekillerindendir. Saçlarınızın daha çabuk uzamasını ve parlak olmasını yardımcı olmaktadır. Daha zinde olmanızı, sakin, enerji dolu olmanızı mümkün kılmaktadır. Sindirimi kolaylaştırdığı için ağırlık gibi olumsuz durumu ortadan kaldırmaktadır. Daha hareketli olmanızı sağlar ve sık sık acıkmanıza engel olur. Selülit, çatlak gibi bayanların korkulu rüyası haline gelen olumsuz durumlara engel olur. Kan dolaşımı hızlandırır ve cildin yenilenmesi ile daha güzel bir cilde sahip olmanızı sağlar. Hormonların daha sağlıklı çalışmasını ve mikroplara karşı direnç göstermenize katkı sağlar. Büyüme çağında olan çocuk ve gençler için bu yeni beslenme trendi, büyük önem taşımaktadır.

Bu kadar çok faydalı özellikleri olan Raw Food beslenme şeklinin dönemsel olmasında fayda vardır. Çünkü uzun zaman yapılan bu yaşam felsefesi, bazı olumsuz durumlara sebebiyet verebilir. Uzun yıllar yapmak isteyenler ise besinleri yeterli miktarda tüketmelidir. Aşırısı organların zarar görmesine neden olabilmektedir. Özellikler aşırı protein tüketimi böbreklerin iflasına zemin oluşturabilmektedir.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku