Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Solak İnsanlar Neden Erken Ölüyor?

0 1.686

3665_insanlik-nufusunun-dortte-biri-solak2con

Sağ eli kullanan insanlar yaklaşık dokuz yıl daha fazla yaşadıkları uzmanlar tarafından ortaya çıkartılmıştır. Dünyada insanların sadece %10 sol elini kullanmaktadır. Ve bu oran günümüzde azalış göstermektedir. Bunun sebebi dini inanışlar, batıl inanışlar ve anne, babanın çocuklara sağ elini kullandırma çabaları ile azalış göstermiştir.

Solak olma alışkanlığın yanı sıra genetik normlardan da meydana gelmektedir. Yani ebeveynlerden biri solak ise çocuğun sol elini kullanma olasılığı fazladır. Bazı araştırmalara göre bebeklerin doğum esnasında, gerekli oksijeni alamaması solak olmasına yol açabiliyor. Solakların yetenek ve zihinsel anlamda üstün meziyetlere sahip olduğu artık herkes tarafından bilinmekte ve kabul görmektedir. Çünkü sağ eli kullanan insanlar, sadece beynin sağ tarafını kontrol edebilmekte, solaklar ise beynin her iki kısmında da hakimiyet kurabilmektedirler.

3665_images

Solaklar ellerini daha işlevli kullanabilmeleri adına yeteneklerini geliştirir ve bu sayede sanatsal ve spor aktivitelerinde daha başarılı olurlar. Fakat yapılan başarılar, araştırmalar neticesinde olumsuz bir hale dönüştü ve sol eli kullanan kişilerin kısa ömürlü olduğu ortaya çıkartıldı. Sol elini kullanmak aynı zamanda patolojik bir hastalık olarak görülmektedir. Çünkü bazı kişiler anne karnında beyinde oluşan bir zarar neticesinde solak olabilmektedirler. Solakların hastalıklardan daha fazla zarar görmekte ve hastalık taşıma riski sağ elini kullananlara göre daha yüksek olmaktadır.

Çoğu ebeveyn, çocuklarının sağ elini kullanmaları için çaba göstermektedirler. Ve uzmanlarda solak alışkanlığı olan çocukların, sağ elini kullanabilmeleri adına çeşitli alternatifler sunmaktadırlar. Çünkü solak olan insanları, bir sürü olumsuz durum beklemektedir. Bu olumsuzluklardan bir tanesi, piyasada, sağ elin kullanabileceği ürünlerin çoğunlukta olması, solakları zorda bırakmaktadır. Ve ikinci bir olumsuzluk Fransız bilim adamlarının araştırmaları sonucunda gün yüzüne çıkmıştır.

3665_solaklar-erken-oluyor-940

Solakların, sağ elini kullananlara göre daha kısa ömürlü olduğu ortaya çıkartılmıştır. Yaralanma ve kaza geçirme riskleri solaklarda daha fazladır ve makine, araba gibi gündelik hayatta kullanan üretimler, sağ eli kullananlar için dizayn edilmiştir. Bu nedenle solaklar, bu üretimleri kullanmakta zorluk çekerler ve bunun neticesinde kaza ve yaralanmalara maruz kalırlar. Şeker hastalığı, migren ve bağırsak hastalıkların çoğu, solak olan kişilerden görülmektedir. Sinirsel mekanizmaları da hassas olan solaklar, daha çabuk sinirlenebiliyor, saldırgan olabiliyor ve otizm, şizofren gibi nörolojik hastalıklar daha sık görülebiliyor. Ayrıca iç organlarının eşit olmaması, solak olmaya sebebiyet vermektedir.

Hastalıkların temelini oluşturan testosteron, eğer aşırı derecede fazlalık ya da duyarlılık salgıladığında bebeğin sol beyni zarar görüyor ve yoğunluk sağ tarafa toplanıyor, bu da bebeğin solak olmasını sağlıyor. Bu yüzden de kadınlara oranla erkeklerin sol eli kullanma yüzdesi yüksektir.

Sol eli kullanmak bir sürü hastalığa davetiye çıkardığı için, bu kişiler fazla uzun yaşayamazlar ya da hayatlarını bu hastalıkların etkisi ile geçirmek zorunda kalırlar.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.