Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sosyal ve Semantik Ağlar Bilimde Hoş Bir Değişiklik Getiriyor

0 348

Bilim, modern bilgi temelli ekonominin her yerinde, değişim ve büyüme için güçlü bir itici güçtür. Sonuç olarak, küresel bilim camiası giderek büyüyor ve araştırma hızla artıyor. Bazıları, küresel bilimsel çıktıların her dokuz yılda iki katına çıktığını söylüyor. İronik olarak, bilim adamları, özellikle dijital dünyada değişim hızına ayak uydurmak için mücadele ediyorlar. Tabii ki İnternet, araştırmacıların bulguları çabucak ve kolayca yaymalarına izin veriyor. Web 2.0, araştırmacıların çevrimiçi işbirliği ve iletişim yoluyla çalışma biçimini değiştirmeye başladı. Çevrimiçi açık bilim yayıncılığı, bilimsel bilgilere erişimi de kolaylaştırmaktadır. Fakat bilim adamları sıklıkla kendi alanlarındaki en son araştırmalarla güncel kalmamakta ya da alakalı ve daha az ilgili çalışmaları ayırt etmekte başarısız olmaktadırlar. Lozan’daki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsünün sinirbilimcisi ve açık erişim yayıncısı Frontiers’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Kamila Markram, “Bunların hepsini daha erişilebilir hale getiren ve bizim için bir araya getiren teknolojilere ihtiyacımız var” dedi. Ona göre, sorunun çözümü, bilim insanlarının özel ihtiyaçlarını karşılamak için sosyal ve semantik ağ teknolojilerini kullanan, özel olarak hazırlanmıştır.

Sosyal ve Semantik Ağlar Bilimde Hoş Bir Değişiklik GetiriyorSosyal medya uzmanlarına göre, bilim adamları sosyal ağ teknolojilerinden büyük fayda sağlıyor. Genel ağlar, halka açık alanlar için geniş kitleler sunar; uzman ve profesyonel platformlar, araştırmacıların akranlarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olur. Sosyal medya, araştırmacıların mesleki görünürlüğünü de arttırmaktadır.

Günümüzde sosyal medya teknolojisi insanların özel ve mesleki yaşamlarını yaygınlaştırmıştır. 2015 yılının ilk çeyreğinden itibaren, dünya genelinde 1.44 milyar kişi aktif olarak Facebook’u her ay kullandı. LinkedIn iş ağı 364 milyon üye vardı.

Şirketler sosyal medyayı pazarlama, tanıtım ve istihdam için kucaklıyorlar. Fakat bilim adamları sadece hızlanmaya çalışıyorlar. Amerikan Bilimsel Gelişme Derneği (AAAS) üyesi 3.748 kişinin katıldığı bir ankette katılımcıların sadece% 27’si Facebook’u ya da Twitter gibi sosyal medyayı bilim hakkında konuşmak ya da takip etmek için kullandıklarını söyledi.

Araştırmacıların uzman bilim platformlarındaki etkinlikleri daha iyi değil, öyle görünüyor. Nature tarafından 2014 yılında yapılan araştırmaya göre, çoğu araştırmacı bu uzmanlık alanlarından en azından haberdardır. TheResearchGate ağı, 2008’de kuruluşundan bu yana 7 milyondan fazla bilim insanı topladı. Akademik.edu’da 22 milyondan fazla kullanıcı kayıtlı.

Bu şebekelerin sunduğu özelliklere rağmen, AAAS anketine katılanların çoğunluğu, günlük yazıları okumak ve konferanslara katılmak, e-posta uyarıları ve benzeri konularda ağırlıklı olarak güncel kaldıklarını belirtti. Sadece% 12’si, alanlarındaki uzmanlar tarafından sosyal medyadaki tweet’leri veya diğer yayınları takip ettiğini belirtti. Bilim adamları, uzmanlaşmış sosyal ağlarla uğraşarak kazanacakları çok şey var. Çalışmalarını teşvik etmek, araştırma makalelerini paylaşmak, olayları pazarlamak ve iş fırsatlarını vurgulamak için ideal platformlardır. Akademisyenler, kurumsal bağlılıklarına bakılmaksızın çevrimiçi bir kimlik oluşturarak da yararlanabilir. Gerçekten, endüstriye özgü platformlar, profesyonellerin kendilerini toplumdaki düşünce liderleri olarak konumlandırmalarına olanak tanıyor, Seattle, ABD merkezli bir sosyal medya uzmanı Alejandro Reyes de bu konuda; “Düşünme liderleri tarafından halihazırda doymuş şebekeler karşısında sektörel açıdan niş içinde endüstri lideri olma ihtimaliniz daha yüksek” diye belirtiyor.

Elbette Markram’ın görüşüne göre, itibar kazanan geleneksel yolların dijital çağdaki sınırları vardır. Sınırlar, bu nedenle, Loop adı verilen bilim adamları için kendi sosyal ağını yarattı. 2015 yılının başında tekrar faaliyete geçen ağ, yaklaşık 200.000 elit bilimadamı topladı. Döngü (Loop), araştırmacıların Frontiers dergilerindeki yayınlarına ve şu anda Nature Publishing grubunun dergilerine doğrudan bağlı çevrimiçi bir profil oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanımaktadır. Diğer kurumlar ve yayıncılar takip edilmelidir. “Açık bir ağ, bu profili entegre edebilir, “diye açıklıyor Markram. “Profil otomatik olarak az veya çok otomatik olarak oluşturuluyor. Tüm platform, algoritmaların ve belirli yazılımların [makaleler] kitaplarını, onları okumaya ihtiyaç duyan insanlara dağıtacağı şekilde tasarlandı. ” Bir uzman, yayınların yaygınlaştırılmasının bilim adamları için önemli bir cazibe olduğunu kabul eder. “Bilim adamlarının sosyal paylaşım platformlarından algıladıkları temel fayda, araştırma yayınlarını paylaşmaktır” diye açıklıyor Sonbach Utz, Almanya‘daki Tübingen Üniversitesi’ndeki Sosyal Medya aracılığıyla İletişim için Profesör. Araştırmayı, yayın ve örgütsel sınırlar gözetmeksizin keşfedilebilir kılmak için ağ teknolojileri kullanmanın iddialı bir hedef, ancak büyük taahhüdünde olduğunu düşünüyor. Bilim adamlarını cezbetmek ve mevcut uzman ve jenerik platformlarla rekabet etmek için bu üst düzey işlevselliğin gerekli olduğunu savunuyor.

Sosyal ve Semantik Ağlar Bilimde Hoş Bir Değişiklik GetiriyorAncak Loop başka özellikler sunan başka bir ağ sitesinden başka bir şey değildir. “Döngüyü, araştırmacıların etki metriklerini arttıracak şekilde tasarladık. Markram, makalelerinin okurluğunu ve profilleri için görünürlüğü artırıyor “diyor. İşbirlikçi araçlar gibi diğer özellikler de daha ileri seviyede uygulanacak. Gerçekten de, bilimsel etkiyi değerlendirmek için sosyal web araçlarına dayalı alternatif metrikler bulmak, sosyal paylaşım ağının bir diğer sürücüsüdür. Örneğin ResearchGate, “RG puanı” olarak adlandırdıkları şeyi bilimsel itibarın ölçümü için bir alternatif olarak sunuyor. Utz ve meslektaşları tarafından yapılan çalışmalar, RG puanı ile geleneksel itibar ölçütleri arasında güçlü bir korelasyon olduğunu buldular.

Avusturya Viyana Teknoloji Değerlendirme Enstitüsü Müdürü Michael Nentwich için gelişmeler bilimsel disiplinler arasında oldukça farklı görünse de bilim insanları için sosyal paylaşım platformlarının vazgeçilmez olacağı açıktır. Yayın paylaşımı ve çevrimiçi itibarın ötesinde, sosyal ağlar, bilim adamlarının yazılım parçaları veya belirli yöntemlerin deneyimi gibi “gizli bilgi” paylaşmasına yardımcı olarak önemli bir rol oynayabileceğini savunuyor.

Nentwich, bilginin paylaşılması gittikçe önem kazandığından, bilimin kültürünün değişmeye başladığını da kabul ediyor. Ona göre, bu kısmen, bilim giderek kamusal alana taşınmaktadır. Dahası, bilim giderek disiplinlerarası hale geliyor, dedi Utz. “Kurumdan çıkıp ağ kurmaya başlamalısın” diyor.

Markram ve meslektaşları motive eden de budur. “Birçok insan eserlerini sergilemek için güçlü bir ihtiyaç duyuyor” diyor. “Bilim adamları sosyal ağ teknolojileri tarafından etkinleştirilmelidir. Hedefimiz, araştırmacıların keşfedilebilirliklerini ve makaleleri için okuyucuyu en üst düzeye çıkarmak için bu teknolojileri kullanmaktır.

Yazar:Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku