Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sudoku Nedir?

0 1.915

5354_puzzleSudoku, standart biçimde oluşturulmuş 9×9 boyutlarında bir diyagram üzerinde çözülen ve her satırda, her sütunda ve her 3×3 boyutluk karede, 1’den 9’a kadar olan rakamların birer kez yer alması gerektiği temeline dayanan bir zeka oyunu çeşididir.

Japon dilinde “Sayılar tek olmalı” anlamını taşıyan “Suuji wa dokishin ni kagiru” sözcük bütününün kısaltması olan Sudoku, günümüzde tüm kıtalara ve ülkelere yayılmış ve oldukça popüler olan bir zeka oyunudur.

Sudoku Nasıl Oynanır?

5354_s2

Sudoku oyununun amacı, dokuzar hücreden oluşturulmuş, 9 eşit kutuya (kareye) bölünmüş bir alan üzerinde, rakamları tekrar etmeyecek şekilde dizebilmeyi başarmaktır. Oyuna özel alanın her satırında ve her sütununda, 1’den 9’a kadar olan rakamları sadece bir kez kullanarak dizebilmek gerekmektedir. Yine benzer şekilde, kalın ve belirgin çizgilerle ayrılmış her kutunun içinde de, 1’den 9’a kadar olan rakamlar birer kez kullanılmak zorundadır.

Sudoku Oynama Yöntemleri

Oyun oynanırken, yazılacak rakamların tahmin edilmesinden ziyade, kesin şekilde emin olunan rakamların, emin olunan kutucuklara yazılması daha mantıklıdır. Bunun sebebi ise, her sudoku oyunun yalnızca tek bir çözümünün bulunması ve tüm bu rakamların tahmin edilerek doğru kutucuklara yazılmasının imkansıza yakın olmasıdır.

5354_364px-sudoku-by-l2g-20050714.svgOyun başlangıcında verilen rakamlar incelenerek, ip uçları doğru şekilde yorumlanmalı, buna istinaden net bir şekilde yeri tespit edilen rakamlar doğru yerlere yazılarak, kesin çözüme adım adım yaklaşılmalıdır. Oyunun çözümüne giderken, kurallar defalarca akıldan geçirilmeli, her satır ve her sütunda yalnızca birer kez yazılması gereken rakamların pozisyonları hesap edilmelidir. Buna ek olarak, bir sütun ya da bir satırın, aynı zamanda başka bir küçük kutucukla çakıştığı alanlara daha fazla dikkat edilmeli, aynı rakamdan fazla yazma yanlışı yapılmamalıdır.

Sudoku, çağımızın zihin açan ve beyin gücü kullanma yardımıyla zihin sporları arasında yer alan bir oyundur. Beyin kıvrımlarını artırdığı, olaylara farklı bakış açıları ile baktırdığı, problem çözme yeteneği kazandırdığı, alternatif çözüm yolları konusunda bireyi geliştirdiği gibi pek çok olumlu yanının bulunduğu sudoku, ilerleyen zaman içinde de insanların ilgi odağında olan bir oyun olarak kalmaya devam edecektir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Sudoku

Yazar:Baran Akçok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.