Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vücut İçin En Kaliteli ve Yararlı Su Hangisidir?

0 356

Vücut İçin En Kaliteli ve Yararlı Su Hangisidir?Birçok insan, hangi tür suyun en iyi olduğunu bilmek için araştırma yapmaktadır. Çünkü su piyasası çok farklı türlerle doludur. Her bir üretici en kaliteli suyun kendilerinde olduğunu ve ek sağlık yararları olduğunu iddia etmektedir. Ancak, bu iddiaların çoğu doğru değildir. Fazla ürün satmak için reklam amaçlı göz boyama çalışmalarıdır.
Günümüzde mevcut olan temel su türlerini tanımlamaya yardımcı olacak ve gerçek sağlık yararlarının bilimsel kanıtlara ve araştırma verilerine dayanarak neler olduğunu göreceğiz.

*Musluk suyu (Şebeke Suyu)

Musluk suyu, bildiğimiz üzere evlerimizde hergün kullandığımız su türüdür. Çoğu ülkede, genellikle yerel yönetim otoritesi tarafından sağlanır ve kontrol edilir.

Herkes için ve gündelik kullanımlar için sunulmuştur. Yemek pişirme, temizlik ve çamaşır yıkama gibi şeyler için genellikle güvenlidir.

Artıları
Çoğu insan için ucuz ve genellikle güvenli bir su kaynağıdır. Ulaşılabilirliği son derece kolaydır.

Riskler ve sorunlar
Musluk suyu genellikle içilmesi güvenlidir, ancak bazı yeni çalışmalar bunun aksini göstermektedir. Örneğin, Çevre Araştırma Grubu Türkiye’de musluk suyunun kalitesine bakarak 5 yıllık bir çalışma yapmıştır. Sonuçlar, her 60 ilden tedarik edilen musluk suyunun 500 farklı kirletici madde içerdiğini göstermiştir.

Ayrıca kamuya ait su kaynağına mineral benzeri florürün eklendiğine dair bazı örnekler de mevcuttur. Örneğin, Türkiye nüfusunun yaklaşık % 10’unun diş çürüme problemini önlemek için florlanmış musluk suyu kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Florür ise herkese aynı yararı göstermeyen ve herkeste farklı tepkimelere yol açan kimyasal bir maddedir.

*Şişelenmiş su

Şişelenmiş su, susadığınız zaman kolayca ve rahatça satın alabileceğiniz taşınabilir saf sudur. Herkesin içmek için kullanabileceği iyi bir su kaynağıdır.

Artıları
Temiz, güvenli içme suyuna erişmek için çok uygun bir seçenektir.

Riskler ve sorunlar
Büyük su markalarından bazıları şişelenmiş suyun filtrelenmiş musluk suyundan farklı bir şey olmadığını kabul ettiler. Bu da bize markaların ticari kar amaçlarından kaynaklı suların içerisine farklı maddeler eklendiğini göstermektedir. Aslında bizler için sağlıklı, temiz ve güvenilir olan doğal suya kar amacı güden firmalar işlem uygulayarak bu sağlığı bozmakta ve insanları hasta etmektedirler. En büyük sorun çevresel maliyettir. Plastiklerin geri dönüşümü son derece zordur. Bu, plastik şişenizin çöplük alanlarında yer kaplamasıyla sonuçlanacağı anlamına gelir. Ya da daha da kötüsü, denizlere karışarak sadece suyu değil, aynı zamanda doğal hayatı da zehirleyebilir.

*Arıtılmış su (Arıtma)

Vücut İçin En Kaliteli ve Yararlı Su Hangisidir?

Damıtılmış su bazen demineralize veya deiyonize su olarak adlandırılır. İyonlar ve mineraller dahil olmak üzere herşeyi temizleyen sudur. Elde edilebilecek en saf sudur. Kelimenin tam anlamıyla iyi bir seçenektir. Arıtılmış su, kirletici bakteri, mineral veya besin içermediği anlamına gelir. Yüksek saflık seviyesi sebebiyle genelde büyük fabrikalar gibi yerlerde su seçimi olarak kullanılır. Tamamen saf olan su içmek istiyorsanız iyi bir seçenek olur.

Artıları
Damıtılmış su en yüksek saflığa sahiptir ve tamamen sterildir.

Riskler ve sorunlar
Damıtılmış su ile ilişkili zararlı riskler yoktur, çünkü çok temizdir. Ancak, bazı sağlık raporları, her zaman sağlıklı minerallerden ve besinlerden tamamen arındırılmış olan suyun içilmesinin en iyi olmayabileceğini göstermektedir.

*Hidrojen suyu

Bu, güçlü antioksidanlar olarak hareket eden hidrojen molekülleri içeren sudur. Bu moleküller vücudun hastalık gelişimine katkıda bulunan, hücre ölümünü azaltan ve yaşlanmayı yavaşlatan zararlı serbest organizmaları nötralize etmesine yardımcı olabilmektedir. Üretimi maliyetli bir sudur. Sağlığa yararlı olan ve sağlık yararına sahip olabilecek bir şey için ekstra para ödemeyi tercih edenlerin kullandığı sudur.

Artıları
Hidrojen suyunun faydaları farelerde yapılan ciddi çalışmalara dayanmaktadır. Çalışmalar, bu tür suyun, özellikle Parkinson gibi hastalıkların gelişiminde, önleyici etkilere sahip etki verdiğini göstermektedir.

Riskler ve sorunlar
İnsanlara benzer çalışmalar yapıldığında, büyük sağlık iddialarının çoğu hala yetersizdir. Yine de, sağlık iddialarının bir kısmı, hiçbir garanti olmamasına rağmen, gerçek olarak sunulmaktadır. Ayrıca iddaa edilen bu faydalar, suyu satın almak için çok pahalı hale getirir.

*Alkali su

Vücut İçin En Kaliteli ve Yararlı Su Hangisidir?

Alkali Su, 8 ve üzeri bir pH seviyesinde, normal suyun pH’sından daha yüksek olan sudur. Daha popüler hale gelmiştir. Çünkü araştırmalar alkali beslenmenin genel olarak sağlığa faydalı olduğunu göstermiştir. Herkesin alkali su içmesi genelde güvenli olduğu için kabul edilir.

Artıları
İnsan vücudu hafif alkali bir pH sürdürdüğü zaman büyür. Tüketilen alkali su bu konuda dengeyi sağlamak için yardımcı olabilir.

Riskler ve sorunlar
Dünya Sağlık Örgütü’nün bir raporu, düşük mineral içeriğine sahip olan düzenli içme suyuna karşı uyarıda bulunmaktadır. Alkali su, mineraller ve besinler üzerinde düşük olma eğilimindedir.

*Kaynamış su

Vücut İçin En Kaliteli ve Yararlı Su Hangisidir?

Suyu kaynatmak genellikle su arıtmanın en ucuz ve en etkili yollarından biridir. Bunun nedeni, suyu 85°C üzerindeki sıcaklıklara koymak, birkaç dakika içinde çoğu patojeni öldürmektedir. Arıtılmış su gibi artıları ve eksileri vardır.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.