Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hassas Ciltler İçin Öneriler

0 119

Hassas Ciltler İçin ÖnerilerGenellikle kendini yanma, batma, kaşıntı hissi gibi hislerle belli eden cilt hassasiyeti, çoğu zaman geçici olsa da bazı açılardan yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Görsel açıdan kızarıklık ve benzeri durumlar bireysel rahatsızlığın artmasına yol açabilir. Özellikle güneş ışınlarının çok yoğun olduğu yaz aylarında bu hassasiyetin arttığı gözlenmektedir. Ancak oluşma nedeni bakımından sadece güneşle sınırlandırma yapmak çok da mantıklı bir bakış açısı olmayacaktır.

Cilt Hassasiyetine Neden Olan Diğer Etkenler

Isı değişimleri, cildin kendi dengesini koruması açısından yapısal gerilim yaratır. Çok soğuk bir havadan aniden çok sıcak bir ortama girdiğinizde cilt kendini savunmaya alır. Ancak bu geçiş süreci uyum sağlama çabasından da dolayı ciltte hassasiyet oluşturacaktır. Yine hava kirliliği bir diğer denge bozan durumdur. Bunun nedeni de cilt gözeneklerinin nefes almasını engelleyen duruma neden olmasıdır. Cildin olumsuz durumlara karşı kendi direncini geliştirmesi için oksijen almaya, yeni hücre üretmeye ihtiyacı vardır. Bu durum olmadığında, yenilenme seviyesi de düşer ve daha az savunma görülür. Trafiğin çok yoğun olduğu kentlerde hava kirliliği çok fazla olacaktır. Bunların dışında şu etkenlerin cilt yapısı açısından hassasiyet yarattığı görülebilir:

 • Stres seviyesinin yüksek olması
 • Alkol kullanımı
 • Yanlış uygulanan diyet
 • Yanlış kozmetik ürün kullanımı şeklindedir.

Stres seviyesinin neden cilt hassasiyeti yarattığına dair açıklama yapılırsa, dirençle ilgili olduğu görülebilir. Fizyolojik açıdan stres, vücut için gereken bir durumdur, ancak fazla olduğunda, iyi hücre ve oluşumların önüne geçilmesine neden olur. Bu durum, cildin ve aslında vücudun diğer bölümlerinin savunma gücünün azalması anlamına gelmektedir. Direnç azalınca daha fazla sorun oluşur. Aslında birçok hastalığın meydana çıkmasında da bu denge kaybının etkili olduğu fark edilebilir. Diyet ve cilt hassasiyeti ilişkisine bakıldığında ise yine dolaylı yoldan direnç düşmesi durumu görülecektir. Hızlı kilo vermek için uygulanan gelişigüzel diyetler, vücudun temel ihtiyacı olan besin maddelerinin alınmasını engeller. Yine direnç kaybına bağlı olarak cilt de dahil olmak üzere birçok sorun görülebilecektir.

Kozmetik Ürün Kullanımı ve Cilt Hassasiyeti

Cilt hassasiyetine etki eden en önemli durumlardan birisi kozmetik ürün kullanımı konusundaki detaylardır. Kendi içerisinde farklı kalitede ürünler olduğu görülürse, yanlış ve bilinçsiz kullanılan kozmetiklerin dermatolojik zemin yarattığı fark edilebilir. Aynı iki üründen hangisinin daha iyi olacağına karar veremiyorsanız, bu durumda içerik özelliklerine ve satın alınan firmanın diğer ürünlerindeki kalite standartlarına önem vermeniz tavsiye edilir. Yani tek başına bir üründen emin değilseniz, bunun için satın aldığınız marka ve firmanın genel özelliklerin bakabilirsiniz. Yanlış kozmetik ürünler cildinizin direncini düşüren en yaygın sebeplerden biridir. İçeriklerdeki bileşenler fark etmeden sizi etkileyebilir. Ayrıca bazı kimyasal maddelerin olmaması da ayrıca dikkate alınmalıdır.

Direnç Artıran Termal Su Desteği

La Roche Posay ürünlerinde ve markanın diğer çeşitlerinde de görüleceği gibi termal su özelliği, cildinize en iyi gelen içerik maddelerinden birisidir. Termal su, cildin yatışmasına, eskiye göre çok daha dirençli olmasına katkı sağlar. Eskiden bu yana bir tedavi içeriği olarak kullanılması, hatta günümüzde de termal su kaynaklarının olduğu işletmelerin değerini artırması da bu nedenledir. Cildin kendi potansiyel sorunlarını iyileştirmesi için en iyi kaynaklardan biri termal sulardır. Derma kozmetik ürünlerin oluşturulma aşamasında da bu iyileştirici etki fark edildiğinden sıklıkla bu özlere başvuru yapılmaktadır. Marka ve ürün çeşitlerinin kendi potansiyellerini artırmaları bakımından termal suyun etkileri bir hayli fazla olmuştur.

Atopik Ciltler ve Hassas Ciltler Aynı mıdır?

Hassasiyet ve cildin atopik olması durumu aynı değildir. Atopi, cildin alerjik yapısına gönderme yapar. Yani alerjiye meyilli olan ciltlere atopik cilt adı verilir. Diğer yandan cilt hassasiyeti, kızarıklık, yanma, batma hissi şeklinde kendini belli eder. Her ne kadar bazen bu ikisi anlam olarak karmaşa yaratsa da farklı oluşumlardır. Ancak bu noktada şunun da belirtmekte yarar var. Cilt hassasiyeti ne kadar fazla olursa alerji için dolaylı yoldan zemin de yaratabilir.

Hassasiyeti Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?

Cilt hassasiyetini en az seviyeye indirmek için bazı detaylara dikkat etmekte yarar var. Bunlar aslında soruna neden olan durumların tersine çevrilmesiyle de alakalıdır.

 • Doğru ürünü seçmek
 • Kendi cilt yapınızı bilmek ve buna göre uygulama yapmak
 • Ani ısı değişimlerinden olabildiğince uzak durmak
 • Hava kirliliği olan yerde hayatınızı devam ettiriyorsanız, günlük cilt temizliğine daha fazla önem vermek
 • Gece makyajla uyumamak
 • Spor ve hareketi hayatınızdan çıkarmamak, az da olsa düzenli hareket etmeye çalışmak
 • Eski bir makyajın üzerine yeni makyaj yapmamak
 • Bol su tüketerek doğal nem dengesi ve direnci geliştirmek
 • Kuruluğa neden olan her türlü çevresel koşuldan uzak durmak
 • Kozmetikler yanında doğal özlerden de arada bir yardım almak; hindistancevizi yağı gibi
 • Cildin yaşlanmasını önlemek için aşırı dış müdahalede bulunmamak, estetik malzeme ve uygulamaları çok gerekmediği sürece kullanmamak şeklinde sıralanabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku