Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hac İbadeti Nedir ? Hacı Olmak İçin Nelere İhtiyacınız Var ?

0 252

Hac İbadeti Nedir ? Hacı Olmak İçin Nelere İhtiyacınız Var ?Hac ibadeti nedir? Hac olarak adlandırılan bu ibadet yılın belli bir zamanında Mekke ve çevresindeki ibadet yerlerini ziyaret etmek, gerekli ibadetleri yerine getirmektir. Hac ibadeti hangi ayda yapılır? Hac ibadeti için tek bir ay ismi vermek doğru olmaz. Haccın diğer gereklilikleri Şevval ve Zilkade aylarında yapılabileceği gibi Zilhicce’nin ilk on günü de yapılabilir. Ancak Haccın tavaf ve vakfe gibi ibadetleri sadece arife günü ve kurban bayramı günleri yapılır. Tüm bu ibadetler yerine getirilerek Hac tamamlanır.

 

Haccın Farzları Nelerdir?

Hac İbadeti Nedir ? Hacı Olmak İçin Nelere İhtiyacınız Var ?Hanefilere göre Hac ibadetinin farzları arasında üç temel farz vardır ki bunları yapanlar hacı sayılır. Birincisi Hac için ihrama girmektir, ikincisi Arafat vakfesi yapmaktır, üçüncüsü ise ziyaret tavafı yapmaktır. Bu farzlar hacı olmak isteyenler tarafından sırayla yerine getirilmelidir. Buna göre Hac ibadetinin tamamlanabilmesi için her bir aşama eksiksiz yapılmalıdır, yarım kalınması halinde bir sonraki yıl Hac kaza edilmelidir.

 

Hac İbadeti Nedir ? Hacı Olmak İçin Nelere İhtiyacınız Var ?Malikiler ise bu üç temel farzın yanına bir de sa’y ibadetini eklerler. Malikiler için bu dört gerekliliği yerine getirmeyen hacı olmuş sayılmaz. Şafiiler için farz sayısı beştir. Bu dört şartın yanında bir de saç kısaltmak yani tıraş olmak da vardır. Ancak ilk üç farz hariç sıraya uyulması şart değildir. Tüm mezheplere göre farz olan konulara dikkat edilmelidir çünkü eksik kalması durumunda kişi ceza veya kefaret ile Haccını tamamlamış sayılmaz.

 

Hac İbadeti Nedir ? Hacı Olmak İçin Nelere İhtiyacınız Var ?Hac ibadetinin sözlük anlamını şöyle bir ele aldığımızda, dine yönelmek ve ziyaret etmek anlamlarını taşımaktadır. İslâm’ın beş temel farzından biri olan hac ziyareti,kişinin hayatında sadece bir kere yapması gereken, ;bedensel sağlık, ve ekonomik güç yönünden imkanı varsayılan her birey ergenlik çağından sonra hacca gidebilir.

Bütün müslümanların belirli bir zaman diliminde Kâbe ziyareti, Arafat ziyareti,Müzdelife ziyaretini tamamlayarak yapılan bir ibadettir. Hac ibadetinin sevabı çok fazladır. Kişinin geçmişte işlediği günahların çoğunu siler. Sevabı tartılamaz,tartışılamaz. Ayrıca,fiu ayet; hac ibadetinin evrenselliğini konu alır. Bununla beraber ,haccın kimlere farz olduğunu vurgular. İnsanlar için kurulan çok değerli ilk ibadet evi olarak bilinir. Mekke’de makamı ve yeri çok büyüktür.

Kaynakça:
islamevi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.