Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Süleymancık (Türk Keleri) Nedir?

9 53.764

5598_hemidactylus_turcicus İlginç bir canlı olan Süleymancık, “Türk Keleri” olarak da isimlendirilmektedir. Dünya genelinde Hemidactylus Turcicus adıyla bilinen bu hayvan, zararsız bir canlıdır. Zehir taşımamasının yanı sıra, tabiatına uygun yaşadığında da özellikle geceleri ortaya çıkarak sivrisinek ve böcekleri yiyerek yaşam alanına katkı sağlamaktadır. Bu özelliği ile de, biyolojik silah özelliği taşımaktadır.

Süleymancık, diğer adıyla Türk Keleri, ortalama olarak 10 santimetre boyunda olup, geniş parmaklı bir yapısı vardır. Genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşamını sürdürmektedir. Süleymancık, görünüş itibariyle rahatsız edici ve ürkütücü olsa da, asla insana zarar vermemektedir. Evlere de girebilen ve geceleri ortaya çıkan bu canlı, çoğu zaman öldürülmek istenmektedir. Ancak, Süleymancık’ın insanlara hiçbir zararı olmadığı gibi, evlerdeki böcek ve sinekleri temizleyerek de doğal döngüyü sağlamakta ve yaşam alanlarını zararlı böceklerden korumaktadır. Pahalı ve zararlı ev ilaçlama yöntemlerinden ziyade, bu işi tamamen doğal yollarla yaptığı için, Süleymancık bu anlamda yararlanılması gereken bir canlı özelliğindedir.

5598_turk-keleri-icin-lutfen-beni-oldurmeyin-kampanyasi-dha-d74673b2580b3194d194f3117d728e0c-3-tSüleymancıkların gözbebekleri dikey konumludur. Vücut renkleri incelendiğinde, sırt bölgesinin açık kahverengi ve gri tonlarında olduğu görülür. Bu bölgede, aynı zamanda koyu renkli benekler de bulunmaktadır. Sırt bölgesinde görülen koyu renkli benekler, kuyruk kısmına kadar da devam etmektedir. Vücut kısmının alt bölümü, kirli beyaz renktedir. Ayak parmaklarının olduğu bölüm, dipten dar olarak şekillenmeye başlar ve uçlara doğru genişler. Gündüz vakti bu şekilde tarif edilebilen canlı, geceleri ise renk olarak açık ve saydam bir hal alır. Fizyolojik olarak ilginç bir özelliği de, kendini tehlikede hissettiğinde, kuyruğunu yukarı yönlü bükerek beklemesidir.

5598_hemidactylus-frenatus-1Ülkemizde var olan “Türkiye Kurbağa ve Sürüngenler Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu”, bilinçsizce saldırılan Süleymancığı korumak için “Lütfen Beni Öldürmeyin” isimli bir kampanya başlatmıştır. Topluluğun üzerinde durduğu nokta, bilimsel açıdan ilk olarak Türkiye topraklarından dünyaya bildirilen bu canlının, evlerde görüldüğü zamanlarda direkt olarak öldürülmeye çalışılmasının yanlış olduğudur.Her ne kadar Ege ve Akdeniz bölgesini yaşam alanı olarak tercih etse de, Anadolu üzerinde İzmirden Şanlıurfa istikametine kadar olan alanda yer yer bu canlıdan görmek mümkündür.

Biyolojik silah olarak adlandırılan Süleymancık, kapalı yerlerde ortaya çıktığında, çok zor duyulabilecek ince ve tiz sesler çıkartmaktadırlar. Varlığını hissettirdiği enden özelliklerden biri de, çıkardığı bu seslerdir. Bunun dışında, herhangi bir rahatsız edici yanı ya da zararlı bir özelliği bulunmamaktadır. Süleymancık nesli korunmalı, doğal yaşam döngüleri de bu sayede devam ettirilmeli ve kimyasal ilaçlar yerine bu doğal silahlardan faydalanmak gerekmektedir.

Kaynakça:
http://www.medyacafe.net/suleymancik-turk-keleri-hakkinda-bilgi.html#more-8429
http://www.gazetevatan.com/-lutfen-beni-oldurmeyin–463308-yasam/

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
9 Yorumlar
 1. ahmet diyor

  Kesınlıkle zararsız ısırmayan cok sevımlı şeffaf hayvanlar bunlar… Bızım apartmanda posta kutusunun arkasında yasıyor bır tane… Cok sevımlı korkuyorum bırı oldurecek dıye… Alıp evde beslememek ıcın kendımı zor tutuyorum ama evde bakamaycagımı bıldıgım ıcın elımden bır sey gelmıyor

 2. selcuk diyor

  dün akşam bir tane yakaladım. ilk başta kendim beslemek istedim fakat ona yemek temini konusunda biraz sorun yaraşacağımı düşündüğüm için doğal ortamına bırakma kararı aldım.

 3. İbrahim diyor

  güzel paylaşım en sevdiğim gecko türü

 4. Arzu diyor

  Bizim evimiz teras ve küçük bi evimiz var bir kere süleymancık gördük şimdi duvarlarda baxı fare dışkısına benziyen dışkılar var ona mı ait baska bir hayvan mı yasıyor bilmiyoruz bu tarz şeyler yasadınız mı

  1. Fatma diyor

   Duvara yapışık dışkılar bizde de var , Süleymancık da var .Evi sevdi galiba süpürgeliğe saklandı …

 5. Oguzhan diyor

  Güzel yorum benim yatak odamda bir tane var ve tam olarak buna benziyor on santime yakın ama işaret parmağı kadar oldu kalınlığı sorun şu tam olarak hamileyseki sanırım öyle çünkü iki yada uç hafta öncesine kadar serçe parmagım kadardı yumurtladığı zaman kaç tane yavrusu oluyor merakım bu yaklaşık dört yada beş aydır görüyorum ben kendisini bir defa yatak odasından diğer odaya kovaladım ama şimdi geri gelmiş bende ses çıkarmıyorum ama hamileyse ve doğurursa ne yapmalıyım

  1. Bay e diyor

   Birşey yapmazki sana sıkıntı etme tatlış hayvan işte

   1. Adamın biri diyor

    Zararsız demi?
    Krsin bilgimi yayalımmı?

 6. Serdar diyor

  Guzel paylasim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku