Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vücuttaki Taze Yaraları Tedavi Etmek İçin 10 Ev Çözümü

0 26

Vücutta bir kesik, sıyrık veya yara oluştuğunda herhangi bir enfeksiyonu önlemek ve ağrıyı hafifletmek için tedavi edilmelidir. Bazı durumlarda ilk yardımı yapmak için herhangi bir ileri teknik bilmeye veya bazı tıbbi malzemelere sahip olmaya gerek yoktur. Mutfaklarda genellikle hızlı yardım ve etkili bir tedavi sağlayabilecek şeyler vardır. Günlük kullanılan ve aşağıda belirtiler bazı malzemelerle yaralar tedavi edilebilir ve ağrılardan hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün olabilir.

1-Kesikler İçin Aloe Vera

Vücuttaki Taze Yaraları Tedavi Etmek İçin 10 Ev ÇözümüAloe vera anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle açık yaraların yatıştırılması için mükemmel bir seçimdir. Kötü bir güneş yanığını sakinleştirmeye de yardımcı olabilir. Evde bu bitki varsa, sadece yaprağı kesilerek dikenli kenarları çıkarılıp suyu sıkılabilir. Aloe veradan alınan taze suyun açık yaraya uygulanması tamamen güvenlidir fakat yine de kullanmadan önce vücudun küçük bir bölgesinde deneme yapılmalıdır. Evde bu bitki yoksa bir eczaneden veya çevrimiçi mağazalardan aloe vera jeli satın alınabilir.

2-Yaraları Temizlemek İçin Tuzlu Su Çözeltisi

Vücudun bir yeri kesildikten sonra yapılacak ilk şey o kısmı iyice yıkamak ve temizlemektir. Çoğu kişi hidrojen peroksitin böyle durumlarda en iyi tercih olduğunu zanneder, bu eski bir kanıdır ancak cilde zarar verebilir ve bakterilere karşı % 100 etkili olmayabilir. Öte yandan tuzlu su çözeltisi güvenlidir ve yaraları temizlemek için en iyi yöntem olarak kabul edilir. Yarım çay kaşığı tuz, bir bardak kaynar suya atılarak eritilir ve soğuması beklenir, ardından steril gazlı bezle yaraya hafifçe uygulanır.

3- Açık Yaralar İçin Bal

Bakterileri öldürmek ve yaraların hızlı iyileşmesini sağlamak için bal kullanmak çok etkilidir. Balın, iyileşmeyi hızlandıran ve cilt iltihaplanmasını kontrol eden bağışıklık sistemini uyardığı kanıtlanmıştır. Açık yaranın olduğu kesime bal sürülüp temiz bir gazlı bezle örtülmelidir.

4- Yanıklar İçin Buz

Dil veya vücudun başka bir bölümü yandığı zaman buz uygulanmalıdır. Buz, şişmeyi hızlıca Vücuttaki Taze Yaraları Tedavi Etmek İçin 10 Ev Çözümüdurdurmak ve ağrıyı azaltmak için kullanılır. Bir yanığın hızlıca tedavi edilmesi gerekiyorsa, dile veya etkilenen farklı bir bölgeye buz küpü uygulanabilir ve 1–2 dakika tutulabilir. Uygulanmadan önce buz bir havluya veya mendile sarılmalıdır.

5- Şişme İçin Buz Paketi

Buz küpleri veya soğuk kompres yanıklara yardımcı olabilirken, buz torbaları morluklar ve burkulmalar içindir. Bir buz torbası kasları rahatlatır ve dokulardaki kanamayı (kanamalar çürüklere, morarmaya sebep olur) durdurur ve aynı zamanda ağrıyı azaltır. Bir buz torbası doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Uygulanacak alan ve buz torbası arasına bir bez veya havlu koyulması önerilir. 30 dakikadan daha uzun süre tutulmamalıdır.

6-Bakterilerin Yayılmasını Durdurmak İçin Elma Sirkesi

Özellikle fazlaca çizik ve kesik olması durumunda elma sirkesi kullanılarak enfeksiyon önlenebilir. Bir çalışma, elma sirkesinin E. coli’yi öldürebildiğini kanıtlamıştır. Cilde uygulaması için su ile seyreltilmelidir. Seyreltilmiş sirke 30 dakika kadar temiz bir gazlı bez yardımıyla sorunlu bölgede tutulabilir. Başka bir seçenek ılık bir banyo yapmak ve banyo suyuna bir bardak elma sirkesi eklemektir. Bu yöntem çok fazla kesik ya da çizik olması durumunda hepsinin aynı anda temizlenmesine çok yardımcı olabilir.

7- Ağrıyı Hafifletmek İçin Çay Ağacı Yağı ve Nane Yağı

Her iki yağ da ağrıyı ve iltihabı gidermeye yardım eder. Aynı zamanda antiseptik gibi Vücuttaki Taze Yaraları Tedavi Etmek İçin 10 Ev Çözümüdavranırlar, böylece enfeksiyonun daha fazla yayılması engellenir. Çay ağacı yağı ile nane yağının özellikleri birbirine benzese de uygulanma şekilleri farklıdır. Çay ağacı yağı doğrudan doğruya yara üzerine uygulanabilir ve yara bandı ile örtülmesi sorun değildir fakat tahrişi engellemek için nane yağının açık yaralara uygulanmaması gerekir. Yaranın etrafına uygulanacak bir ya da iki damla nane yağı rahatlama sağlayacaktır.

8-Böcek Isırıkları İçin Kabartma Tozu

Böcek ısırmaları da bazen acı verir. Bir arı veya sivrisinek sokması durumunda şişmeyi, kızarıklığı ve genel olarak yaşanan rahatsızlığı azaltmak için kabartma tozu kullanılabilir. Bir macun haline gelinceye kadar kabartma tozu biraz su ile karıştırılır ve etkilenen bölgeye 15 dakika boyunca uygulanır. Böylece yaz aylarında can sıkıntı kaşıntılara karşı koyulabilir.

9- Kanamayı Durdurmak İçin Sarımsak

Sarımsak, açık yaralara karşı mücadelede kullanılabilir. Kanamayı durdurmaya, ağrıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve hızlı iyileşme sağlar. Özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için bir sarımsak macunu hazırlanmalı ve doğrudan yaraya uygulanmalıdır. Bir bandajla örtülmeli ve 2 güne kadar tutulmalıdır.

10-Kabarcıklar İçin Papatya

Papatya suyu ile yapılacak kompres, rahatsız edici ayakkabılardan kaynaklanan ağrıları azaltabilir, oluşacak kabarcıkları önleyebilir. Papatya doğal bir antiseptiktir. Papatya çiçekleri veya papatya çiçeklerini içeren çay poşetleri 15 dakika boyunca bir bardak ılık suda bekletilmeli ve sonra bu sıvı steril gazlı bezle (veya ıslatılmış ılık papatya çayı poşetleri doğrudan) sabitlenerek uygulanmalıdır. Bir gece boyunca sorunlu bölgede tutulabilir.

Kaynakça:
https://brightside.me
https://sagligabiradim.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.