Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sunay Akın Kimdir?

0 413

Asıl adı Şükrü Sunay Akın olan şair, gazeteci, yazar, tiyatro oyuncusu ve araştırmacı 12 Eylül 1962 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Daha iyi bir eğitim alabilmesi için ailesi İstanbul’a taşınmış ve lise eğitimine Haydarpaşa Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Fiziki Coğrafya Bölümü’nden mezun olmuştur.

slide2Dokuz yaşında iken ilk şiirini yazmış olan Şair, o dönemde Meteoroloji Müdürlüğü’nde çalışan bir memurun kızının isminin baş harflerine uyarlayarak yazmıştır. Fakat bu şiir kızın eline geçmediğinden ilk şiiri kaybolmuştur.

1984 yılında ilk şiirini yayınlamıştır. 1989 yılında ise Makiler adıyla ilk şiir kitabını yayınlamıştır. Aynı yıl içerisinde arkadaşları ile birlikte Yeni Yaprak dergisini çıkarmıştır. 1990 yılında da Olmaz Dergisi’ni çıkarmıştır. 1987 yılında Noktalı Virgül isimli dosyası ile Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü kazanmıştır.

Kısa ve anlık ilhamlar ile yazılan şiirleri Orhan Veli gibi şairlerin izlerini taşımaktadır. Şiir dilinde özellikle ince yergilere ait öğeleri rahatlıkla kullanıp ilgi çekmiştir. Dil oyunları ile alaycı bir tavır sergileyen Şair Sunay Akın, çocuklara ve hüzne karşı olan ilgisini yansıtmıştır.

Sunay Akın, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ders vermiştir. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde ders vererek aynı zamanda kendi de ders almıştır. Ders almaya başladığı sürede tek kişilik oyunlar ile sahne hayatına başlamıştır. Tek kişilik oyunları ile yurt içi ve yurt dışında herkes tarafından ilgi görmüştür. Sunay Bey Tarihi isimli tek kişilik gösterisi halen gösterimdedir.
2005 yılında Dünya’ nın çeşitli bölgelerinden topladığı oyuncaklar ile Türkiye’nin ilk oyuncak müzesini açmıştır. 2010 yılında Avrupa Yılın Müzesi Ödülü adayı olan oyuncak müzesi İstanbul Göztepe’de yer almaktadır.

TRT 2 ve CNN Türk kanallarında televizyon programcılığı yapan Yazar, sanat programlarının sunuculuğunu da yapmıştır. ATV ekranlarında Hıncal Uluç, Haşmet Babaoğlu ve Nebil Özgentürk ile birlikte Yaşamdan Dakikalar isimli programı hala sunmaktadır. Cumartesi günleri ise SkyTurk360 kanalında Hayat Deyince programını sunmaktadır.
Şiirleri, yazıları ve kitapları ile yazar hayatına devam ederek aynı zamanda televizyon ekranlarında sevilen yüzlerinden biridir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku