Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Server Tanilli Kimdir?

0 490

1931 yılında doğan Yazar Server Tanilli, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda Uygarlık Tarihi dersi vermiştir. 1978 yılında terör saldırısına uğradıktan sonra belden aşağı kısmı tutmamıştır. Fransa’da Strazburg Üniversitesi’nde görev almıştır.

7956_92000 yılında Türkiye’ ye geri dönerek Cumhuriyet Gazetesi’nde yazarlığa başlamıştır. Uygarlık Tarihi dersi veren yazarın kitapları, üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmuştur. Anayasa hukuku üzerine geniş bir bilgiye sahip olan yazar Server Tanilli, Cumhuriyet Gazetesi’nde uzun yıllar boyunca yazarlık çalışmasına devam etmiştir.

Server Tanilli 2006 Sertel Demokrasi Ödülü’ nü kazanmıştır. 1973 yılında Uygarlık Tarihi kitabını yazarak üniversitelerde ders kitabı olarak okunmasını sağlamıştır.

Yazarın diğer kitapları;

Devlet ve Demokrasi: Anayasa Hukukuna Giriş
Nasıl Bir Eğitim İstiyoruz
6 ciltlik Yüzyılların Gerçeği ve Mirası
Candide ya da İyimserlik
Yaratıcı Aklın Sentezi: Felsefeye Giriş
Değişimin Diyalektiği ve Devrim
Dünyayı Değiştiren On Yıl
Fransız Devriminden Portreler
Anayasalar ve Siyasal Belgeler
Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz?
İslam Çağımıza Yanıt Verebilir mi?
Din ve Politika
Voltaire ve Aydınlanma
İnsanlığı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor
Çağdaşımız Victor Hugo

2011 yılında rahatsızlığı sebebiyle seksen yaşında hayatını kaybetmiştir. İstanbul Tıp Fakültesi’nde tedavi görmüştür. Vücudunda oluşan yaraların enfeksiyon kapması sonucu ateşlenme olmuştur ve greft ameliyatı geçirmiştir. Ameliyat sonrasında evine getirilerek evinde vefat etmiştir.

Uygarlığın ve demokrasinin hocası olarak bilinen Server Tanilli, yaşamı boyunca demokrasi ve uygarlık adına birçok çalışmalar yapmıştır. Düşünceleri açısından her girdiği ortama ayak uyduran Tanilli, Türkiye’nin ender demokrasicilerinden biridir.

Uygarlık Tarihi isimli eseri üniversitelerde ders olarak verilip ve yazdığı eser ders kitabı olarak okutulmuş ve yeni nesile yön gösterici olmuştur. Genç yaşında yaşadığı terör saldırısı ile belden aşağı kısmı tutmadığı halde yapmak istediği birçok şeyi yapmıştır.

1980’li yılları etkileyen Yazar Server Tanilli, dönemin gençlerine yol göstermiş ve onları etkilemiştir. Demokrasi ve uygarlık alanında ele aldığı kitaplar hala kitapçılarda satışa sunulmaktadır. Uygarlık Tarihi kitabı ders kitabı olarak okutulmaya da devam edilmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku