Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sürmene Bıçağı

0 580

3814_kus_basli_surmene_bicagiKullanıldıkları alanlara göre farklılıklar gösteren, kesici ve delici aletler bıçak olarak tanımlanmaktadır. İnsanoğlunun taşları birbirine sürtmeye başlayarak onlara şekiller vermesi ve keskin bir hale getirmesi ile bıçağın ilk hali oluşmaya başlamıştır.

İnsanlar bu sivri ve keskin taşları ilk önceleri avcılıkta kullanmaya başlamıştır. Zamanla yerleşik hayata geçerken de malzeme temininde kullanılmıştır. Bıçakların kullanılması ile de insanların yemek ve yaşam tarzları da değişiklik göstermeye başlamıştır. Bıçakların avcılıkta kullanılması ile insanlar avcılıklarını geliştirmiş ve et tüketimini de artırmıştır. Taşların işlenmesi ile oluşan keskin aletler zamanla yerini madenlerin kullanılmaya başlanması ve işlenmesi ile metalden oluşan bıçaklara bırakmıştır. Bıçaklar sadece avcılıkta kullanılmamış, barutun icat edilmesine kadar savaşlarda da kullanılmıştırlar. Günümüzde bıçak yapımında kullanılan malzemeler çok sağlam ve çok dayanıklı metallerden yapılmaktadır. Bıçakların kullanım alanı her geçen gün farklılıklar göstermektedir. Günümüzde bıçaklar, sanayi alanlarında, evlerimizin mutfaklarında, tarımda, avcılıkta, inşaat alanlarında ve askeri alanlarda kullanılmaktadır. En çok evlerimizde, mutfaklarımızda kullanılmaktadır. İhtiyaçların artması ve kullanım alanlarının genişlemesi ile üreticilerde, farklı markalarda ve modellerde üretim yapmaya ve çeşitleri tüketicilerin hizmetinesunmaya başlamıştırlar.

3814_surmeneÜlkemizde üretilen bıçak türlerinden en çok beğenilen ve tercih edilenler, sağlamlıkları ve göz alıcı desenleri nedeniyle Sürmene bıçaklarıdır. Sürmene bıçaklarının tarihi çok eskiye dayanmakla beraber, Evliya Çelebiye ait kaynaklarda, zamanında da bu bölgede bıçak üretimi yapıldığından bahsedilmektedir. Sürmenenin bıçak ile bu kadar çok anılmasının nedeni de, çok uzun yıllar önce bu bölgede keşfedilen, demir madenlerin ülke ekonomisine kazandırılması ve işlenilmeye başlanması olarak söylenebilir. Bu bölgede başka iş imkânı olmadığından, bölgenin yerel halkı özellikle Rumlardan bıçak yapımını ve inceliklerini öğrenmiş ve kendilerini bu konuda geliştirerekTürkiyenin en iyi, en sağlam ve en çok tanınan bıçaklarını üretmeye başlamıştırlar.

3814_surmene_bicagi_ve_bileme_aletiYüzyıllardır geleneksel metotlar kullanılarak el emeği ile üretilen bu bıçaklar günümüzde neredeyse tüm evlerde ki yerini almıştırlar. Üretimde kaliteden ve sağlamlıktan asla ödün verilmemektedir. Üretilen ürünlere duyulan güven sayesinde verilen garanti süresi de çok uzun yıllar olmaktadır.

Sürmene bıçakları, evlerde ve farklı kullanım alanlarında, sadece kesici alet olarak kullanılmamaktadır. El yapımı süslemeleri sayesinde hediyelik eşya olarak ta satışı yapılmaktadır. Diğer illerden, bölgeye gelen misafirler kendilerine ve tanıdıklarına bu bıçaklardan mutlaka hediye olarak almaktadırlar.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku