Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Telli Baba Kimdir? Türbesi Nerededir?

0 36

8322_3Geçmiş tarihimizde Osmanlı İmparatorluğu döneminde Anadolu topraklarında çok sayıda gönül sultanları yaşamıştır. Özellikle İstanbul ilinde çok sayıda gönül sultanları yaşamış ve yaşadığı dönemler boyunca gerek Osmanlı yönetiminde ve gerekse de halkı irşat etme hizmetinde önemli katkılar sunmuşlardır. Ülkemizin dört bir tarafında çok sayıda gönül sultanlarının türbeleri bulunmaktadır. Yukarıda da belirtildiği üzere özellikle İstanbul ilinin çeşitli semtlerinde çok sayıda gönül sultanlarının türbeleri bulunmaktadır.

İstanbul ilinde yer alan gönül sultanlarından biri de Telli Baba hazretleridir.Kadiri tarikatının şeyhlerinden olan Telli Baba hazretlerinin kesin doğum tarihi ve ölüm tarihi bilinmemekle birlikte birçok tarihi kaynaklara göre Osmanlı dönemlerinde yaşamış olduğu yönünde çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Yine birçok tarihi kaynaklardaki bilgilere göre Osmanlı İmparatorluğu’nun başarılı hükümdarlarından olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın döneminde Osmanlı ordusunda imamlık görevinde bulunduğu ve orduda imamlık görevi yaptığı dönemlerde hayatını kaybettiği yönünde bilgiler sunulmaktadır.

8322_5Asıl isminin ”İmam Abdullah Efendi” olduğu Telli Baba hazretleri hakkında tarihi kaynaklarda yer alan önemli bilgilerden biri de Üsküdar bölgesinde yatan Aziz Mahmut hazretleriyle Beykoz bölgesinde yatan Yuşa hazretleriyle ve Beşiktaş bölgesinde yatan Yahya Efendi ile birlikte İstanbul boğazının 4 manevi bekçilerinden biri olduğu yönündedir.

Telli Baba’nın Türbesi Nerededir?

Telli Baba’nın türbesi İstanbul ilinin Rumeli Kavak semtinde yer almaktadır. Diğer birçok gönül sultanlarının türbelerinin ziyaret edildiği gibi Telli Baba hazretlerinin de türbesi İstanbul halkı tarafından ve çevre illerde yaşayan insanlar tarafından çokça ziyaret edilmektedir.

Rivayete göre yaklaşık yüz yıl öncesinde çeşitli rahatsızlıkları bulunan genç bir kızın rüyasında gördüğü Telli Baba türbesi sonucunda genç kızın Telli Baba türbesini ziyaret etmesinden sonrasında ise Telli Baba hazretlerinin türbesinin yeri tespit edilmiştir. Bugün halen günün önemli bir kısmında çokça ziyaret edilen Telli Baba türbesi ayrıca yabancı turistler tarafından çokça ziyaret edilmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku