Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Evde Hayvan Bakımı

0 441

Evde Hayvan BakımıAynı doğayı paylaştığımız hayvanların, bizimle birlikte yaşamasını bazen çok isteriz. Bir ço kişi evde hayvan bakımının zor ve temiz olmadığını düşünmektedir. Oysa bir çok hayvan kendini tem izleyebilmekte ve evde size bir yük olmaktan ziyade size olumlu enerji veren, stresinizi alan ve size bir aile, dost olan canlı haline gelmektedir.

Elbette hayvan bakmak zaman ve emek isteyen bir durumdur. Nasıl bir bebeğe ilgi göstermemiz, evde bakımını yapmamız gerekiryorsa hayvanlarda aynı şekilde ilgi istemektedir.

Evde Hayvan BakımıHayvan Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar

Beslenme: günlük yaşamın devam ettirilmesi, sağlığın devamının sağlanması ve hayvanın asıl temel ihtiyaçlarının giderilmesi için beslenme çok önemlidir. Evcil hayvanların özellikle mama ya da yem ile beslenmesine dikkat edilmelidir. Çünkü hayvanların ihtiyacı olan pek çok besin değeri bu mamalarda bulunmaktadır. Gerekli besinleri alan ev dostu ise daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olacaktır. Bunun için veterinere danışarak mama miktarı, türü ve marka önerilerini de alabilirsiniz.

Aşı: Evcil hayvanların bakımı için en hassas noktalardan birisi de aşıların yapılmasıdır. Bu hayvanınızın sağlığı kadar evde yaşayan tüm kişiler için çok önemlidir. Aşı sayesinde . bağışıklık sistemi güçlenir ve size vereceği zarar da minimuma iner. Aynı zamanda doğal ortamda değil e ev ortamında bakıldığı için sizi de pek çok riskli urumdan korur.

Tüy Bakımı: Hayvanların tüylerinin zamanla traş edilmesi ve temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle köpek besleyenler için bu daha da önemlidir. öncelikle beslenmesine göre tüylerin parlaklığı, canlılığı ve dökülmesi azalır ya da artar. Günlük tarama yaparak dökülmeleri azaltabilirsiniz. zaten evcil hayvanınız ev yemekleriyle beslenmiyorsa, tüyleri çok fazla dökülmeyecektir.

Banyo ve genel temizlik: Çok sık olmasa da belli aralıklarla (ayda bir ya da iki ayda bir) evcil hayvanınızı yıkamalısınız. Kış aylarında yıkamak istemezseniz kuru şampuan kullanabilirsiniz. Fakat su tüylerin parlamasına, daha temiz bir kokuya ve derinin nefes almasına imkan sağlar.

Evde Hayvan BakımıGünlük olarak hayvanınızı kafesten ya da kaldığı alandan kısa süre de olsa dışarı çıkarmaya çalışın. çünkü hayvanlarda tıpkı insanlar gibi zaman zaman alan değiştirme, doğaya çıkma gibi ihtiyaçlar hissedebilir. Bu onların hareketlenmesine ve daha aktif omalarına da imkan sağlayacaktır. Belli aralıklarda rutin kontrollerini yapmalı, bakımını ihmal etmemelisiniz. Unutmamalıyız ki hayvanlarda en az bebekler kadar ilgi ve emek isteyen canlılardır. Hayvan sahiplenirken bu hususa dikkat etmeli, geri vereceğimiz hayvanı asla almamalıyız. Evcil hayvanlar bir süre sonra size bağlanmakta ve sizden ayrı kaldıklarında psikolojik travma yaşamaktadır. Hiç bir canlının arar görmesini istemezsiniz. Bu nedenle duyarı olmalı ve kararlarımızda bu hususa dikkat etmeliyiz

Yazar:Soner İnce

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku