Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hemoptizi Rahatsızlığı Nedir? Başlıca Nedenleri Nelerdir?

1 306

8329_13Toplumlarda nadiren görülen sağlık sorunlarından biri de hemoptizi rahatsızlığıdır. Halk arasında ”kan kusmak” adıyla da bilinen hemoptizi rahatsızlığı özellikle taşıdığı tehlikeli riskleri nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken sorunlardandır. Zamanında müdahale edilmediği takdirde ölüme dahi yol açabilen hemoptizi rahatsızlığı başta Dünya Sağlık Örgütü’nün olmak üzere birçok uluslararası sağlık kuruluşlarının güncel konuları arasında yer almaktadır. Ülkemizde de nadiren yaşanabilen sağlık sorunlarından olan hemoptizi rahatsızlığı hakkında uzmanlar birçok açıklamalar yapmakta ve bu hemoptizi rahatsızlığı hakkında topluma önemli bilgiler sunmaktadırlar.

Uzmanlara göre ciddi bir sorun olan hemoptizi rahatsızlığı aynı zamanda ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının da güncel konularındandır. Günümüzde tedavi edilebilir sorunlardan olan hemoptizi rahatsızlığı özellikle sık tekrar ettiğinde ve etkisini uzun müddetler boyunca sürdürdüğü halinde bireyin ciddi anlamda rahatsızlıklar duymasına neden olmakta ve bununla birlikte bireyin genel sağlığını da ciddi anlamda tehlikeye atabilmektedir.

Dünyanın birçok toplumunda topluma açık alanlarda düzenlenen seminerler sayesinde hemoptizi rahatsızlığı hakkında toplumlara detaylı olarak bilgiler sunulmakta ve bu sayede hemoptizi rahatsızlığına maruz kalma riski taşıyan bireylerin hangi yolları takip etmesi sağlanmış olmaktadır. Diğer birçok sağlık sorunlarına nazaran etkili olduğu andan itibaren bireyin ciddi sıkıntılar yaşamasına neden olabilen hemoptizi rahatsızlığında önemli olan bir diğer faktör ise erken müdahale durumudur.

Özellikle sık tekrar eden ve etkisini uzun müddetler boyunca koruyabilen hemoptizi sorunlarında bireyin genel sağlığının korunması açısından erken müdahalenin önemi büyüktür. Diğer bir yandan sık tekrar etmemesi durumunda bile ciddi sonuçların yaşanmasına neden olabilen hemoptizi rahatsızlığında da gerekli tedavinin yapılması oldukça önemlidir. Özetle belirtmek gerekirde ister sık tekrarlasın veya ister haftada veya ayda bir kez etkisini göstersin tüm hemoptizi vakaları mutlaka tedavi gerektirmektedir. Gerekli tedavilerin yapılmaması durumunda çeşitli ölümcül hastalıklara da zemin hazırlayabilen hemoptizi rahatsızlığı yine sık tekrarlaması durumunda bireyin genel sağlığını olumsuz etkilediği gibi psikolojik yapısını da ciddi anlamda olumsuz etkileyebilen hemoptizi rahatsızlığı birkaç tedavi yöntemleri sayesinde kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir.

Hemoptizi Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Hemoptizi rahatsızlığının birçok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır;

– İnce bağırsak mide ve yemek borusunda yer alan ülserlerin kanaması
– Mide yer alan bazı varislerin kanaması
– Mide veya yemek borusunda yer alan zarın tahrip olması
– Karaciğer yetmezliği rahatsızlığı
– Siroz ve gastrit hastalığı
– Pankreas ve mide kanseri
– Hiper tansiyon hastalığı
– Sık tekrar eden ve şiddetli bir niteliğe sahip olan mide bulantıları hemoptizi rahatsızlığının en önemli sebepleridir.

Hemoptizi Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Hemoptizi sorununun tedavisi birçok yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemlerden en sık uygulananları ise şunlardır;

– Kan transfazyonu yöntemi
– Damar yolu ile vücuda sıvı aktarımı
– Çeşitli mide ilaçları
– Cerrahi müdahale yöntemleridir. Özellikle durdurulması imkansız olan kanamalarda genellikle cerrahi müdahale tedavi yöntemi uygulanmakta ve kısa süren bir operasyon sayesinde en zorlu kanama vakaları bile kısa sürede durdurulabilmektedir.

8329_14Her dört tedavi yöntemi de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Genellikle kısa sürede tedavi edilebilen hemoptizi rahatsızlığı nadiren de olsa hasta bir müddetliğine hastanede yakın gözetim altına alınabilmekte ve hastanede bir müddet istirahat ettirilebilmektedir. Başarılı bir tedavi sürecinden etkisini tamamen kaybeden hemoptizi rahatsızlığı çoğu kez kalıcı olarak yok edilmektedir.

Tedavi sonrasında bir müddetliğine istirahat ettirilen birey istirahat programını tamamlandıktan sonra ilgili doktorun uygun görmesi koşuluna bağlı olarak günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir. Bununla birlikte yukarıda da belirtildiği üzere hemoptizi rahatsızlığı ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarından dolaysıyla hemoptizi rahatsızlığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması önemle gerekmektedir.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir.

Kaynakça:
www.saglikvakti.com ve www.sagliksiteniz.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

1 yorum
  1. mehtap celik diyor

    Merhaba yazınızı gördüm tibbi dokümantasyon 2. Sınıf öğrencisiyim sizin bu açıkladığınız metin hemoptizinin açıklaması değil hematemez in açıklaması

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.