Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0 295

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Cep telefonu alırken nelere dikkat edilmelidir? Kendimize en uygun cep telefonu hangisidir? Bunların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Cep telefonu almaya karar verdiğinizde öncelikle aşina olduğunuz veya daha rahat kullanabileceğiniz işletim sistemini belirlemelisiniz.(iOS ve Android gibi.) iOS, kapalı bir işletim sistemi olduğu için güvenli kabul edilir. Android ise açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasından dolayı sınırsız işlem yetkisi verebilmektedir, özgür kullanım imkanı olarak algılanabilir. İşletim sisteminin önemi kullanım alışkanlığınıza uygun olup olmamasında önemlidir. Zorluk yaşayarak kullandığınız bir işletim sistemi telefondan yeterli verim almanızı engelleyecektir. Vatan Bilgisayar web sitesindeki cep telefonu kategorisinde bulunan filtreler ile bu telefonları süzerek seçim alanınızı daraltabilirsiniz.

İşletim sistemleri hakkında bilginiz var veya karar aşamasını geçtiyseniz yine kullanım rahatlığına bağlı olan ekran boyutunu seçmelisiniz. Ekran cep telefonları için önemli bir parça olmakla beraber, ne kadar kaliteli olursa aktardığı görüntüler de o derece net ve canlı olur. Ekran kalitesinde PPI, çözünürlük ve ekran teknolojisi önemlidir. Ekran dayanıklılığı da kontrol edilmesi gereken diğer bir özelliktir, çünkü zamanla yaşanan aşırı çizilmeler ve darbelere dayanıksız olması değiştirmenizi gerektirebilecektir. Bu konuda Vatan Bilgisayar cep telefonu kategorisindeki filtre üzerinde bulunan videolar veya sayfa altındaki Cep Telefonu Rehberi ile tercih yaparken size yardımcı olacak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu seçimler yapıldıktan sonra telefon kullanım ihtiyacınızı belirlemeli ve özellik araştırmalarına geçmelisiniz. Alacağınız telefonun özellikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak sizin için son derece yararlı olacaktır. Arama, mesaj ve mail gönderip alma işlemlerini günümüzdeki her telefonla yapabiliyoruz, temel işlemler yapmak isteyen kullanıcıların en üst seviye cep telefonu seçmeleri gereksiz olabilir. Yani telefonunuzun en iyi özelliklere sahip olması, sizin için en iyi telefon olduğu anlamına gelmeyebilir. İhtiyacınızı belirledikten sonra öncelikle işlemci, dahili hafıza, RAM ve kamera gibi bileşenlerin özelliklerini kontrol etmeniz gerekmekte ve size hangi özelliklerde cihazların yeteceğini konusunda karar vermelisiniz. Bunların yanında hızlı bağlantı seviyesi, suya dayanıklılık, yüksek pil gücü gibi özellikler de tercihinize göre seçilmelidir.

Ortalama bir kullanıcı için dört çekirdekli işlemciye* sahip, 2 GB Ram kapasiteli ve 16 GB dahili hafızası olan bir cep telefonu ile rahat bir kullanıma sahip olacaktır. Uygulamalar arasında kolay geçişler yapabilir, birçok uygulama ve oyunu çalıştırabilirsiniz, hafızası ile de fotoğraf ve videolarınıza yeterli alan sağlayacaktır. Genişletilebilir hafızaya sahip telefonlar, depolama alanınızın azaldığı durumlarda MicroSD kartlar ile hafıza arttırma yapabilmenizi sağlar. Bunun yanında yüksek performans isteyen kullanıcılar ise RAM, Kamera Çözünürlüğü, İşlemci Sayısı ve Hızı, Dahili Hafıza, Ekran Çözünürlüğü gibi özelliklerde üstün olan modelleri ihtiyacına göre tercih etmelidir.

*İşlemci bilgileri ile ilgili öneriler ortalama olarak yazılmıştır. Fiyat açısından uygun olan bazı ürünlerde çok çekirdekli işlemciler bulunabilir ancak tekil çekirdek hızları doğrudan cihazın performansını yükseltebildiği için fiyatı etkilemektedir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.