Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Terra Cotta “Taş Askerler” Ordusu

0 1.003

Çin’in en kıymetli eseri Çin Seddi’nin yaratıcısı olan İlk Çin Hükümdarı’ndan, tahta çıkışından ölümüne kadar inşası süren kendine yakışır görkemli bir anıt mezardan ve bu mezarı ilginç kılan koruyucuları; “Taş Askerler” den bahsetmeye ne dersiniz…

M.Terra Cotta "Taş Askerler" OrdusuÖ.260 yılında doğan, Çin’in ilk İmparatoru Ying Zheng yani Qin Shi Huang(Qin Beyliği’nin İlk Hükümdarı-ünvan); yönetimi sırasında ülkesi için birçok yenilik yaptı. M.Ö.247 yılında, 13 yaşında tahta çıktıktan sonra Çin Beyliklerini birleştirdi. Kurduğu İmparatorlukta topraklarını kanallar ve yollarla birbirine bağladı ve Çin Seddi’inin ilk versiyonunu hayata geçirtti. Ayrıca yaptığı çalışmalarla Xian kentini en önemli kent haline getirdi ve Xian; Çin’in ilk başkenti oldu. Başarılı bir devlet adamı olmasına rağmen Qin ölümden çok korkmaktaydı. Sürekli ölümsüzlüğün formülünü aratmaktaydı. Dönemin kahinlerini bu iş için görevlendirip,bu işe büyük emek ve imkan sarf etmekteydi. Hatta bazı araştırmalar Qin’in M.Ö.210 yılındaki ölümünün; uzun ömür verdiğine inandığı için civa hapları tükettiğinden ve hastalandığından ötürü olduğunu belirtmektedir. Peki ölümden bu denli korkan bir adam neden kendisine böylesine görkemli bir anıt mezar yaptırmış olabilir.

Kimi Rivayetler; Qin’in mezarını koruyan taş asker ordusunu yapma sebebinin, haşmetinin ve imparatorluğunun büyüklüğünü binlerce yıl sonra bile ispatlamak istemesi olduğunu söylemektedir. Bazı rivayetlere göre; sağlığında birçok kez suikaste uğramış olan imparator, bu sebeple ölümünden sonra kendisini koruyacak bir ordu yaptırmıştır. Bir rivayete göre de; Qin tahta geçmeden önce ölen imparatorların, eşleri, hizmetçileri, özel askerleri hatta hayvanlarıyla birlikte gömüldüğünden ve bunun halk tarafından tepki toplayacağı konusunda uyarıldığından, onun yerine aslına mükemmel benzeyecek bir taş asker ordusuyla bu âdetin ortadan kaldırılabileceğini düşünmüştür.

Terra Cotta askerleri ilk defa 1920 yılında, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shaanxi eyaletine bağlı Xian (Çin’in ilk tarihi başkenti) yakınlarında, bir köylü tarlasını kazarken şans eseri bulunmuştur. Fakat bu köylü Taş Askerler’ den korkup onları geri gömmüştür. Daha sonra 1974 yılında kuyu açmak için kazı yapan köylüler tarafından tekrar keşfedilmiştir.

İTerra Cotta "Taş Askerler" Ordusunşasında ve kil askerlerin yapımında 700,000 kişi çalışmıştır. Günümüzde yapılan kazılarda toplam 8,000 gerçeğe yakın ve hepsi birbirinden farklı kalıplarla üretilmiş kil askerler bulunmuştur. Ayrıca at arabaları ve bu arabaları çeken kilden atlar da vardır. 64 tane de savaş arabası bulunmuştur. Askerler; parlak renklerde boyanmış askeri giysiler (günümüzde bu renkler korozyon sebebiyle solmuştur) içinde, sanki sabah içtimasına çıkmış gibi düzenli ve rütbe sırasına göre dizilmiş ve ellerinde gerçek savaş silahları bulunmaktadır. Bunların arasında bronz kılıçlar, haydutlar, tırmanma tetikleyicileri ve 40,000 ok ucu yer almaktadır. Her askerin farklı bir yüz ifadesi ve yapılan araştırmalar sonucu farklı karakteristik şekil ve boylarda uzuvları olduğu ortaya çıkmıştır. 30 askere indirgenerek yapılan karakter belirleme analizlerine göre; her askerin kulakları farklıdır. Bakış ve ifadeleri de farklı olan Terra Cotta Askerleri için üretilen silahlar da özel madenler karıştırılarak üretilmiş gerçek silahlardır. Her silahın üzerinde üreten kişinin adı yer almaktadır, bu sayede ürünün kalite kontrolü sağlanmakta ve üretene ulaşmak kolaylaşmaktadır. Hatta imparatorun, düzgün üretilmeyen bir silah yüzünden üreten kişiyi öldürttüğü bilinmektedir.

2000 yıldır toprak altında bulunmayı bekleyen Terra Cotta Askerleri’nin yapımı hakkında yeni bir iddia ortaya atılmıştır. Buna göre; Toprak Asker Ordusu için ilham yabancı sanatçılardan gelmiş olabilir. Bu iddiayı destekleyen ise kazılar esnasında rastlanan bronz figürlerdeki ördekler, kuğular ve kraliyet mezar alanında bulunan vinçlerin, yunan etkisini yansıtmasıdır. Ayrıca Kuzeybatı Çin’de bir bölgede bulunan iskeletlerin yapısı incelenmiş ve Avrupa DNA yapısına uygun olduğu görülmüştür. Buna göre Batı Asya’nın Helenleştirilmiş bölgelerinden çıkanlar Çin’e vararak, İmparatorun mezarını inşa eden ustaları eğitmiş olabilirler.

GTerra Cotta "Taş Askerler" Ordusuünümüzde mezar kompleksinin 98 kilometre kareden büyük olduğu ortaya çıkmıştır. Kazılar halen devam etmektedir ve imparatorun mezarı, gömülü hazinelere zarar verilebileceği endişesiyle henüz açılmamıştır. Etrafındaki bazı mezarlara ulaşılmıştır. Bunlar; mezarın inşasında çalışan ve bu esnada ölen usta, zanaatkar ve işçilerin mezarları, Prens mezarları, cezalarını mezarın inşasında çalışarak çeken hükümlülerin mezarları, parçalanmış iskeletler(bunların cariyelere ait olduğu söylenmektedir) ve Terra Cotta Askerleridir (İmparatorun mezarına yaklaşık 1 km mesafede, üç çukura gömülü ve bir çoğu saldırının geleceği yer olan doğuya dönük halde).

Terra Cotta Ordusu, Dünya’nın 8. Harikası olarak nitelendirilmektedir ve birçok kişi tarafından tarihin en önemli arkeolojik buluşudur. 1980 yılında birinci çukur bölgesinde bir müze inşa edilmiştir ve 1987-88 yıllarında ikinci ve üçüncü çukur kazılarında da sergi salonları inşa edilmiştir. Bu önemli heykeller Dünya’nın her yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Kaynakça:
cinmacerasi.com/cin-hukumdarinin-olumsuz-ordusu-tas-askerler/
tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/terracotta-toprak-askerler-202
mihrace.net/terracotta/<br />
nationalgeographic.com/archaeology-and-history/archaeology/emperor-qin/
nationalgeographic.com/2016/10/china-first-emperor-terra-cotta-warriors-tomb/
nationalgeographic.com/news/2014/11/141114-terra-cotta-warriors-qin-shi-huang-tomb-china-archaeology/

Yazar:Nur Ormanci Çitir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku