Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

London Eye Nedir?

0 432

London Eye, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık topraklarında bulunan İngiltere’nin başkenti Londra’nın en önemli yapıları arasında yer alır. Londra’nın Big Ben sonrasında en ünlü yapısı olarak da tanımlanan London Eye, Londra’nın 1. Bölgesi olarak adlandırılan Zone 1’de yer almaktadır. Londra’nın merkezinde yer alan London Eye, Thames Nehri’ne de komşu konumundadır. Big Ben ile aralarında yaklaşık 1000m bulunan London Eye, Londra’nın hemen hemen birçok notasından görülebilmektedir. London Eye sayesinde Londra’nın 135m yüksekten hemen hemen kuş bakışı görünüşüne erişebilirsiniz. 1999 ile 2008 yılları arasında British Airways London Eye olarak adlandırılan bu yapı, yapılışından günümüze dek 3 kez sponsor değişikliğine gitmiş aslında işletme hakkı devri gerçekleştirilmiştir. 2009 ile 2011 yılları arasında ise, Merlin Entertainments London Eye olan bu yapı son olarak EDF Enerji adı altında faaliyet göstermektedir. Halk arasında ise Milenyum Çemberi olarak da anılan London Eye, 31 Aralık 1999 yılbaşı gecesinde tamamlanmış ve aynı gece hizmete girerek Londralılara değişik bir atmosfer sunmuştur.

LLondon Eye Nedir?ondra’nın Westminster ilçesinde bulunan London Eye, 31 Aralık 1999 günü resmi olarak açılsa da o gün herhangi bir yolcu bu hizmetten faydalanamamıştır. Bu tarihte sadece gösteri yapılmış ve boş olarak çalıştırılmıştır. İlk olarak 1 Şubat 2000 tarihinde ilk resmi olmayan yolcusunu alarak Londralıların hizmetine giren London Eye, resmi olarak 9 Mart 2000’de biletli yolcu alımına da başlamıştır. İlk olarak Birleşik Krallık’ın ulusal havayolu şirketi olan British Airways tarafından işletilen London Eye, 70 milyon Sterline mal olmuştur. Yerden yüksekliği 135m olan London Eye, Çember çapı, 120m’dir. Çemberde çok sayıda orantılı bir şekilde düzenlenmiş yolcu kabinleri bulunmaktadır. Her bir kabin toplamda 25 yolcu kapasitesine sahiptir. Bünyesinde 32 adet kabin barındıran London Eye, sefer başına maksimum 800 yolcu taşıyabilecek şekilde imal edilmiş olup, alanında dünyanın en iyileri arasında kabul edilmektedir. Kapsüllerin bakımı oldukça itinalı bir şekilde yürütülmektedir. Son olarak 2009 yılında 10. bakımına alınmış olan kabinler ya da başka bir ifadeyle kapsüller, 12,5 milyon Sterlinlik bir maliyet karşılığında bakımından geçirilmiştir.

2000 yılında faaliyete giren London Eye, ilk olarak British Airways tarafından kiralanmış ve dünyaca ünlü havayolu şirketi bu bağlamda 150 milyon Sterlinlik bir ödemede bulunmuştur. Yapılan bu sözleşme ile beraber British Airways, 8 yıl süreyle yapının işletmesini üstlenmiştir. Halen Londra’nın en önde gelen simgeleri arasında kabul edilen London Eye, Londra’yı ziyaret eden turistlerin en önemli turistik destinasyonları arasında kabul edilmekte ve her yıl 10 binlerce turiste güzel bir Londra manzarası sunmaktadır. London Eye, Londra’nın tam merkezinde olması hasebiyle, bölgeye her türlü toplum ulaşım aracının yanı sıra taksi ya da özel araç kiralayarak da gidilebilecek bir konumdadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.