Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tetik Parmak (Trigger Finger) Sendromu Nedir?

0 579

Tetik parmak (Trigger Finger, Trigger Thumb) sendromu parmağın hareket etmesi sırasında takılması sonucu ani kilitlenmesi ve buna bağlı olarak da ağrı hissi yaratan bir durumun ortaya çıkmasıdır. Bu şekilde kilitlenen parmakların düzleştirilmesi oldukça zordur.

Tetik parmak sendromu elde bulunan ve parmakların bükülmelerini sağlamakta olan tendonların ve tendonların belli kısımlarda altından geçtikleri köprülerin (pulley) rahatsızlanması sonucunda ortaya çıkar.

Tetik Parmak (Trigger Finger) Sendromu Nedir?Bu köprüler tendonu kemiğe yaklaştırır ve tendonun hareketini sağlar. Bazen parmaklarda bu köprülerin kalınlaşması sonucunda tendonun kılıfında şişlik meydana gelir. Buda parmağın hareket etmesi sırasında kilitlenmesi ve ağrıması durumuna neden olur. Bu duruma da tetik parmak sendromu denilmektedir. El cerrahisi açısından tetik parmak sendromu çok sık görülen bir rahatsızlıktır.

Tetik parmak sendromunun nedeni belli olmamak ile birlikte farklı yaş grupları içerisinde görülebilir. Yetişkinlerde diyabet, gut, diyaliz hataları ile romataid artrit gibi bazı hastalıklar ile ilişkilendirildiği de olur. Ancak günümüz dijital çağında akıllı telefonların çok kullanılması da bu rahatsızlığın görülme sıklığını arttıran bir etmen olmuştur. Telefonların, tabletlerin yani dokunmatik ekranların aşırı kullanılması da tetik parmak sendromunu ortaya çıkartır.

Tetik parmak sendromunda nadir de olsa bazen avuç içi ile parmak tabanında meydana gelen travmalarda neden olabilmektedir.

Tetik Parmak Sendromu Belirtileri

Tetik Parmak (Trigger Finger) Sendromu Nedir?Tetik parmak sendromunun ilk belirtisi öncelikle avuç içlerinde veya başparmak civarında olan ağrılardır. Ancak en tipik belirtisi ise parmaklar kapatıldıktan sonra açılmak istenildiğinde parmağın kilitlenerek açılmamasıdır. Açılması için zorlandığında ise de bir atma sesi ile açılmasıdır. Kilitlenen parmak bir ‘tık’ sesi ile boşalarak açılır yani tetiklenir.

Tetik parmak rahatsızlığında tendonlar genellikle uyuma sırasında yumuşak haldedir. Parmak ise normal yani yarı kapalı durumdadır. Ancak zaman ilerledikçe özellikle de sabahları parmak kilitlenmeye yani takılmaya başlar. Ancak bir süre sonrada geçer. Bu rahatsızlığın ilerlemesi ile bu takılma durumu daha belirgin ve ağrılı hale gelir.

Bu rahatsızlığın teşhisi doktorların muayeneleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Röntgen vasıtası ile teşhis edilemez. Doktorların el ile yaptıkları muayene sonucunda ele şişlik, nodul veya kitle gelerek teşhis konulur. Bu rahatsızlık eğer tedavi edilmez ise tendon kopmasına kadar gidebilir.

Tetik Parmak Tedavisi

Tetik parmak rahatsızlığın ilk aşamalarında fiziksel hareketler ile tedavi edilmektedir. Tedavide parmağın takılması engellenerek, hareketi sırasında görülen rahatsızlık hissinin ortadan kalkması sağlanmaya çalışılır. Bu amaçla genellikle hareketlerin azaltılması, ilaç tedavisi ve atel takılması ile tedavi süreci ilerler. Bu durum rahatsızlığın ilk evresindeki teşhisi durumunda yararlı olmaktadır.

Tetik parmak ameliyatları lokal anestezi ile yapılan ve komplikasyon riski az olan tedavilerdir. Bu tür ameliyatlarda kapalı ve açık teknik olmak üzere iki teknikte operasyon yapılmaktadır. Ameliyatın nasıl yapılacağına hastanın durumu ve doktor görüşü ile karar verilmektedir.
Ameliyat sonrasında iyi bir bakım ile hızlı bir iyileşme görülür. İyi yapılan bir cerrahi müdahale sonrasında ise tekrarlanma görülmez. Bazı durumlarda ise cerrahi müdahale sonrasında yara yerinde sertleşme olsa da bu durum masaj ile zamanla geçer.
Kaynakça:
ankara.baskenthastaneleri.com/saglik-rehberi/oku.php?konu=tetik-parmak-sendromu
mynet.com/tetik-parmak-sendromu-nedir-25104-mykadin

Yazar:Funda Ergenekon

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.