Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kilo Verme Sırasında Yapılan Hatalar

0 165

İçinde bulunduğumuz dönemin en yaygın sağlık sorunlarından birisi obezitedir. Olması gereken vücut kitle endeksinin normal seviyesinin çok üstünde olması bu sorunun varlığına işaret eder. Vücut kitle endeksi, basitçe boy kilo oranı anlamına gelir. Boy uzadıkça beden ağırlığının ağırlık kapasitesi artar. Bu oran aynı zamanda genel sağlık kriterleri hakkında da fikir verebilmektedir. Boy kilo dengesi ne kadar orantısızsa kalp, damar ve kronik diğer hastalıkların riski de o kadar fazladır. Bu nedenle kilo vermenin kısa süreli bir çözüm olarak görülmesinden ziyade uzun vadede kilo kontrolünü sağlama amacına yönelik olması gerekir. Ancak birçok kişi yapılan diyet ve sporun asıl amacından çok kilo kaybı kısmına odaklandığı için uygulamada da birçok hata beraberinde gelmektedir.

Zihinsel Olarak Hazır Hissetmemek

Kilo vermeye başlamadan önce zihinsel hazırlık süreci belki de sonuca ulaşmada en çok belirleyici olan kısımdır. Bu bölümde hata yapıldığında, yani doğru bir bakış açısı yerleştirilemediği zaman hedefe ulaşmak da son derece zor hale gelecektir. Doğru bakış açısının nasıl yakalanması gerektiği konusunda aslında sizin kişisel özellikleriniz de belirleyici olur. Kendinizi nasıl daha iyi hissedeceğiniz, zihinsel olarak motivasyon kaynaklarınız, kilo vermeyi ne için istediğinizi bilmeniz gerekir. Sadece diğer kişilere iyi görünmek için verilen kilolar, o kişiler hayatınızdan gittiğinde geri alınır. Yine sadece yaz aylarında bikini giymek için birkaç aylık yapılan diyetler kış aylarının başında fazlalıklar halinde yine size geri dönebilir. Yani asıl hedef uzun vadede sağlıklı ve güçlü bir fiziksel yapı kazanmaksa bu durumda bunu tüm hayata yayacak bir diyet ve spor uygulanması en sağlıklısı olacaktır.

Fazla Kilolar Hakkında Yanlış İnanışlar

Kilo Verme Sırasında Yapılan HatalarKilo fazlalıkları giyilen kıyafetlerin sıkıntı yaratması, seçimler konusunda özgür hissetmemek gibi nedenlerle rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Genel geçer güzel kadın ve erkek algısının da bunda etkisi çok fazladır. Her ne kadar devamlı nasıl fiziklere sahip olmamız gerektiği durmadan bize aşılansa da kendi bedenlerimizden sorumlu olan kişiler yine kendimizizdir ve bunu da dilediğimiz gibi şekillendirebiliriz. Yani tek kalıba dayalı fiziksel ölçüler zaten gerçeğe aykırıdır. Ancak bundan fazla kilolu olmanın iyi olduğu düşüncesi de çıkmaz. Fazla kilolar sağlık açısından ciddi bir risk anlamı taşır, zayıf, hafif kilolu olmak her zaman daha iyidir. Sadece fazla kilolara karşı kötü bakış açısını değiştirmeniz daha iyi yol almanız için ideal çözüm getirecektir.

Yetersiz Beslenme – Aç Kalmak

Birçok kişi zayıflama çabası içindeyken beslenme konusunda hassas davranmaz. Özellikle diyetisyen yardımı almadan yapılan beslenme şekillerinde bu duruma daha sık rastlanır. Kısa süre içinde kilo vermek isteyen kişiler her besinden tam olarak almadan aç kalarak bunu yapmaya çalışır ve sonuçta diyetle beraber hastalıklar da gelir. Kilo verme sürecinde uzun süre aç kalmak ve sağlıklı besinlerden uzaklaşmak yanlış bir tutum olacaktır. 3 ana öğün arasında iki saatte bir ara öğünler de yapılmalıdır. Bu sayede metabolizma hızı da artar, kilo vermeniz kolaylaşır. Yani odak noktanızın metabolizma hızını artıran sağlıklı yiyecekler olması gerekir. Sebze ve meyvelerle protein ağırlıklı beslenmeden kaçınmamak gerekir.

Spor Yapmama

Diyet sırasında en yaygın yapılan hatalardan birisi spor yapmamak, hareketsiz kalmaktır. Özellikle metabolizması yavaş çalışan ve kilo almaya meyilli kişilerin buna ayrıca önem vermesi gerekir. Ancak bu notada birçok kişinin spor konusunda devamını getirmekte zorlandığı durumlardan da bahsedilebilir. Kilo vermek için binlerce insan spor salonlarına aylık yüklü miktarda para öderler. Bunun nedeni aslında kendilerini spor konusunda motive edememeleridir. Yani sevmeyerek spor yapmaları söz konusudur. Ancak en başından hangi sporu sevdiğinize ve uzun süre bunu yapmak istediğinize karar verirseniz zaten bir şekilde bunun fırsatını bulursunuz. Severek yapılmayan her şey biteceği gibi aksi durumlarda bunun sürmesi de mümkün hale gelecektir. Severek yapılan spor basit bir yürüyüş de olabilir, koşu ya da bisiklet sürmek de olabilir. Yani müsabakalara hazırlanacak seviyede çalışma yapmanız için bir zorunluluk zaten yoktur. Dilerseniz bir spor dalında ayrıca uzmanlaşabilirsiniz, ancak günlük hayatınıza sporu yerleştirmek istediğinizde zaman açısından da avantaj sağlayacak seçeneklere yönelebilirsiniz. Kısa sürede yüksek kalori harcatan aktiviteler bu noktada size avantaj sağlar. Örneğin yüzme, ip atlama ve açık havada koşu en yüksek kalori harcatan sporlardandır.

Tek Tip Diyetler

İnternet üzerinde yaygın şekilde görülen ve hiçbir sağlıklı temeli olmayan tek tip diyetler kilo verme sürecindeki en yaygın diğer bir hatadır. Tek tip diyetten kasıt farklı yiyeceklerden ziyade sadece bir besine kilo verene kadar odaklanma şeklinde düşünülebilir. Örneğin patates diyeti, yaz aylarında karpuz diyeti sıkça gündeme gelir. Ayrıca kilo verdirmeye odaklı zayıflama ürünlerini kullanmak da tek tip beslenme şekline girer. Diyet sırasında tüketilen yiyeceklerin sağlıklı, çeşitli ve az kalorili olmasının yanında hareket seviyesinin artırılmasına odaklanmak gerekir. En kötü ihtimalle diyet yapmasanız ve hareket seviyenizi artırsanız dahi kilo kaybında fark hissedersiniz. Tek tip diyetlere az hareket eşlik ettiğinde sonuç kendi sağlığınızdan olma noktasına gelebilir. Farklı besinlerin alınması sağlık dengesi bakımından kritik öneme sahiptir.

Kendine Ödül Vermeme

Pakette satılan işlenmiş gıdalar bilindiği üzere hem kilo aldırır hem de sağlığı bozar. Tüm diyetiniz boyunca şekerli işlenmiş yiyecek- içeceklerden olabildiğince uzak durmanız önerilir. Ancak bunun anlamı hiçbir zaman yememeniz demek de değildir. Örneğin 7-10 günde bir kendinizi sevdiğiniz bir kaçamakla ödüllendirebilirsiniz. Bu motivasyon bakımından da çok önemli bir durumdur. Diyete daha kolay devam etmenizi sağlar. Ayrıca vücudun şaşırması için de gerekir.

Kaynakça:
Hesaplama.net

Yazar:Melahat Yaprak

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku