Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mercedes-Benz Otomobil Firmasını Tanıyalım

0 311

4648_mercedes-benz-2Alman otomobil dünyasının ekolü olarak tanınan ve kalite ile konforu en iyi buluşturan firmalardan birisi olan Mercedes-Benz hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Gelin, var olan bilginizi daha da artıralım.

Tarihsel Gelişimi
Mercedes firmasının kuruluşu, 1. Dünya Savaşı yıllarının akabinde olmuştur. 28 Haziran 1926 yılında kurulan mercedesin yapılanması “Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler” adlı iki şirket ile gerçekleşmiştir. Bu iki şirketin kuruluşları da 1. Dünya savaşı öncesinde tamamlanmıştır. 1998 yılına kadar Daimler-Benz ortaklığı elinde bulunan mercedes, 1998 yılında Daimler-Chrysler ortaklığına devredilmiştir. 2007 yılına kadar da bu şirket altında üretim yapan Mercedes-Benz, 2007 yılında Daimler AG ortaklığına devredilmiştir ve günümüze kadar üretimini sürdürmektedir. Yıldız amblemi ile bütünleşen markanın bu hikayesi de şirketin ilk yıllardaki kurucusu olan Karl Benz’den gelmektedir. Karl, Köln manzaralı evinin üstüne yıldız yerleştirir ve eşine yazdığı mektup da gelecekte yakalayacağı başarının bu yıldız ile temsil edileceğini ve daima parlayacağını belirtmiştir. Karl Benz’in bu yıldızı, dünyanın en lüks otomobil markalarından birisi olan Mercedes-Benz araçlarının kaputunun önünde parlamaktadır.

Mercedes-Benz Modelleri ve Motorsporları

4648_mercedes-benz Mercedes firması otomobil, hafif ticari araç, kamyon ve otobüs gibi oldukça geniş alanda taşıtlar üretmektedir. Özellikle son yıllardaki otomobil üretim stratejilerinde değişiklik yapan Alman firması, daha alınabilir otomobiller üretip daha çok satış yapma yoluna gitmiştir ve bununla birlikte yeni modellere de yer vermiştir. Mercedes firmasının motor sporları ile bağı kuruluş yıllarına kadar dayanmaktadır. Şuan aktif olarak Formula 1, Formula 1 ve Alman araçlarının katıldığı DTMde boy göstermektedir.

Otomobiller: A Serisi, B Serisi, C Serisi, CL Serisi,CLK Serisi, CLA Serisi, CLS Serisi, E Serisi, G Serisi, GL Serisi,GLA Serisi, GLK Serisi, M Serisi, R Serisi,S Serisi,SL Serisi,SLK Serisi,SLS Serisi

Hafif Ticari Araçlar: Sprinter, Vito, Viano, Citan

Kamyonlar: Atego,Axor, Actros

Otobüsler: Conecto, CapaCity, Citaro, Travego, Tourismo, Intouro, Tourino,Integro

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz
http://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.