Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tüm Özellikleriyle Akbaba Kuşları

0 1.908

Doğada birçok yırtıcı kuş türleri bulunmaktadır. Bu yırtıcı kuş türleri arasında özellikle de akbaba kuşları ve özellikleri çokça merak edilmektedir. Dilerseniz makalemizde akbaba kuşları hakkında merak edilen tüm ayrıntılar hakkında detaylı olarak bilgiler sunalım.

Yırtıcı kuşlar ailesinden olan akbaba kuşları ülkemizde ve dünyanın hemen her ülkelerinde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Birçok özellikleri sayesinde diğer yırtıcı kuşlardan ayrılabilen akbabalar özellikle de yemek menülerinde ayrım yapmamaları ile tanınmaktadırlar.

Akbaba Kuşlarının Başlıca Özellikleri Nelerdir?

8830_200Akbaba kuşlarının birçok özellikleri bulunmaktadır. İşte yırtıcı kuş türünden olan akbaba kuşlarının başlıca özellikleri şunlardır;

 • Beslenme konusunda ayrım gözetmemektedirler: Akbaba kuşları leşler, canlı hayvanlar, çöpler, atıklar ve daha adını sayamadığımız birçok besinler ile beslenebilmektedirler. Dolayısıyla akbabalar günlük besin ihtiyaçları konusunda herhangi bir ayrım yapmamaktadırlar.
 • Başları oldukça büyük ve keldir: Birçok akbabaların özellikle kafa kısmı büyük ve keldir. Bu da akbabaları diğer yırtıcı kuşlardan ayıran en belirgin özelliklerinden biridir.
 • Kursakları oldukça geniştir: Akbabaların en belirgin özelliklerinden biri de kursaklarının oldukça geniş olmasıdır. Dolayısıyla günlük yemek ihtiyaçlarında çoğu zaman yeteri kadar doymamaktadırlar.
 • Tırnakları yassı şeklinde olup ayakları ise oldukça iridir: Akbabaların tırnakları yassıdır. Ayakları ise oldukça büyüktür. Bu durum ise onlara harika bir hareket potansiyeli kazandırmaktadır.
 • İri ayakları sayesinde avlarını kolaylıkla yakalayabilmektedirler: Akbabalar iti ve geniş ayakları sayesinde aynı zamanda en ağır kilograma sahip olan leşleri dahi kolaylıkla taşıyabilmektedirler.
 • Yüksekten uçabilme özelliğine sahiptirler: Akbaba kuşları oldukça yüksekten uçmaktadırlar.
  Görme kabiliyetleri oldukça keskindir: Dolayısıyla akbaba kuşları avlarını kilometrelerce uzaklıkta dahi rahatlıkla görebilmektedirler.

Akbaba Kuşlarının Yaşam Alanları Nerelerdir?

8830_201Akbaba kuşlarının başlıca özellikleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimde akbabaların yaşam alanılarının nereler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Akbaba kuşlarının yaşam alanları oldukça geniştir. Akbabalar hemen her doğal ortamlarda yaşamlarını kolaylıkla sürdürebilmektedirler. İşte akbaba kuşlarının yaşam alanları ise şuralardır;

 • Tüm tropikal ılıman kesimlerde yaşayabilmektedirler.
 • Genellikle dağlık ve çıplak arazilerde yaşamlarını sürdürmektedirler.
 • Sarp kayalıklarda ve yüksek tepelerde de konuçlanabilmektedirler.
 • Akbaba kuşları genellikle toplu olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.

Akbaba Kuşlarının Türleri Nelerdir?

A8830_202kbaba kuşlarının yaşam alanları hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu yırtıcı kuşların türleri hakkında sizlere bilgiler sunalım. Akbaba kuşları tek bir türden oluşmamakla birlikte toplamda 5 farklı türden oluşmaktadır. Akbaba kuşlarının türleri ise şunlardır;

 • Amerikan Kara Akbabası: Kuyruğu ve kanatları kısa olan Amerikan kara akbabasının kafa kısmı ise komple çıplak ve siyah renge sahiptir. Boyun kısmı oldukça tüylü ve uzun olan Amerikan kara akbabası yaklaşık olarak 60 cm boyundadır.
 • Kral Akbaba: Güney Meksika ve Arjantin bölgelerinde yaşamlarını sürdürenm kral akbaba kuşları oldukça parlak bir renge sahiptir. Baş ve boyun bölümü kıpkırmızı bir renge sahip olan kral akbaba kuşlarının gözleri ise kırmızı halkalı olup sırt kısmı sarı alt kısmı beyaz ve yaka kısmı ise gri renge sahiptir. Boyu yaklaşık 70 cm olan kral akbaba kuşları genellikle yağmur ormanlarında ve toplu olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.
 • Kızıl Akbaba: Kuzey Afrika, Güney Avrupa, ve Hindistan bölgelerinde yaşamlarını sürdüren kızıl akbaba kuşlarının tüyleri kızılkahve rengi olup oldukça kabarık ve gösterişlidir. Yaka kısımları ise beyaz olan bu akbaba kuşları ülkemizde de görülebilen akbaba kuşları türlerindendir.
 • Kara Akbaba: Güney Avrupa bölgesiden Çin bölgesine kadar olan alanlarda yaşamlarını sürdüren kara akbaba kuşları diğer türlerine oranla daha iridirler. Bu akbaba kuşlarının uzunlukları 1 metreye varabilmekle birlikte kilogram ağırlıkları ise 10 kilograma kadar ulaşabilmektedir. Boyun kısmında tüy bulunmayan kara akbaba kuşları daha çok dağlık alanlarda yaşamlarını sürdürmektedirler.
 • Mısır Akbabası: Orta Doğu, Hindistan, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa bölgelerinde yaşamlarını sürdüren Mısır akbabası oldukça siyah renkli tüylere sahiptirler. Baş kısmında tüyleri bulunmayan bu akbaba kuşlarının kuyrukları ise tamamen siyahtır. Daha çok açık alanlarda yaşamayı tercih eden Mısır akbabası ülkemizde de görülmektedir.

Akbaba Kuşlarının Bilinmeyen Özellikleri Nelerdir?

8830_206Akbaba kuşlarının türleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de akbaba kuşlarının pek bilinmeyen özellikleri hakkında bilgiler sunalım. Akbaba kuşlarının bazı özellikleri pek bilinmemektedir. İşte akbaba kuşlarının bilinmeyen diğer özellikleri ise şunlardır;

 • Uzun ömürlü değiller: Akbaba kuşları genellikle uzun bir ömür geçirmemektedirler.
 • Daha çok leşlerden hoşlanırlar: Akbaba kuşları avlarını ölmeden önce bir müddetliğine uzaktan gözlemlemektedirler. Avın ölmesiyle birlikte harekete geçerek cesedine talip olmaktadırlar. Dolayısıyla akbaba kuşları mümkün olduğu kadar leşlerden beslenmeyi tercih etmektedirler.
 • Toplu yaşarlar fakat yalnız beslenmeyi ve avlanmalı tercih ederler: Akbaba kuşları genellikle toplu yaşarlar. Ancak iş avlanmaya geldiğinde daha çok yalnız hareket etmeyi tercih ederler. Bu nitelik onların tabiatında bulunmaktadır.
 • Aslında hareketsiz kuşlardır: Çoğu zaman akbaba kuşlarının hareketli olduğunu sanırız. Oysa ki yapılan bir araştırmaya göre akbaba kuşlarının sandığımız kadar hareketli kuşlar olmadığını göstermiştir.

Akbaba Kuşları Ülkemizde Bulunuyor Mu?

Akbaba kuşlarının en belirgin niteliklerinden biri de dünyanın hemen her ülkelerinde yaşamlarını sürdürebilmesidir. Dolayısıyla yırtıcı kuşlardan olan akbaba kuşları ülkemizde de yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Daha çok Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaşamlarını sürdürebilen akbaba kuşları bu bölgelerdeki dağlık alanlarda yaşamaktadırlar.

Bununla birlikte bu bölgelerde dağlık alanlarda çeşitli nedenlerden dolayı ölen kuzu, koyun ve büyükbaş hayvanların leşlerine çoğu zaman burada yaşayan akbaba kuşları talip olmaktadırlar. Ülkemizde ayrıca İç Anadolu Bölgesinde de akbaba kuşlarından çokça bulunmaktadır.

Akbaba Kuşları Tehlikeli Midir?

Akbaba kuşları hakkında çokça merak edilen ayrıntılardan biri de bu yırtıcı kuşların tehlikeli olup olmadığı konusudur. Akbaba kuşları oldukça tehlikeli ve saldırgan yırtıcı kuşlardır.

Dolayısıyla yırtıcı kuş türlerinden olan akbaba kuşları fırsatını bulduğu takdirde insanlara dahi kolaylıkla saldırabilmekte ve hatta ciddi anlamda yaralanmasına neden olabilmektedir. Makalemizde akbaba kuşları hakkında detaylı olarak bilgiler sunduk. Umarız faydalı olabilmişizdir.
Kaynakça:
kuslar.gen.tr

kus.gen.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.