Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Japonya Havayolları Nasıldır?

0 372

Japonya Havayolları, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya’nın önemli markalarından biri ve aynı zamanda da ulusal havayolu şirketidir. Japonya’nın ulusal bayrak taşıyıcısı olarak adlandırılan Japonya Havayolları, ülkenin All Nippon Airways’ten sonraki en büyük havayolu şirketidir. Dünyanın en önemli havayolu şirketlerinden biri olan Japonya Havayolları, Asya bölgesinin ve Uzakdoğu’nun en başarılı hava taşımacılığı yapan şirketlerinden biridir. Dünyanın önde gelen havayollarından biri olan Japonya Havayolları, Japonya’nın başkenti olan Tokyo’da merkezini bulundurmaktadır. Resmi olarak 1 Ağustos 1951 tarihinde kurulmuş olan Japonya Havayolları, bu tarihten sadece 3 ay sonra uçuş faaliyetlerine başlamıştır. Bu anlamda 25 Ekim 1951 tarihinde ilk seferini gerçekleştiren Japonya Havayolları, o dönem için Japonya’nın tek havayolu şirketi olarak karşımıza çıkmakta idi. Japonya’nın en önemli ticari yüzü ve markaları arasında yer alan Japonya Havayolları, uçak filosunu başkent Tokyo’da bulunan Tokyo Haneda ve Narita Havalimanlarında tutmaktadır. Dünyanın en işlek hava meydanları arasında yer alan Haneda ve Narita ağırlıklı olarak Japonya Havayolları ve All Nippon Airways’e ev sahipliği yapmaktadır.

UJaponya Havayolları Nasıldır?lusal bir figür ve marka olan Japonya Havayolları, tamamıyla kamusal bir şirkettir. Kamu şirketi olan Japonya Havayolları, filosu toplam 160 adet ticari yolcu uçağından oluşmaktadır. Bu anlamda da bir dünya markası olan Japonya Havayolları, sahip olduğu filo ile dünyanın en çok uçağa sahip olan ilk 20 havayolu şirketi arasına da girmeyi başarmıştır. ”Fly into tomorrow” sloganını kullanan Japonya Havayolları, dünya genelinde birçok noktaya direkt tarifeli uçuş gerçekleştirmektedir. Bakıldığında Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Okyanusya, Afrika ve Avrupa kıtalarında yer alan ülkelerin neredeyse tamamına uçuş gerçekleştiren Japonya Havayolları, bu sayede Japonya’nın dünya ile hava bağlantısını başarılı bir şekilde sağlamaktadır. Bünyesinde 160 adet uçak bulunduran Japonya Havayolları, bu uçaklarla toplam 92 destinasyona doğrudan tarifeli uçuş gerçekleştirmektedir. Bu destinasyonlar arasında Türkiye de bulunmaktadır. Türkiye’de sadece İstanbul Atatürk Havalimanı’na direkt Japonya Havayolları ile tarifeli sefer mevcuttur.

Merkezi, başkent Tokyo’nun Shinagawa ilçesinde bulunan Japonya Havayolları, ayrıca dünyaya iç hat uçuşlarında kullandığı jumbo jet olarak lanse edilen Boeing 747 serileri ile de kendisini tanıtmıştır. Normalde hiçbir havayolu şirketi kısa mesafeli uçuşlarda uzun menzilli olan Boeing 747’leri kullanmaz. Ancak Japonya Havayolları, yaptığı bu strateji ile ciddi anlamda yakıt tasarrufu yolcu sayısı dengesinde pozitif bir sonuç elde etmiştir. Bu anlamda Japonya Havayolları, dünyada bunu yapmayı başaran ilk ve tek havayolu şirketi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne yazık ki, gümüzde Japonya Havayolları Boeing 747’ler kalmamıştır ve bunlar emekliye ayrılmıştır. Şirket ağırlıklı olarak Boeing ürünleri kullansa da 747’ler artık Japonya Havayolları için tarih olmuştur. Japonya Havayolları tarihi incelendiğinde çok ciddi bir kaza göze çarpar ve bu kazaya karışan bir 747 ile beraberindeki 520 yolcu hayatını kaybetmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku