Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Adıyla Bile Herkesi Korkutan Akreplerin Tüm Özellikleri

0 130

Doğal tabiatın en tehlikeli hayvanlarından biri de hiç kuşkusuz ki akreplerdir. Makalemizin başlık kısmında da belirttiğimiz üzere adıyla bile herkesi korkutan akreplerin tüm özellikleri hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunacağız.

8839_210Eklem bacaklılar grubunda bulunan ve en zehirli hayvanlardan olan akrepler öldürücü zehirleri sayesinde insanlarda felce, kısmi yaralanmalara ve oldukça acı verici sağlık sorunlarına neden olabilmektedirler.

Yapılan araştırmalar sonucunda yılanlarda bulunan zehirlerden daha öldürücü zehirlere sahip olduğu tespit edilen akrepler yine bir araştırmaya göre yılanlardan sonra insanların en fazla korktuğu eklem bacaklılardandır.

Akreplerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Akrepler hakkında özet bilgiler sunduktan sonra şimdi de yazımızın da ana konusu olan akreplerin başlıca özelliklerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Akreplerin birçok özellikleri bulunmaktadır. İşte akreplerin başlıca özellikleri şunlardır;

 • Birçoğu öldürücü zehir etkisine sahiptir.
 • Toplamda 4 çift ayağı bulunmakta ve ön bölümde ise kıskaçları bulunmaktadır.
 • Avlarını ön kıskaçları sayesinde yakalamaktadırlar.
 • Kendi içerisinde çok sayıda türe sahiptirler.
 • Siyah, sarı, kahverengi, karpur ve doğu sarı akrebi gibi daha birçok türleri bulunmaktadır.
 • Yılanlardan daha soğuk kanlıdırlar.
 • Oldukça sessiz hareket etmektedirler.
 • Yumurta ile çoğalmaktadırlar ve dünyanın her bölgesinde yaşamlarını sürdürmektedirler.
 • Daha çok sulak bölgelerde yaşarlar ve güneş ışınlarından oldukça hoşlanırlar.
 • Aynı zamanda çöllerde de yaşamlarını sürdürmektedirler.
 • Geceleri orjinal renkleri değişerek yeşilimsi bir renge dönüşmektedir.
 • Toplamda 1753 türü bulunmaktadır.
 • Birçoğunun ömrü 8 yıl civarındadır.
 • Türünün en fazla olduğu eklem bacaklılardır.
 • Gebelik süreci 7 ila 12 ay arasıdır.
 • 1750 türü arasında yalnızca 50’si zehirlidir.

Yukarıda da görüldüğü üzere akreplerin özellikleri oldukça fazladır. Ayrıca oldukça sinsi hareket eden akrepler genellikle sessiz bir şekilde hareket ederler. Bu nitelikleri sayesinde avlarını kolaylıkla ele geçirebilmektedirler.

1. Topraküstü Akrepler

8839_209Ağaç akrepleri: Ağaç akrepleri daha çok ağaç köklerinde ve ağaç kabuklarında yaşamlarını sürdürmektedirler.

Taşaltı akrepleri: Taşaltı akrepleri isminden de anlaşılacağı üzere taş altlarında yaşamlarını sürdürmektedirler. Daha çok çöllerde ve dağlık alanlardaki taşlarda yaşamlarını sürdüren taşaltı akrepleri akrep türleri arasında en tehlikeli olan türlerdendir.

2. Toprakaltı Akrepler

Kumcul akrepler: Kumcul akrepler daha çok çöllerde bulunan kumların altında yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu akrep türleri de oldukça tehlikelidirler.

Kazıcı akrepler: Kazıcı akrepler adından da anlaşılacağı üzere daha çok çalışkanlığı ile bilinen akreplerdir. Aynı zamanda akrep türleri arasında en güçlü olan türlerdendir. Kuyruklarının son halkasında ölümcül zehirlerini taşımaktadırlar. Keselerinin uç kısmında ise zehir iğnesi bulunmaktadır.

Ölümcül Olan Akrepler Hangileridir?

Akreplerin tümünün ölmcül olmadığını belirtmemizde faydalar bulunmaktadır. Ölümcül olan akrepler ise şunlardır;

8839_208Sarı akrep: Ülkemizin Güney Doğu Anadolu Bölgesinin batısında yaşamlarını sürdürmektedirler. Oldukça tehlikeli olan sarı akrep türü aynı zamanda öldürücü etkiye sahip olan zehire sahiptir.

Kara akrep: Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşamlarını sürdüren kara akrep türü de ölümcül akrep türleri arasında bulunmaktadır.

Zehirli Olan Akrepler Hangileridir?

Ölümcül akreplerin hangileri olduğu hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de zehirli olan akrepler hakkında bilgiler sunalım. Zehirli olan akrepler ise şunlardır;

Uzun kuyruklu akrep: Uzun kuruklu akrep Ülkemizin Kilis, Adıyaman ve Diyarbakır illerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Özellikle köy ve kırsal alanlarda yaşamlarını sürdüren uzun kuyruklu akrepler yüksek potansiyelli zehirleri sayesinde etkilediği canlıların ölmesine yol açabilmektedirler.

Kalın kıskaçlı akrep: Kalın kıskaçlı akrep Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Oldukça zehirli olan kalın kıskaçlı akrep avını kalın kıskacı sayesinde kolaylıkla yakalayabilmektedir.

Akrepler Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Akrepler hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu tehlikeli eklem bacaklılar hakkında pek de bilinmeyen bazı ayrıntılar hakkında sizlere bilgiler sunalım. İşte akreplerin bilinmeyen yönleri şunlardır;

Akrepler insanlardan uzak kalmayı tercih etmektedirler: İnsanların büyük bir kısmı akreplerin insanlara yakın 8839_207olmayı tercih ettiğini sanmaktadırlar. Oysa yapılan bir araştırmaya göre akrepler insanlardan uzak yaşamayı tercih ettiği gözlemlenmiştir. Dolaysıyla akreplerin büyük bir bölümünün ıssız çöllerde ve sulak alanlarda yaşamayı seçmeleri bunun en somut göstergesidir.

Akrepler yılanlardan daha tehlikeli ve acımasızdırlar: İnsanların büyük bir bölümü yılanların akreplerden daha tehlikeli ve acımasız olduğunu düşünmektedirler. Oysa ki bilimadamları akreplerin yılanlardan çok daha tehlikeli ve merhametsiz olduklarını belirtmektedirler.

Akreplerin intihar etmesi: İnsanlar akreplerin kendilerini nasıl öldürebileceğini düşünmekte ve bu konu hakkında araştırmalara yönelmektedirler. Akreplerin en belirgin niteliklerinden biri de zor durumda kaldıklarında kendi zehirli iğneleri ile yaşamlarına son verebilmeleridir. Dolaysıyla akreplerin intihar etmeleri bir masaldan değil tamamen bir gerçeklikten ibarettir. Fakat akreplerin böyle bir eyleme neden başvurdukları hala sırrını korumaktadır. Bu konu hakkında araştırmalar yapılmışsa da gerçek bir sonuca ulaşılamamıştır.

Akreplerin zehir kuvveti yılanların zehir kuvvetinden kat kat güçlüdür: Akreplerin zehir etkileşim gücü yılanların zehir etkileşim güçlerinden çok daha fazladır. Dolaysıyla akreplerin sokması yılanların sokmasına göre çok daha hızlı bir şekilde sonuç verebilmektedir. Uzmanlar akreplerin sokmasının ardından erken müdahale için zamanın oldukça kısıtlı olabildiğinin altını çizdiği gibi bu durum yılanların sokmasında çoğu zaman geçerli olmamaktadır.

Akreplerin görüş mesafeleri normalin üzerinde değildir: İnsanlar akreplerin çok iyi görme potansiyeline sahip olduğunu düşünmektedirler. Oysa ki yapılan bir araştırmaya göre akreplerin olağanüstü bir görme potansiyeline sahip olmadıkları görülmüş ve bunun aksine akreplerin de diğer eklem bacaklılarda olduğu gibi normal bir görüş kapasitesine sahip olduğu tespit edilmiştir.

Görüldüğü üzere akreplerin henüz bilinmeyen pekçok nitelikleri bulunmaktadır. Bu tehlikeli eklem bacaklı hayvanların bilinmeyen niteliklerinin daha fazla olduğunu hatırlatmamızda fayda bulunmaktadır. Makalemizde akrepler hakkında detaylı olarak bilgiler sunduk. Umarız faydalı bilgiler sunabilmişizdir.
Kaynakça:
akrepilaclama.org

ozelliklerinedir.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku