Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kraliyet Aracı Land Rover

0 355

Kraliyet Aracı Land RoverLand Rover, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallığın ürettiği bir otomobil markasıdır. Marka, Britanyalıların ve de İngilizlerin en gözde figürlerinin başında yer alır. Birleşik Krallığın üretimini gerçekleştirdiği en önemli araçlardan biri olan Land Rover, binek otomobil olmayıp daha çok dört çeker prensibiyle çalışan cipler üretmektedir. Adanın ve de Avrupa kıtası’nın en gözde modellerinden biri olan Land Rover serileri, artık günümüz itibariyle Hindistan merkezli dünyaca ünlü otomobil devi Tata Gurup’un bünyesi altında üretilmektedir.

Birleşik Krallık, Almanya, Amerika ve de Japonya kadar olmasa da otomotiv endüstrisinde hatırı sayılır işlere imza atmaktadır. Bu başarının temellerini Bentley, Jaguar, Aston Martin ve de Land Rover gibi markalar atmıştır.

Kraliyet Aracı Land RoverBirçok Britanya otomobil markası gibi Land Rover da Britanya Kraliyet Ailesi’nin destekleri sonucu küresel bir marka haline gelmiştir. Bunun en önemli nedeni, bu ailenin araçları kullanması sonucunda dünya çapında bir tanıtıma gerek duyulmadan, tüm dünya tarafından şahitlik edilmesi hadisesidir. Kraliyet Ailesinin kullanıyor olması Land Rover gibi Britanya markalarına dünya çapında bir şöhret katmıştır.

Britanya’nın en önemli ikon markaları arasında sayılan Land Rover, bizzat 1951 yılında Kral 6. George tarafından da tercih edilmiş ve de araca bizzat Kral kefil olmuştur. Bu tarihle beraber aracın satışları hiç olmadığı kadar küreselleşmiş ve de tüm dünyada tanınan bir Land Rover markası oluşmuştur. Bu sürece giden yol sadece 3 yıl içinde kat edilmiştir. Uzun yıllar İngiltere içinde kalan Land Rover, globalleşen dünya ile beraber, şirket evliliklerinden nasibini alan firmalardan olmuştur.

Kraliyet Aracı Land RoverJaguar markası ile beraber aynı gurubun ürünü olan Land Rover, 2008 yılında Amerikan devi Ford Motor tarafından Hintli şirket Tata Motors’a satılmış ve bu bir anlamda ironiye de sebep olmuştur. Çünkü çok uzun yıllar Birleşik Krallık himayesinde kalan Hindistan, bağımsızlığını kazanmış ve de Birleşik Krallık’ın en önde gelen markalarını satın almıştır. Benzer bir ironi de Lady Diana için yapılır. Resmi olarak 1948 yılında kurulmuş olan Land Rover, II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan şirketlerden biri olarak bilinir. Birleşik Krallık’ın Rover Company adıyla anılan otomobil üreticisi tarafından üretimi yapılan Land Rover, 1967 yılında şirketin satışı ile beraber artık düzenli aralıklarla el değiştirmeye başlamıştır. Bu dönemde ilk önce Leyland Motor Corpotation’a satılan Land Rover, sonraki yıllar ise British Leyland, Rover Group ve Ford’a satılmıştır.

Land Rover‘ı alan her şirket, onu satma gereksinimi duymuştur. 2008 yılından beri ise Tata bünyesi altında olan Land Rover, bir dönem de kendi adı altında şirketleşme yaşamış ancak bu durum 31 Aralık 2012 tarihinde son bulmuştur. Şirket 1978 yılında kurulmuş ve de 34 yıl süreyle ayakta kalmayı başarmıştır. Land Rover, günümüzde Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve de Okyanusya pazarlarında satışa sunulan küresel bir marka olarak bilinir. Türkiye pazarında da satışı bulunan Land Rover, oldukça tercih edilen dört çeker gurubu içerisinde yer alır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku