TUSAŞ(Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ)’ın üstlendiği ve geliştirdiği ikinci insansın hava aracımız olan şimşek ANKA’dan farklı olarak gözetleme ve görüntü almak yerine güdümlü füzeler ve havadan havaya, havadan karaya gibi kilitlenebilir füze tehditlerine karşı kullanılmak üzere üretildi.

Şimşek projesi yerel destekler ve yardımlar sayesinde üretilme imkanı bulmuştur. TUSAŞ’ın kendi imkanları ve TEYDEB(Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı)’inde sunduğu imkanlar ile proje başlatılmıştır. Silahlı kuvvetlerinin hava savunma sistemlerini, denediği turna hedefi gibi bazı fırlatılan ve bir süre havada kalıp vurulan bu eski sistemin yerine, hava savunma sistemlerinin eğitimi ve denemelerinde şimşek sayesinde daha iyi ve gerçekçi tatbikatlar yapılmasına olanak sağlayacaktır. Şimşek imkanlar doğrultusunda tamamen yerli teçhizat ve mekanizma ile üretilecek. İtiş gücü yüksek jet motoru Türk motor sanayi tarafından tasarlanan ve üretilen bir motor ile çalıştırılacak.

Öne çıkan özellikleri
-Tamamen Türk mühendislerinin geliştirdiği yazılımlar ile özgün bir uçuş kontrol sistemi hazırlanacak.
-Bir füze gibi güdümlü takip yaparak hedefi yakalama ve bu şekilde işleyen kusursuz yapısı.
-Kendisine yapılan saldırıların anlık bilgisini kontrol merkezine anında ileterek hedefe yapılan atışların(şimşeğin silah sistemlerinde hedef olarak kullanıldığı düşünülürse) isabetini ve zamanlama gibi bilgilerini iletmede ve bu sayede daha iyi senaryolarla eğitim verilmesi gibi imkan vermektedir.
-Gözle görülebilir bir hedef olarak ilerleme ve füze yanıltıcı sistemleri bulunmaktadır.
-Piste ihtiyaç duymadan fırlatma rampası ile mobil şekilde her an kullanılma imkanı sunmaktadır.
-Fırlatılan aracın tekrar kullanılması için enerjisi ve ya görevi bitince güvenle(paraşüt ile) karaya inmesi gibi pek çok özelliğe sahiptir.

1.5m kanat açıklığı 2.30 metre boyu, 1 saat havada kalma süresi,turbo jet mtoru, 370 kmuçuş ve maksimum 740 km sürat de bulunan teknik özellikleridir.

Detaylı Bilgi:http://www.tai.com.tr/tr/proje/simsek

Yazar: Sinan UZA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here