Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’de Almanca Eğitim Veren Önemli Kurumlar

0 399

Türkiye'de Almanca Eğitim Veren Önemli KurumlarAlmanca, her ne kadar İngilizcenin gerisinde kalsa da yapılan bir istatistiki araştırma göstermiştir ki, Avrupa kıtasında ki buna Birleşik Krallık da dahildir, en çok konuşulan dil konumundadır. Her ne kadar İngilizce Avrupa’da ikincil dil olarak konuşulsa da Almanca, anadil seviyesinde konuşulan bir dil olarak Avrupa kıtasında İngilizceden daha ön plandadır. Özellikle de Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından kurumun resmi dilleri arasından çıkarılacağı da açıklanınca, Almanca ve Fransızca bir anlamda ön plana çıkmıştır. Büyük bir ihtimalle bu iki dilden biri kurumun 2019’da tamamlanacak olan Brexit süreci sonrasında resmi yazışma dili haline gelecektir. Almanca, ülkemizde İngilizceden sonra en çok tercih edilen dil olarak kabul edilir. Birçok devlet ve özel kurum, eğitimlerini İngilizce haricinde Almanca da vermektedir. Bu anlamda ülkemizde çok önemli Almanca eğitim veren kurumlar bulunur. Bunlar arasında Alman Lisesi ve İstanbul Lisesi bir adım öne çıkar. Ancak bu eğitim kurumları, çok az dersliğe ve de eğitim kapasitesine sahip olduklarından butik eğitim kurumlarındandır ve çok az sayıda öğrencinin eğitim aldığı liselerdir. Alman Lisesi, özel bir eğitim kurumu olup, eğitim dili Almancadır. Ayrıca Türkçe ve İngilizce derslerinin de verildiği bu kurumdan mezun olanlar üç dili de anadil seviyesinde konuşuyor olmalarıyla bilinirler.

İstanbul Lisesi de Türkiye’nin en gözde eğitim veren kurumlarından olsa da son yıllarda yaşanan öğretmen atamalarıyla okul biraz yara almış gibi görünse de yine de ülkenin kalite açısından en üst seviyede eğitim veren liselerinden biridir. İstanbul Lisesi’ne de girmek son derece zordur. Alman Lisesi özel olmasına karşın İstanbul Lisesi, bir devlet lisesidir ve burada okumak için liselere geçiş sınavından son derece yüksek bir derece elde etmeniz gerekir. Eğer olursa, lisede Almanca öğrenmez iseniz ya da eğitim aldığınız kurumda yeteri kadar iyi bir Almanca eğitimi almamışsanız, bu durumda özel olarak eğitim veren kurumları tercih edebilirsiniz. Bunlar arasında İstanbul’da yer alan Göthe en önemli kurumların başında gelir. Göthe’de eğitim almak tamamen ücretlidir ve kur başına ücret ödersiniz. Beyoğlu’nda bulunan bu kurum, Türkiye’de eğitim veren en önemli kurumlar arasında kabul edilir. Bir Alman iştiraki olan Göthe, anadil seviyesinde aksanla beraber Almanca öğrenebileceğiniz yegane bağımsız kurumlardan biridir.

Türkiye'de Almanca Eğitim Veren Önemli KurumlarEğer Alman Lisesi, İstanbul Lisesi ya da Göthe gibi bir kurumdan mezun iseniz ve de bunu belgeleyebiliyorsanız bu durumda yurtdışında Almanca eğitim veren birçok kurum ve kuruluştan kabul alabilirsiniz. Buna akademi ve iş hayatı da dahildir. Bu yüzden yolu Almanya ya da Almanca konuşulan ülkelerden birine düşenler Almanca eğitim almak için Göthe gibi kurumlara başvuru da bulunmaktadırlar. Bu kurum haricinde de çok sayıda Almanca veren kurum bulunsa da en iyi ve popüler olan bu olarak kabul edilir.

Kaynakça:
http://m.tuerkei.diplo.de/Vertretung/tuerkei/tr/03-themen/3-kultur-und-bildung/02-deutsche-kultureinrichtungen-in-der-tuerkei/deutsche-auslandsschulen-in-der-tuerkei.html

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.