Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ünal Aysal Kimdir?

0 343

5443_nal-aysal_353786Başarılı Türk iş adamı Ünal Aysal, 2 Haziran 1941 tarihinde, İstanbulda dünyaya gelmiştir.

Öğrenim hayatına Türkiye’de başlayıp, Avrupa’da devam eden Aysal, orta öğrenim diplomasını Galatasaray Lisesinden, yüksek öğrenimin diplomasını ise İsviçredeki Neuchatel Üniversitesi Hukuk Fakültesinden almıştır. Aysal’ın yurt dışında aldığı hukuk diplomasının yanı sıra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden de denklik diploması bulunmaktadır. Ünal Aysal, Galatasaray Lisesinden mezun olduğu 1960 yılından bu yana, çalışma hayatının içinde yer almaktadır. 1970-1972 yılları arasında, Koç Holdinge bağlı bir dış ticaret şirketinde, “ihracat koordinatörü” olarak görev yapmıştır.

5443_aysal

Aysal, 1973 yılı başında, Brüksel kaynaklı bir firmanın ticaret müdürü olarak, Brükselde görev almıştır. 1974 yılında ise, kendi işinin başına geçmek için, “Unite International”‘ı kurmuştur. Bahsedilen şirketin ilk 10 yıllık dönemi içinde, demir – çelik ve sanayi ürünleri satışı yapılmasının yanında, petrol ile ilgili işlemler de yapılmıştır. Sektörün giderek değiştiği ve geliştiği 1984 yılında, petrol işlerinin yanı sıra, elektrik üretimi, santral yapımı ve finansmanı gibi projelerde şirketi ile birlikte boy göstermiştir. Bu dönemde, Türkiye ve İran sınırları içinde elektrik santralleri kuran Aysal, takip eden dönemde ise temiz enerji yatırımları ve madencilik faaliyetlerine yönelmiştir.

Ünal Aysal, ilgilendiği ve gerçekleştirdiği birçok çalışma ve başarılarına ek olarak, turizm sektörü ile de çalışmalar yürütmüştür. Bu bağlamda, Antalya Kemer’de, iki adet 5 yıldızlı otel kurmuştur. Buna ek olarak, İstanbul Boğazında da bir butik otele sahip olmuştur.Ünal Aysalın kariyerinin zirve noktalarından biri olan Yüksek Liyakat Madalyasıyla ödüllendirilmesi ise, 1999 yılında, Türkiye’yi yurt dışında en iyi temsil eden iş adamlarından biri olarak, Bakanlar Kurulu kararı ile Cumhurbaşkanı tarafından kendisine verilmek ve devlet eliyle onurlandırılmak suretiyle gerçekleşmiştir.

5443_unal-aysalİktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından şeref üyeliğine getirilen Ünal Aysal, her yıl bu vakfın düzenlediği Tez Değerlendirme Yarışmasına yaptığı katkılar ve sponsorluklar nedeniyle bu üyeliğe nail olmuştur.Kamuoyu tarafından Aysalın yakından tanınmasını sağlayan olay ise, 14 Mayıs 2011 tarihinde başkan adayı olarak katıldığı seçimi kazanarak, 2998 oy ile “tarihin en yüksek oyunu alan başkan” sıfatıyla Galatasaray Spor Klübü başkanlığı şerefine ulaşmasıdır.

Ünal Aysalın başkanı olduğu Galatasaray Spor Kulübü Futbol A Takımı, Aysalın görevinin ilk ve ikinci yılında Türkiye Süper Lig şampiyonu olmuş, bu süreçte futbol takımı Türkiye Süper Kupası’nı da kazanmıştır.

2012 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile, “Türkiyeyi yurt dışında en üst seviyede temsil eden iş adamlarından biri” sıfatı nazarında, Cumhurbaşkanı tarafından Yüksek Liyakat Madalyası ile onurlandırılmış olan Aysal, 2012 yılının Ekim ayında da, Belçika Prensi H.E. Philippe Leopold Louis Marie tarafından, Belçika Hükümeti adına “Leopold II Yüksek Takdir Madalyası” ile ödüllendirilmiştir.

25 Mayıs 2013 tarihinde, Ünal Aysal Galatasaray Spor Kulübü başkanlığından gerekli prosedür işlemleri adına istifa etmiştir. Çünkü, tüzüğe göre, istifa etmeden seçime gidilme durumunda, başkanın tekrar seçilmesi halinde, ancak 1 yıl daha görev yapabilecektir. Aysal, bu duruma önlem alarak, ilgili kurula istifasını sunmuş ve 22 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirilen seçimde, 1537 oyun 1404’ünü alarak, 3 yıl süreliğine tekrar kulüp başkanı olarak seçilmiştir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Cnal_Aysal

Yazar:Baran Akçok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.