Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Medya Takip Merkezi Nedir?

0 504

Medya Takip Merkezi Nedir?Medya Takip Merkezi, her türlü yayını izleme ve arşivleme amacı ile kurulan ticari işletmelerdir. Medyada yer alan kişilerin veya şirketlerin, kendileri hakkında yapılan haberleri takip etmek ve medya araçlarında ne şekilde yer aldıklarından haberdar olmak için sıklıkla tercih ettiği medya takip merkezleri, 7 gün 24 saat boyunca arşivleme yapar.

Reklam yayın saatlerini ve sayılarını kendi müşterisi olan kurumlara raporlamak, müzik kanalı ve radyoların yayın akışlarının tamamını takip ederek müzik eserlerine ait telif bedellerinin hesaplanıp sanatçıya ödenecek miktarı tespit etmek medya takip merkezlerinin görevleri arasındadır.

Medya Takip Merkezi Nedir?Ayrıca açık oturum gibi tartışma programlarında, danışmanlığı yaptıkları firmalara veya kişilere yönelik bir mağduriyet durumu yaşanma ihtimalinde hukuki işlemlerin başlatılabilmesi için kaynak oluşturabilecek arşivleme işlemleri, medya takip merkezlerinin sorumluluğundadır.

Günümüzde hızla değişen gündemi takip edebilmek, gündemde nasıl ve ne şekilde yer alındığına dair fikir sahibi olmak için firmalar, örgütler veya çeşitli organizasyonel kurumlar için bir ihtiyaç haline gelen medya takip merkezleri, hem basılı medyayı hem de doruk noktasına ulaşan internet kullanımı dolayısıyla sosyal medyayı takip eder ve arşivler.

Yazar:Ayşegül Güngör

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku