Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

VIX Korku Endeksi Nedir?

0 907

Piyasalarda çeşitli yatırımcıların aldıkları aksiyonlar, pek çok yatırımı ve borsayı doğrudan etkileyen durumlardır. Volatility Index (VIX) kavramının da piyasada bulunan yatırım endişesi olan insanlarda artış olmasıyla beraber oluşan bir kavram olduğunu söylemek mümkündür. Piyasada yatırımcıların doğrudan endişelerini ifade eden süreçlerle ilgili olan bu terim, yatırım endişesi artınca yatırımcının korkarak davranış sergilediği piyasada, herkesin belirli pozisyonlar alarak davranışlarını minimal seviyede tuttuğu bir süreçtir.

Piyasa, herhangi bir nedenden dolayı oynak olması halinde korkuyu ve riski ortaya çıkartır. Yatırım piyasasında en çok korkulan şey ise genel olarak riskin artışıdır. Risk artışı her zaman korku ve endişeyi tetiklediği için bu tip durumlarda VIX Index adı verilen, yatırımcılar tarafından korku endeksi / risk endeksi olarak da anılan bir durumun açığa çıktığı durum gözlenir. Chicago Opsiyon Borsası tarafınca yapılan bir hesaplama doğrultusunda vadesi 22 işlem günü kalan, S&P 100 endeksine göre yazılan Amerikan tipi alım – satım opsiyonlarında hesaplanan, örtülü volatiliteyi belirleyen endekstir.

VIX Indexi Tam Olarak Nasıl Hesaplanır?

VIX endeksi hesaplamasında her opsiyon fiyatlandırması, yakın zamanda işlem gören opsiyonların ortalaması alınarak yapılır. Bu hesaplama ile alım – satım fiyat dalgalanmalarından piyasadaki yatırımcıyı korumak için ayıklama işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş olacaktır.

2003 yılı öncesine ise VIX korku endeksi nedir diye terimi sormak istediğimizde ise beklenen kar paylarının zamanını ve miktarını dikkate alacak şekilde Binominal değerleme yöntemiyle hesaplama yapılması gözlenmiştir. Sonradan yukarıdaki şekilde hesaplamaya dönülmüştür.

Temel olarak vadesi 23 günden fazla, 37 günden az kalan; bu aralıktaki tüm alım ve satım opsiyonlarının zımni volatiliteleri kullanılarak hesaplanması sağlanır. Bu sayede 30 günlük hissi senedi piyasasına göre öngörü niteliği taşıyan volatilite tahmin etme işlemi uygulanır. Yatırımcının yakın gelecekte yüksek oynaklık öngörmesi, pozisyonların koruma altına alınması amacıyla opsiyonlara yönelmek istemesi durumlarına karşı korku endeksi denilen endeks uygulanmış olacaktır

VIX Endeksinin Amacı Nedir?

Yatırımcıların piyasada öngörülerine göre beklentileri ile ilgili takip ettiği önemli araçlardan biri olarak da tanımlanan VIX endeksi parametresi, bugün yaygın şekilde yatırımcılar tarafından tercih edilir. VIX Endeksi eğer yüksek değerde olursa, beklentilerin de bu durumda olumsuz olacağı tahmin edilir. Benzer şekilde risk öngörülerinin yüksek olduğu anlamını da taşıdığını söylemek mümkündür.

VIX-Volatilite Endeksi Ne İşe Yarar?

Hisse senedi ya da diğer yatırım araçlarıyla ilgili fiyat hareketlerinde oluşan istatistiksel verilerin bütünü volatilite olarak tanımlanır. Finans ürünleri olan hisse senedi ya da benzer ürünlerde geniş aralıklı dalgalanmaların oluşması, yüksek volatilite anlamı taşır.

Yatırım dünyasında önemli bir yere sahip olan VIX, piyasada yatırımcılara çeşitli riskleri, yatırımcı hareketlerini izlemek istendiğinde ölçülebilir nitelikte olan istatistiksel verileri sunmaktadır. VIX endeksi yüksekliği, piyasada hem korkunun hem de belirsizliğin işareti olarak okunur.

Borsa dünyasına göre VIX endeksi negatif ilişkilidir. VIX endeksi genellikle hisse senetlerinde yatırım yapacak kişiler için düşüş trendini göstermektedir. VIX ileriye yönelik vadeli piyasa hareketlerinde tahmin gerektiren pek çok hususta doğrudan önemli bir ölçüttür. VIX, 20 değerini altında olursa risk iştahı çok yüksek anlamını karşılar. Eğer 20 ile 30 arasında değer görülürse, çok riskli gözükmeyecek şekilde veriler okunabilir.

VIX-Volatilite endeksiyle ilgili yorumlamalarda 30 seviyelerde puan oluşursa piyasanın risklerinin arttığını gözlemlemek mümkündür. Bu ev benzer şekilde 60 seviyelerinde bir puan oluşursa, ekonomik kriz vb. buhran kaynaklı olarak ciddi bir sorun oluşmasına dair piyasa size haber veriyor olabilir. Bu tip durumlarla karşı karşıya sürpriz şekilde karşılaşmamak için ilgili endeks değerlerini takip etmek her zaman önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.