Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

SEO Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Hususlar

1 328

AÇIKLAMA: SEO Hakkında daha önce duymadığınız temel kavramları, SEO Uzmanı Furkan Danacı sizler için en basit dil ile bu içerikte topladı.

SEO ya da Türkçesiyle arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını optimize etmekle ilgilenir. SEO’nun görevi, site içeriğinin Google’daki organik aramada daha iyi bulunmasını sağlamaktır. Bu işlemin avantajları oldukça açıktır. Tıklama başına ödeme yapılması gereken ücretli reklamların aksine, sitenin aldığı tıklamalar ve dolayısıyla artan trafik için Google gibi bir arama motoruna reklam ödemesi yapılması gerekmez.

Peki web sitenizin içeriğinizi SEO ile nasıl optimize edersiniz? Arama motorları için gerçekten önemli olan sıralama faktörleri nelerdir? Buna cevap verebilmek için öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Diğer bir yöntem de tüm bu arama motorları sıralama faktörlerine hâkim bir SEO uzmanıyla çalışmaktır.

Doğru SEO uzmanını seçmeden önce belki de arama motorlarının işleyişi hakkında genel bir bilgiye sahip olmak isteyebilirsiniz. Böylece SEO uzmanınızın sizin için tam olarak ne yaptığını anlayabilirsiniz.

SEO İşlemi Nedir?

Arama motorları dijital çağın kütüphaneleridir. Arama motorları aracılığıyla kitapları değil, tüm içerikleriyle birlikte web sitelerinin kopyalarını depolarsınız. Daha sonra da bu depolanan kopyalar internet kullanıcılarına sunulmaktadır.

Arama motoru, web kullanıcılarına içerik sunarken World Wide Web’in tamamını aramaz, yalnızca bir görüntüsünü arar. Bu görüntü bir dizin olarak bilinir. Arama motoru dizini, web sitelerinin içeriklerinin toplandığı, analiz edildiği ve kategorilere ayrıldığı bir kitabın içindekiler tablosu olarak düşünülebilir. İçerik dizinde önceden sıralanmıştır, böylece arama motoru, örneğin, Google’ın arama maskesine girerken uygun sonuçları daha hızlı bulur ve bunları kullanıcıya sağlayabilir.

Bir arama motoru, kullanıcılar için temelde bu 3 işlemi gerçekleştirir:

  • Web sitelerini bulma ve izleme,
  • Google dizininde web sitelerinin sıralanması ve sınıflandırılması,
  • Bilgi sağlanması ve sonuçların sınıflandırılması.

Peki arama motorları bu işlemleri hangi kriterlere göre gerçekleştirir hiç merak ettiniz mi?

SEO ile Sıralama Nasıl Yükseltilir?

Arama motorlarında web siteleri nasıl kaydedilir? Ve buralarda dizin nasıl oluşturulur? Bu soruların en yaygın cevabı arama motorları robotlarıdır. Arama motoru başlangıçta robotlar, arama robotları veya örümcekler olarak da adlandırılan sözde tarayıcıları kullanır. Tarayıcılar, İnternet’te düzenli olarak arama yapan ve bilgi toplayan ve sunucularda depolayan yazılım ve donanımdan oluşan sistemlerdir.

Tarayıcılar, bağlantıları ve sayfanın yapısını kullanarak web sayfalarını sistematik olarak tarar. Dizin daha sonra arama motoru tarayıcılarından gelen verilerden oluşturulur. Bir arama sorgusu yapılırsa, aranan terim olan anahtar kelime indeks ile karşılaştırılır. Daha sonra bir algoritma, sonuçların nasıl sıralanacağını ve nihai olarak kullanıcı tarafından görülebilecek şekilde görüntüleneceğine karar vermek için birçok farklı kriter kullanır.

Algoritma için en alakalı sonuç, Google gibi bir arama motorunda ilk sırada yer alacaktır. Sıralama için en önemli iki kriter, örneğin içeriğin kalitesi ve benzersizliği ile bir siteye atıfta bulunan bağlantıların sayısı ve kalitesidir. Tam bu noktada SEO devreye girmektedir. SEO uzmanı, internet sitesinin potansiyel müşterilere doğrudan ulaşabilmesini sağlamak için siteyi sonuç sayfasında üst sıralara taşımaktadır.

SEO Neden Gereklidir?

Google sıralamasında ortaya çıkan organik arama sonuçlarına ek olarak, kullanıcılara genellikle arama sorgusuna bağlı olarak reklamlar da gösterilir. Bu sonuçlar organik sonuçların üzerinde sıralanır ve reklam etiketiyle gösterilir. Bunlar ücretlidir ve dolayısıyla organik olmayan arama sonuçlarıdır. Ayrıca “reklam” etiketinin bazı kullanıcıları otomatik olarak ittiği de bilinmektedir. Bazı kullanıcılar reklam sonuçlarına tıklamaktan kaçınmaktadır.

Arama motorları, arama sonuç sayfalarındaki sıralamanın sürekli değişebilmesi için algoritmalarını sürekli olarak geliştirmekte ve iyileştirmektedir. Örneğin, Google sıralama faktörleri ve dolayısıyla sonuçların algoritma tarafından sınıflandırılması hakkında çok az bilgi verir. Ancak Google’dan alınan ampirik değerler ve kısmi bilgiler temelinde çeşitli SEO kriterleri belirlenebilir.

Furkan Danacı, uzun yıllara dayanan deneyimin verdiği güçle web sitelerinin sıralamalarını iyileştirmek için gerekli olan işlemlere hâkim bir SEO uzmanıdır. Bazen sıralamayı etkileyecek faktörlerin bilinmesi yeterli değildir. Google’ın bildirmediği faktörler hakkında da akıl yürütebilmek gerekir. Furkan Danacı markasının SEO işlemleri bu anlamda sektörün öne çıkan hizmetlerindendir.

SEO uzmanı Furkan Danacı’dan hizmet aldığınızda deneyimin ve teknik bilginin verdiği güçle doğru akıl yürütme gerçekleştirilerek web sitenizin sıralaması yükseltilecektir. Arama motorlarının sürekli yakın mercekte takip edilmesiyle “bilinmeyen” faktörler de sizin için analiz edilerek SEO işlemine dahil edilecektir.

Kaynak: www.furkandanaci.com

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Mehmet diyor

    Furkan hocam ile çalışma fırsatını daha önceki yıllarda bulmuştum. İşine saygılı ve sektörde gerekli olan kişilerden.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku