Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Likya Yolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 66

Son dönemlerde popülerleşen, gezmeyi, doğa yürüyüşünü ve kamp yapmayı seven kişilerin sıkça tercih ettiği seyahat rotalarından biri Likya Yolu’dur. Bu bölge, özellikle klasikleşmiş tatil rotalarından sıkılan ve doğa ile iç içe yeni rotalar arayanlar için doğru bir tercihtir. Günlük hayatın ve şehrin kalabalıklığından uzak, doğanın sessizliği ile bütünleşebileceğiniz bir noktada yer alan Likya Yolu, keyifli ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biridir. Bu bölgede seyahate çıkmadan önce bilinmesi gerekenler arasında öne çıkanlar şunlardır:

 • Doğru ekipman temini,
 • Bölgenin haritası gibi çeşitli önemli yardımcı kaynaklar. 

Likya Yolu Yürüyüş Süresi Ne Kadar? 

Dünya genelinde hazırlanan uzun mesafe yürüyüş rotaları içinde Likya Yolu ilk 10’da yer alır. Fethiye otelleri bölgesinde yer alan ve Ölüdeniz’den başlayan yol, Antalya’nın 20 km uzağındaki Geyikbayırı yakınlarında sona erer. Eşsiz bir manzara ve doğal güzellikler sunan bu rota, doğayı sevenler için harika bir seçenektir. 

Likya yolu yürüyüşü 540 km mesafeye sahiptir fakat bu rotada yürüyüş yapacak kişilerin 540 km’nin hepsini yürümesi gerekmez. Yol boyunca birçok farklı etap bulunur ve haritadan yardım alarak istediğiniz etabı seçip yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş süresi tercih ettiğiniz etaba göre değişiklik gösterir. Holimax güvencesi ile Likya yakınlarında bir konaklama yeri tercih edebilir ve tatil boyunca farklı etaplarda yürüyüşler düzenleyebilirsiniz. 

Likya Yolu’nu Yürürken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Likya Yolu yürüyüşü, keyifli ve rahatlatıcı olmanın yanında dikkat edilmediği takdirde zorlayıcı olabilir. Bu nedenle yürüyüşe başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Söz konusu olan dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde ifade etmek mümkündür: 

 • Yolun tamamını yürümek istiyorsanız, iyi bir kondisyona sahip olmanız gerekir çünkü yol ancak yaklaşık 25 ile 40 gün arasında tamamlanır.
 • Parkurlarda kırmızı beyaz işaretler yer alır. Bu işaretlere “Grande Radonnee” denir ve kaybolmanızı önler. 
 • Eğer yürüyüş sırasında kırmızı boyalı çarpı işareti görürseniz bu yanlış yerde olduğunuzu ve patikadan uzaklaştığınızı gösterir. 
 • Kavşak noktalarındaki sarı tabelalar etapları gösterir. 
 • Yol hakkında yazılmış olan bir rehber vardır. Bu rehberi çeşitli kitabevlerinden satın alabilirsiniz. 

Likya Yolu Tek Başına Yürünebilir mi? 

Yürüyüşü dilerseniz tek başınıza dilerseniz bir ekip ile gerçekleştirebilirsiniz. Aralıksız yüründüğünde bir ayı aşkın bir sürede yürünebilecek olan bu yolu parkurlara bölmek ve dinlenme noktaları ile birlikte tamamlamak çok daha keyifli olacaktır.

Yürüyüş için öncelikli olarak parkurunuza karar vermeniz gerekir. Kararınızın ardından şu noktalara dikkat ederek, yürüyüşünüzün tadını çıkarabilirsiniz:

 • Taşıyacağınız çantanın olabildiğince hafif olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yürüyüş yaparken maksimum 50-60 litre kapasiteye sahip bir çanta taşımalısınız. 
 • Yürüyüş boyunca yeterli su kaynağı bulamama riskine karşılık çantanıza su almanız gerekir.
 • Hafif bir mat ve çadır mutlaka yanınıza almanız gereken diğer eşyalardır. 
 • Rahat, ayak yapınıza uygun ve su geçirmeyen bir ayakkabı bu yolculukta önemli yer tutar.
 • Havlu, mayo, yedek tişört, pantolon ve iç çamaşırı gibi kıyafetler yanınızda bulundurmanız gerekenler arasındadır.
 • Powerbank, kablosuz hoparlör gibi teknolojik cihazlar sizi ulaşılabilir kıldığı için önemlidir.
 • Yürüyüş batonu, küçük yemek gereçleri, sünger, sabun, çakı, ıslak mendil çantanızda mutlaka bulunması gereken eşyalardır. 

Likya Yolu’na Nasıl Gidilir?

Peki çok keyifli bir deneyim sunan Likya Yolu’na nasıl gidilir? Fethiye ilinin Ovacık mevkinden başlayan ve Antalya’da son bulan bu yürüyüş yoluna otobüsler aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Kişisel aracınızla ulaşabilecek olduğunuz bu yol, sizlere zengin deneyim sunacak. Holimax güvencesi ile satın alacağınız konaklama hizmeti, yol boyunca  dinç kalmanızı ve aldığınız keyfi artırmanızı sağlar. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.