Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Volvo The Game:Yarış Simülasyonu İnceleme

0 198

2678_2

Volvo The Game; “SimBin” adlı bir oyun yapım firması tarafından Volvo markasının tanıtılması için yapılan, küçük boyuta sahip ücretsiz bir yarış oyunudur. Oyunda toplam olarak 7 adet araba ve iki tane de yarış pisti sunulmakta ve bu yüzden de oyunun toplam boyutu 589 Mb gibi küçük bir boyuta sahiptir. Yani oyunu indirmek uzun sürmeyecektir. Ancak oyunun küçük boyutuna fazla aldanmamak gerek zira; eğer oyunu tam anlamıyla bir yarış oyunu havasıyla oynamak niyetindeyseniz, sisteminizin işlemci hızının 2 GHZ, ekran kartınızın da 512 MB üzerinde olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Oyun her ne kadar tanıtım amacıyla yapılmış olsa da, simülasyon oyunları alanında başarılı bir firma olan SimBin Studios sayesinde gerçeğe yakın bir sürüş elde edilmiş. Ancak buna rağmen daha önce incelediğimiz tanıtım oyunu Bmw M3 Challenge https://www.bilgiustam.com/bmw-m3-challenge/) kadar gerçekçi bir sürüşü yok maalesef. Ama zaten oyun daha çok direksiyonlu kullanım için yapılmıştır. SimBin Studios firmasının bütün oyunları da genellikle direksiyonlu kullanım için uyarlanmıştır. Eğer motor sporlarına bir düşkünlüğünüz varsa oyunu direksiyon ile kullanmak oyundan daha fazla zevk almanızı sağlayacaktır. Oyunun genel yapısına değinmeden önce isterseniz kısaca SimBin Studios firmasına biraz değinelim.

SimBin Studios

2678_simbin-studios-logo

Lidköping-İsveç merkezli firma 2003 yılında kurulmuş. Şirketin en önemli özelliği 10 yıllık bir oyun yapımcısı olması değil. Şirket kurulduğu günden beri sadece tek bir alana yönelmiş:Yarış Simülasyonu. Piyasada ki birçok oyun yapımcısı firma sadece tek bir alanda boy göstermek yerine farklı oyun alanlarında da değişik yapımlar yapma yoluna gitmekteler. SimBin Studios ise bunun tam tersi bir strateji sergileyip sadece yarış oyunları yapmayı tercih ediyor. Ancak bu oyun yapımcısı için bir eksiklikten öteye aslında fayda sağlamış. Zira oyun yapımcısı 10 yıl sadece tek bir alana yatırım yapıp geliştirmeler yapmış bulunuyor. Bu da yapımcıya çok önemli deneyimler kazandırmakla kalmayıp piyasada rekabet edebilecek oyunlar yapabilmesini sağlamakta.

2678_volvothegame_3

SimBin Studios’un sadece yarış oyunlarına yönelmesinde ki sebep aslında deneyim kazanmak değil. SimBin Studios’ un kurucusu; İsveç GTR Şampiyonası ve FIA GT Dünya Şampiyonası serisinde yarışmış şampiyonluğa da sahip bir yarışçı olan Henrik Roos. Kurucusunun gerçek bir yarış pilotu olmasından ötürü gerçek yarış deneyimini sanal ortama aktarmanın da önü açılmış. Kurucusunun gerçek bir yarışçı olması nedeniyle SimBin Studios’un birçok oyunu-hemen hepsi- gerçek yarış serisi adlarını taşımakta ve oyunlar da kullanılan arabalarda gerçek yarışlarda kullanılan araba modellerinden oluşmakta. SimBin Studios 10 yıllık süre boyunca 8 seri (RTR,GTR,GT Legends,Race Room,Formula Race Room,The STCC Game,WTCC,Race) ve toplam 18 oyuna imza atmış. Önceden de değindiğimiz gibi bütün oyunların ortak noktası yarış simülasyonu şeklinde tasarlanmış olmaları. Oyunlar hepsi PC platformunda satışa sunulmuş bulunuyor.

SimBin Studios 2011 yılında, KW Otomotiv’ in kurucusu Klaus Wohlfarth tarafından satın alınmış. KW Otomotiv dünya çapında faaliyet gösteren önemli modifikasyon şirketidir. Markanın ana faaliyet alanı süspansiyon sistemleridir. Bu süspansiyon sistemleri genel olarak yüksek performans otomobillerinde kullanılmaktadır. Bay Klaus’ un SimBin Studios’ u satın alma sebebi firmanın oyunlarının çok satması-veya satması-, oyunlardan çok hoşlanması değil elbette. Aslında oyun stüdyosunun alınmasının sebebi KW firmasının tanıtımının yapılmasını sağlamak. Oyunlarda gerçek yarışlarda olduğu gibi sponsorların reklamları yapılmakta. KW firması ise oyunlarda ki reklam panolarında yoğun olarak adını öne çıkartmakta. Ayrıca araçların süspansiyonları da yine KW adını taşımakta. Ayrıca SimBin Studios’ un birçok sponsor anlaşmaları da bulunmakta. Bu sponsorlar arasında; İntel, Euro Sport, WTCC, Alpina, BMW, Pagani, Ford, Corvette gibi tanınmış kurum ve otomobil markaları bulunmakta. Oyunda kurumların isimleri belirtilerek reklamları yapılırken; otomobil firmaların reklamı araba modellemeleri ile yapılmakta. Böylece araba müşterilerinin gözünde daha iyi bir deneyim ve iyi bir izlenim bırakılmış olunuyor. Böylelikle CEO’ sunun eski bir yarış pilotu, sponsorlarının da KW dahil olmak üzere ciddi firmaların olduğu bir oyun stüdyosu oluşmuş oldu. SimBin Studios 35’i İsveç Lidköpin de, 15’i dünya çapında olmak üzere toplam 50 çalışanıyla yarış severlere hizmet etmektedir. Şimdi de isterseniz artık oyunumuz hakkında bilgi sahibi olalım.

2678_11

Volvo The Game önce de belirttiğimiz gibi otomobil devlerinden biri olan Volvo markasını tanıtmaya yönelik yapılmış yarış türün de bir oyun. SimBin Studios diğer otomobil üreticileri ile yaptığı anlaşmaya göre onların reklamlarını araç modelleriyle yapmakta. Ancak bu sefer bir oyun da sadece tek bir markaya odaklanılmış. Bu yüzden Volvo The Game de çok fazla model de bulunmamakta. Bu araçların sayısı 7 adet ve bu araçlar gerçekte de Volvo markasını çeşitli yarışlarda temsil etmekteler. Oyun aslen yarış türünde olsa da bazı modeller gerçek yarış otomobili gibi bir his yaşatmamakta. Bu araçlardan biri de Volvo S60 modellemesi. Oyunun kapağında da yer aldığı üzere oyunda Volvo S60 modelinin tanıtılmasına daha çok önem verilmiş ancak oyunda araç bir yarış otomobilinden ziyade normal bir yol otomobili hissi yaşatıyor. Her oyuncunun öncelikleri farklıdır ama eğer yarış türünden çok hoşlanmıyor sakin bir sürüşe meyliniz varsa veya daha iyi araç sürmek istiyor fakat bunu gerçek arabanızla yapamıyorsanız;bir direksiyon seti alıp Volvo The Game oyununu oynamaya başlayın. Bu sayede hem bir Volvo S60 sürmenin keyfini tadabilir hem de yakıt harcamadan da sürüş alıştırmaları yapabilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın ki oyun ne kadar gelişmiş olursa olsun gerçek bir otomobilin tepkilerine sahip değildir ve bu yüzden de gerçek araba sürerken daha temkinli davranmanız çok daha iyi olacaktır.

2678_14 (1)Oyunda sunulan grafiklere değinecek olursak; oyunlarında genel olarak başarılı grafiklere yer veren SimBin Studıos, Volvo The Game de dikkat çekici araç modellemelerine imza atmış. Arabaların göze oldukça hoş gelen bir dizaynı var. Ancak oyunun çevre modelleri de biraz daha gerçeğe yakın yapılabilirdi diye içimizden geçirmedik de değil. Ancak bu durum oyunun basit olduğunu kanıtlamıyor zira oyunu sorunsuz oynamak istiyorsanız bilgisayar sisteminizin başlangıç seviyesinde olmaması gerekiyor. Aksi halde beraberinde gelecek donma olaylarına da hazırlıklı olun. Oyunun grafikleri beklentileri karşılayacak seviyelerde ve sürüş özellikleri de ayrıca göz doldurmakta. Belirttiğimiz gibi bazı modeller yarış arabalarının karakterlerinden uzak olsalar da bazı modeller gerçek bir yarış zevki vadediyor. Örnek olarak Volvo markasının efsane araç modelleri olan Volvo 240 ve V780 araçları eski olan kasalarına rağmen çok iyi bir sese ve sürüşe sahipler. Ayrıca bu araçların içleri de gerçek modellere uygun olarak tasarlanmış. Bu araçların özellikle vites geçişleri,hızlanmaları ve sürüş özellikleri oldukça başarılı tasarlanmış ve yarış tutkunlarına gayet iyi bir sürüş vaadinde bulunuyorlar. Bu arabaların sürüş özelliklerini kendiniz de öğrenmek ve bu araçları sürme deneyimine sahip olmak istiyorsanız aşağıda ki indirme linkine tıklayıp oyunu indirmeye başlayın.

Oyun hakkında yazımız burada sona eriyor ve sizlere keyifli sürüşler diliyoruz.
Oyun İndirme Adresi:(http://www.simbin.com/games/volvo-the-game/)
Not:Oyun korsan değildir Volvo markasını tanıtmak amacıyla üretilmiştir ve ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Yazar:İsa Gürbüz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.