Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Genetik ve Biyomühendislik Üzerine

0 390

4321_images

Son zamanlarda genetik mühendisliği, geleceğin en popüler meslekleri arasında gösterilmektedir. Bildiğimiz üzere genetik dalı ile ilgili birçok bölüm bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir: Genetik mühendisliği, Biomühendislik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Genetik ve Biyoinformatik gibi. Ben bu yazımda elimden geldiğince bir genetik ve biyomühendislik öğrencisi olarak bu bölümden bahsetmeye çalışacağım..

Biyomühendislik bölümü, genetik ve mühendisliklerin birleşiminden oluşan bir bölümdür. Bu bölümdeki öğrenciler biyoloji dersini ağırlıklı görmenin dışında matematik, fizik ,kimya derslerini de oldukça iyi bir şekilde görürler. Bu bölümün oluşumu tıp alanında mühendislik ilkelerinin kullanılabilmesine yarar sağlar. Biyomühendislik yukarıda belirttiğimiz tüm bölümleri kapsamaktadır. Genetik ve biyomühendisliğin amacı Arge (araştırma geliştirme) yapmaktır. Bu bölümü tercih edecek arkadaşlar çok iyi düşünmeli ve karakterinin bahsettiğimiz bölüme uymasına çok dikkat etmelidir. Bu bölümde görülen başlıca dersler; Biyoloji, kimya, matematik, ve bilgisayardan başka elektrik ve manyetizma, mikrobiyoloji, fizyoloji, gen moleküler biyolojisi gen mühendisliği uygulamaları gibi dersler okutulmakta, staj ve bitirme projesi yaptırılmaktadır.

4321_genetik6

Ülkemizde bu bölümde gerçekten çok iyi olan hocalarımız vardır. Hasan OTU hocamız biyomühendislik konusunda uzman ve Harvard üniversitesinde bir süre öğretim görevliliği yapmıştır. Çalışma alanı çok geniş olan bu bölümümüzde mezun öğrenciler Hasan hocamızın değimi ile ” Canlı olan her yerde iş imkanına sahiptir. ” Biraz daha açmak gerekirse mezun öğrenciler, fen, tıp, ziraat, eczacılık ve veterinerlik bölümlerinde akademisyen olabilirler, TÜBİTAK gibi resmi kurumlarda ve ilaç endüstrisinde araştırmacı, çeşitli sağlık kuruluşlarının laboratuvarlarında yönetici olarak görev alabilirler. Bu bölümün esas amacı, uluslararası düzeyde bilim adamı yetiştirmek olup öğrencilerini bu amacı gerçekleştirecek bireyler olarak yetiştirmeye çalışmaktadır.

Son olarak bu bölümü seçerken çok dikkat edilmeli ve seçtiğimiz andan itibaren de bilim adamı olma yolunda emin bir adım atıldığının farkında olunmalıdır.

Kaynakça:
http://genetik-ve-biyomuhendislik.nedirogren.com/

Yazar:Ömer Faruk Balta

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.