Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Woody Allen Kimdir?

0 446

Woody Allen Kimdir?Woody Allen zekası, esprileri,müzik tutkusu ve New York şehrine olan sempatisi ile bilinen ünlü sinema yönetmeni, senarist, yazar ve oyuncu kimlikleri ile ünlenmiş bir sanat adamıdır. Asıl adı Allen Stewart Konigsberg olan sanatçı, sinema camiasında oldukça büyük öneme sahiptir. Woody Allen 1 Aralık 1935 tarihinde ABD New York şehrinde dünyaya gözlerini açmıştır. Çocukluk dönemi oldukça hareketli geçen ve derslerini geri plana iterek hayatta mutlu olmayı ve mutlu etmeyi gaye edinmiştir. Okulda yaptığı bir takım sihirbazlık gösterileri sayesinde okulun bilinen simalarından birisi haline gelmiştir. Bir dönem boksa hayranlık besleyerek bu alanda çalışmalara katılan küçük Woody, daha sonra zekasını kullanabileceği alanlarda kendini öne çıkarmıştır. Daha 17 yaşındayken haftalık olarak yazdığı esprilerden, espri başına ücret almıştır. Bu espriler TV Showları ya da komedyenlerce kullanılmıştır. Bir süre New York üniversitesinde eğitim gören genç Allen, üniversiteyi yarıda bırakarak kendisini sonrasında büyük başarılara imza atacağı ve bu sayede ünleneceği komedyenliğe adamıştır. Henüz 19 yaşındayken yüksek meblağlar kazanarak ailesinin geçimine katkı sağlamıştır. Küçük yaştaki sevgilisi Harlene Rossen ile evlenmeye karar veren genç komedyen bu birlikteliğini sürdüremeyerek 5 yıl sonra ayrılıkta karar kılmıştır. Bu sürecin onda meydana getirdiği çöküntülü ruh halinden kurtulmak için bu durumu bir espri malzemesi olarak kullanmıştır. 1958 yılında Show yaptığı Blue Angel adlı gece kulübünde yapımcı Charles Feldman ile tanışması hayatının gidişatını değiştirmiştir.
What’s New Pussycat filminde senaristlik yapan Woody Allen, bu filmde ufak bir rol almıştır. Çoğu kişi onu Parayı Al ve Kaç isimli filmin yönetmenliği ile tanıdı. Bu film onun ilk yönetmenlik deneyiminin ürünüydü. Gençlik sorunlarına bakış açısı ile büyük farkındalık yaratmıştır.

1971 yılında Muzlar filmi ile sıkça işlenen konuların mizahını yapmıştır. Latin Amerika’da gerçekleşen bir takım siyasi olayları komedi unsuruna dönüştürmesi büyük tepkiler alsa da, bir devrim liderini canlandırarak farklı bir bakış açısı sergilemiştir. Sonra ki çarpıcı filmlerinden biri olan Seks Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey filminde sinema camiasındaki seks furyasını komedi unsuru olarak işlemiştir. Burada bir sperm hücresini canlandıran oyuncu Allen, seksi bir parodi unsuru haline getirmiştir.
İlk bilimkurgu denemelerinden biri olan 200 Yüzyıl Sonra filminde kazara 200 yıl boyunca uyutulan bir adamın hikayesi konu edinir. Bu film Diane Keaton ile birlikte sahne aldığı ilk filmdir. Bu film ile beraber Allen’ın hayatında yeni bir dönem başlamış olur ve daha sonra en iyi yapıtlarını verdiği Aşk ve Ölüm bir sıçrama tahtası olmuştur. Bu film ve Annie Hall filmi kariyerinin dönüm noktası olmuştur.

Woody Allen Kimdir?Woody Allen, Max Kardeşlerin esprilerini çalmakla itham edilmiş fakat Max Kardeşler bu söylentileri yalanlayan açıklamalarda bulunarak, Allen için ‘En iyi, En komik’ ifadelerini kullanmışlardır. Annie Hall filmi gişe rekorları kırarak, oscarda en iyi film en iyi yönetmen ve en iyi senaryo ödüllerini alarak Yıldız Savaşları filmlerini bile geçmiştir. Diane Keaton bu filmdeki başarılı oyunculuğu sayesinde en iyi kadın oyuncu oscarına layık görülmüştür. Yarışmaları sevmeyen ve filmlerini yarışmalara göndermeyen yönetmen Woody Allen Oscar törenlerine katılım sağlamamıştır.
Ingmar Bergman’a büyük saygı besleyerek, Interiors filmini ona adadı. Mia Farrow ile Bir Yaz Gecesi Sex Komedisi filmini çektiği sıralarda tanışarak aşık oldu. Filmlerinde genellikle New York şehrini mekan olarak seçen yönetmen, Manhattan filminde bunu açık şekilde gösterdi. 1992 yılında Mia Farrow ile ayrıldı. 22 yaşında ki Soon ile olan birlikteliğini kamuoyuna açıklayarak 1997 yılında evlilikte karar kıldı. Yaptığı filmler ile büyük başarılara imza atan yönetmen, senarist, oyuncu Woody Allen, hız kesmeden bizi güldürmeye devam ediyor.
Başlıca Filmleri
*Parayı Al ve Kaç
*Muzlar
*Seks Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
*Annie Hall
*Love and Death
*Manhattan
*Bir Yaz Gecesi Seks Komedisi
*Kahire’nin Mor Gülü
*Radyo Günleri
*Yaramaz Harry
*Maç Sayısı
*Kim Kiminle Nerede
*Paris’te Gece Yarısı
*Mantıksız Adam

Kaynakça:
http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvV29vZHlfQWxsZW4
https://www.biyografi.net.tr/woody-allen-kimdir/
https://bilgihanem.com/woody-allen-kimdir/

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku