Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ata Topraklarımız; Altay Dağları

1 514

6589_altay_daglari_neredeAsya Kıtası’nın ortasında Moğolistan ile Sibirya arasında, sınır olarak uzanan bir sıra dağdır. Adının anlamı Moğolca’da “Altın” demektir. Rusya sınırları içerisinde kalan Beluha Doruğu 4.506 metre yüksekliği ile Altay Dağları’nın en yüksek noktasıdır.

Fiziki Yapı

Altay Dağları’nın kuzey batı kısmı ve Rusya sınırları içerisinde kalan kısmına, Kuzey Altay Dağları denir. Kayaç yapıları ile en sarp ve yüksek bölümleri bu bölgede yer alır. Moğolistan sınırlarında bulunan kısmına, Güney Altay Dağları adı verilir. Moğolistan’ın iç bölgelerine doğru 1700 km uzunluğa sahip dağın yükseklik seviyesi, yaklaşık 3000 ile 3500 metredir. Tümü çok kıvrımlı ve kırık kayaç bir yapıya sahiptir.

Dağın çeşitli bölgelerinde irili ufaklı buzul gölleri bulunur. Özelikle kuzeyinde Marka Gölü ve güneyinde Telezker Gölü en önemli ve büyük olanlarındandır. Alçak kısımlarında bozkır ve stepler, yüksek kesimlerinde de çayırlar bulunur. Tarım ve ormancılık için verimli vadileri oldukça nemlidir ve çam ağacı popülasyonlarını barındırır. Altay dağları önemli maden yataklarına sahiptir. Altın madenleri Sibirya taraflarında, kömür, bakır ve linyit ise geneline yayılmış şekilde bulunur.

Kaynakça:
Büyük Rehber Ansiklopedisi

Yazar:Ensar Türkoğlu

1 yorum
  1. Meryem diyor

    eksik bilgi. Altay dağlarının beşte biri, yani tam orta güney noktasında yer alan 500 KM2 bir bölümü Doğu Türkistan’ın Altay eyaletindedir.
    Yani Altay Sıra Dağları, Moğolistan,Rusya,Kzakistan ve Doğu Türkistan’dadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.