Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeni Bir Çalışma Konsepti: Paylaşımlı Ofis (Co-Working)

0 377

Yeni Bir Çalışma Konsepti: Paylaşımlı Ofis (Co-Working)Teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişen yeni dünya düzeni, beraberinde farklı iş modellerini ve esnek çalışma koşullarını da getiriyor. 15 sene önce Amerikalı bir girişimcinin kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak oluşturduğu paylaşımlı ofis konsepti, pek çok ülkeye yayılarak ilgi çekmeye devam ediyor. “Collaborative Working” kelimelerinin kısaltılmasıyla türetilen CoWorking, “işbirlikçi çalışma” anlamına geliyor. Sistem, kendi belirlediğiniz gün ve saatlerde özgürce çalışabilmeniz için ihtiyacınıza uygun fiziksel alanın ve hizmetlerin kiralanması yoluyla işliyor. Evden çalışma (home office) modelinin daha profesyonel şekli olarak görülen paylaşımlı ofisler, iş ve sosyal ilişkileri geliştirmek için de fırsatlar sunuyor.

İşinize Odaklanmanın En Konforlu Hali

Ülkemizde birkaç sene önce başlayan Co-Working konsepti, sunduğu hizmetler sayesinde büyük firmaların da dikkatini çekiyor. Şehirlerin merkezi noktalarında açılan yeni paylaşımlı ofisler, pek çok sektörden amatör ve profesyonelleri bir araya getirerek konforlu ve verimli bir çalışma ortamı yaratıyor. Açık havada minderlerin üzerinde çalışmak ya da dinlenmek isteyenler için terasa ve yeşil alanlara da sahip olan bazı ofisler, sizi özel hissettirerek yaratıcılığınızı artırmayı amaçlıyor. Ayın bazı günlerinde düzenlenen sosyal etkinlikler ise yeni iş arkadaşlarınızla tanışabilmenizi ve fikir alışverişinde bulunabilmenizi kolaylaştırıyor. Fiziksel bir ofise geçmeye henüz hazır olmayanlar ya da çalışmaya ara verenler sanal ofis hizmetinden de yararlanabiliyor. Bu hizmet kapsamında telefonlarınız sizin adınıza yanıtlanıyor, kargolarınız ise ofis adresinden teslim alınıyor.

Girişimlerinizi Hayata Geçirebileceğiniz Bir Ortam

Yeni bir iş fikriniz var fakat sermayeniz, çevreniz ve ofisiniz yoksa Co-Working’e geçerek uygun fiyatlarla profesyonel bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu sayede hem işletme maliyetlerinizi düşürebilir hem de iş görüşmelerinizi kurumsal bir çatı altında sürdürebilirsiniz. Son zamanlarda şirket haline gelen ve büyük gelişme gösteren pek çok start-up yolculuğunun paylaşımlı ofislerden başladığını göz ardı etmemelisiniz! Günlük, haftalık ya da aylık olarak kullanmayı tercih edebileceğiniz CoWorking konseptinde; ortak çalışma alanı, sabit masa ya da özel ofis seçenekleri yer alıyor. Başlangıç paketlerinde genellikle masa, sandalye ve yüksek hızda İnternet erişimi veriliyor. Daha üst paketlerde ise sekreterlik, sabit telefon, sınırsız yazıcı kullanımı, kilitli dolap, misafir karşılama ve kargo takibi hizmetleri sunuluyor. Gerektiğinde ek hizmet olarak ofis mobilyası, toplantı odası ve seminer salonu kiralama imkanınız da bulunuyor.

Profesyonellerin Buluştuğu Ofisler

Girişimcilerin haricinde serbest çalışan ya da proje tabanlı iş yapan pek çok profesyonel de paylaşımlı ofisleri tercih ediyor. Bilişim uzmanları, mimarlar, mühendisler, reklamcılar, tasarımcılar, çevirmenler, muhasebeciler ve yazarlar bunların başında geliyor. Oluşan muazzam enerji; hem kendi sektörünüzden hem de farklı sektörlerden pek çok profesyonel ile tanışıp ortak iş fikirleri geliştirebilmenizi kolaylaştırıyor. Hedeflerinize ulaşma yolculuğunuzda engelleri daha kolay aşabilmeniz ve motive olabilmeniz için haftanın belli günlerinde kişisel gelişim eğitimleri ya da başarı hikayelerinin anlatıldığı seminerler düzenleniyor. Paylaşımlı ofisleri tercih ettiğinizde standart bir çalışma alanından çok daha fazlasına sahip olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku