Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sri Lanka’nın Başkenti; “Colombo” Nasıl Bir Şehirdir?

0 119

Colombo, Asya ülkelerinden Sri Lanka’nın en önemli ve en popüler şehridir. Şehir en önemli şehir olmasının yanı sıra aynı zamanda da ülkenin başkentidir. Bu anlamda Sri Lanka topraklarının en büyük şehri olma özelliğini haiz Colombo, ülkenin iktisadi olarak kalbi konumundadır. Ülke topraklarında bulunan en popüler şehir olan Colombo, aynı zamanda da ülkenin en kalabalık nüfusa sahip şehridir de. Konum olarak Hindistan’a dalgakıran pozisyonu almış olan Sri Lanka Hint Okyanusu’nda bulunan dünyaca ünlü bir ülkedir. Ülke sahip olduğu doğal güzellikleri ile oldukça ilgi çekicidir. Bu ilginin odağında ise şüphesiz ki, başkent Colombo yatmaktadır. Söz konusu şehir, ülkenin en gelişmiş ve en modern şehri konumunda ve tam bir turist cennetidir. Colombo, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 5,6 milyon insana ev sahipliği yapar. Ülkenin finans merkezi olan bu şehir, sahip olduğu nüfus ve iş gücüyle ülke ekonomisini ayakta tutar. Dünyanın en popüler tatil destinasyonları arasında bulunan Colombo, her bütçeden turiste olanak sağlayacak bir altyapıya sahiptir. Bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın bir liman şehri olan Colombo, Hint Okyanusu’nun eşsiz sıcak suları ile beslenir.

ÖSri Lanka'nın Başkenti; "Colombo" Nasıl Bir Şehirdir?zellikle doğu Avrupalı turistlerin son derece rağbet ettiği bir yer olan Colombo, hatırı sayılır bir turizm gelirini de her sene düzenli olarak kasasına koymaktadır. Stil olarak Hindistan ile oldukça benzerlikler barındıran Colombo ve Sri Lanka, uzun yıllar boyunca Britanya İmparatorluğu tarafından sömürülmüştür. Özellikle verimli toprakları sebebiyle her dönem için ilgi odağı olan ülke, Britanya hegemonyasından kurtulduktan sonra kendi kendine ayakta durabilen önemli bir ülke haline gelmiştir. Deniz seviyesinin sadece 1m üzerinde olan Colombo, bu anlamda küresel ısınmanın en çok etkilediği şehirler arasında yer almaktadır. Deniz seviyesinin 1m yükselmesi bölgenin tamamen sular altında kalması anlamına gelecektir. Şehrin merkezi olarak adlandırılan yerde yaklaşık 750 bin kişi ikamet etmekte ancak şehrin tamamını ele aldığımızda bu rakam 5,6 milyona ulaşmaktadır. Özellikle turistlerin bölgeye gelmesiyle beraber bu nüfus sayısı 7 milyona kadar ulaşmaktadır. Bölgenin en büyük özelliği yılın 9 ayı boyunca turistlere elverişli bir ortama sahip olmasıdır. Bu anlamda yılın her dönemi canlı olan Colombo, tam bir turist cennetidir.

Her ne kadar yaz turizminden bahsetsek de Colombo, ayrıca sahip olduğu köklü tarih ile kültür turizmine de oldukça elverişli değerlere sahiptir. Şehrin sınırları dahilinde görebileceğiniz sıra dışı yapılar ve tarihi eserler vardır. Başka bir ifadeyle şehir tam bir açık hava müzesi kıvamındadır. 200 yıl önce Britanyalılarca işgal edilen bu topraklarda Asya kültürü halen yaşatılmakta. Buna karşın Britanya izlerini görmeniz de mümkündür. Özellikle bölgeye çok sayıda bina inşa eden Britanyalılar, adet bölgeyi imzalamışlardır. Yine de geçmişi unutan Colombolular geleceğe umutla bakmakta ve belirli bir refah düzeyinde yaşamlarını sürdürmektedirler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku