Japon Devi “Toyota”

Toyota, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya’nın en önde gelen ticari markaları arasında yer alır. Ülke ekonomisinin en önemli değerleri arasında yer alan Toyota, otomotiv alanında bir dünya devi olarak lanse edilir. Aslında bunun böyle olduğu şirketin sahip olduğu istatistiki veriler nazara alındığında oldukça aşikardır. Şirket Japonya’nın başkenti olan Tokyo’da bulunan Toyota ilçesinde faaliyetlerini yürütür. Söz konusu yer şirkete adını vermekle kalmamış aynı zamanda da şirketin ev sahipliğini de üstlenmiştir. Dünyanın en büyük otomotiv üreticileri arasında bulunan Toyota, dünyanın hemen hemen her noktasına ihracat yaparak da adını tüm dünyaya duyurmaktadır. Şirketin en büyük pazarları arasında kendi iç pazarları olan Japon pazarı haricinde Kuzey Amerika pazarıdır. Kuzey Amerika pazarı, Toyota markasına en çok rağbet gösteren pazar konumundadır. Öyle ki, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bu kıta için Toyota kendisinden vazgeçilmeyecek kadar önemli bir değerdir. Söz konusu markanın popülaritesine çok ciddi bir katkı sunan Amerika Birleşik Devletleri, en çok araç ithal eden ülke konumundadır.

Dünyanın en önemli markaları arasında yer alan Toyota, Almanların dünyaca ünlü otomotiv üreticisi Volkswagen sonrasında dünyanın en büyük 2’nci otomobil üreticisidir. Sıra dışı rakamlara ulaşan Toyota, yılda yaklaşık olarak 10 milyondan fazla araç üretebilme kapasitesi ile de oldukça göz kamaştırıcı verilere sahiptir. Bir dünya markası olan Toyota, şirket bünyesinde yaklaşık olarak 350 bin kişiyi istihdam etmekte bu anlamda çok sıra dışı bir ekonomik figür olarak kabul edilmektedir. Resmi olarak bir devlet kurumu olan Toyota, otomobil sektöründe çığır açmıştır. Kuruluş tarihi, 28 Ağustos 1937 olan Toyota, Kiichiro Toyoda tarafından kurulmuştur. Dünyanın en popüler araç üreticileri arasında yer alan Toyota, aynı zamanda da Lexus’un da sahibidir. Lexus, Uzakdoğu pazarının Mercedes’i olarak lanse edilir ve bu yüzden Mercedes ile ciddi anlamda başı belaya girmiştir. Toyota’nın bünyesinde yer alan Lexus’un tasarımları Mercedes ile benzerlik gösterince Alman devi, hukuk mücadelesi başlatmıştır.

Ülke ekonomisine çok ciddi bir katkı sunan Toyota, sadece Japonya’da faaliyet göstermekle kalmayıp onlarca ülkeye yayılmış ve buralarda fabrikalar kurarak üretim yapmaya devam etmiştir. Bu anlamda tam bir küresel şirket olan Toyota, her yıl 10 milyondan fazla araç üretmeyi başarmaktadır. Bunun yanı sıra üretilen toplam ürün sayısı ise 17 milyon civarındadır. Tabi her ne kadar rakamlar çok yüksek olsa da Volkswagen’in ulaştığı rakamların gerisindedir. Şirket Kuzey Amerika pazarı başta olmak üzere, Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Asya ve Okyanusya’da bulunan ülkelere çok ciddi bir oranda ihracat rakamlarına sahiptir. Toyota’nın önümüzdeki dönemde de bu hızlı yükselişini başarılı bir şekilde sürdürmesi beklenilmektedir. Japon arabalarının öncüsü olan şirket elektrikli araç üretimi ve pazara sunulması konusunda da çok ciddi çalışmalar yürütmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar