Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yüksek Ateş ve Havale Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 269

Yüksek Ateş ve Havale Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?Çocukluk döneminin en sık karşılaşılan hastalığıdır havale,anne babaların bu konuda bilinçli olması önemli çünkü ilk teşhis onlar tarafından gerçekleştiriliyor. Belirtileri gözle görülebilir olduğu için anında müdahale çok önemli. Genel olarak 6 ay ve 5 yaş arasında görülen bu hastalık daha çok erkek çocuklarda görülüyor. Havale geçiren çocuklarda tedavi adına geç kalınırsa eğer ciddi rahatsızlıklar ve kalıcı sorunlara meydana gelebiliyor. Ateşli bir hastalıktır ve genellikle bu ateşlenmenin virüs ya da mikrop kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Yüksek Ateş ve Havale Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?Havale’nin Belirtileri Nelerdir?

– Yüksek Ateş
– Vücudun aniden sararması
– Altını ıslatma
– Zamansız gerçekleşen nöbetler
– Gözlerin dönmesi
– Zamansız uyuklama…

Bu belirtilerin tümü aynı anda gerçekleşmeyebilir ancak bilinmesi gereken en önemli belirti yüksek ateş. Küçük çocuklar sık sık ateşlenebilir bunu göz ardı etmeyiniz. İlk müdahale çok önemli havaleye neden olan bazı hastalıklar da bu belirtiler arasında. İshal, grip, zatürre gibi rahatsızlıklar bir anda havaleye çevirebilir.

Yüksek Ateş ve Havale Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?Neler Yapılabilir?
İlk olarak ateşin düşürülmesi çok önemlidir. Ilık bir bezle bu sağlanabilir ya da sirkeli su tedavisi en bilinenidir. Buz torbası ya da ılık duş çocuğu rahatlatabilir ve ateşin düşmesine yardımcı olur. Doktorlar bu konuda ilaç tedavisine başvurmaktadır. Fitil ya da aspirin gibi ateş düşürücü ilaçlar en etkili olanlarıdır. Ailelerin yapacakları kısıtlıdır, eklem yerlerine buz torbası koymak ve ateşlenen çocuğun çok fazla susuz kalmaması önemlidir. 38 dereceden daha yüksek ateş söz konusu ise aile direkt olarak doktora başvurmalıdır, evde yapılabilecek müdahaleler kısıtlı ve kesin çözüm olmayabilir.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.