Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Guatr Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 176

Tiroid bezinin iltihabına bağlı olarak gerçekleşen rahatsızlıklar ve aşırı büyümelerdir. Tedavi için erken davranmak size avantaj sağlayacaktır ileriki aşamalarda cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bu hastalık türünde tiroid bezi aşırı ve hızlı çalışarak hormon üretimini düzensiz gerçekleştirmektedir.

Guatr Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması:

– İştah artmasına rağmen aşırı kilo kaybı
– Sık sık idrar yapma
– Seyrek adet görme
– Aşırı sinirlenme
– Gözlerde büyüme
– Aşırı terleme
– Nabzın yükselmesi…

Guatr Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?Belirtilerin tamamı görülmeyebilir fakat birçoğu uyarı amaçlı ortaya çıkmaktadır. Tiroid bezinin fazla çalışması kendini hemen belli eder ancak bu bezin az çalışması da riskli ve kansere yol açabilecek niteliktedir.

Tiroid Bezinin Az Çalışması:

– Ses kısılmaları
– Düzensiz ve aşırı adet görme
– Kabızlık
– Soğuğa karşı direnç kaybı
– Güçsüzlük
– Kilo alma…

Guatr Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?Guatr Tedavi Yöntemleri ve Ameliyat:
Tedavi yöntemi dokto ve hastaya bağlı olarak 3 şekilde gerçekleşir: İlaç tedavisi, cerrahi müdahale, radyoaktif iyot tedavisi. Bu seçenekler hastalığın derecesine bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Teşhis için geç kalınmış ve hastalık ilerlediği takdirde, ameliyat kaçınılmazdır. Boyunda cilt pililerine paralel olan bir bölgeden 3-4 cm bir kesi yapılarak ameliyat başlar, çok acı verici bir ameliyat değildir ve ameliyat sonrası boyundaki iz estetik ameliyatla düzeltilebilir, ameliyat sonrası ses kısıklığı ve yutkunmada sorun yaşanabilir ancak bunlar birkaç gün içerisinde yok olmaktadır.

Guatr Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku