Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yusuf Hayaloğlu Kimdir?

0 363

Yusuf Hayaloğlu 1953 yılında Tunceli’ye bağlı Ovacık köyünde hayata merhaba dedi. Eğitim hayatına Tunceli’de başladı. Devlet Parasız Yatılı Sınavı’nda Türkiye ikincisi olarak liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı olarak okumaya hak kazandı. Lisenin bir kısmını Elazığ’da okudu.

7994_1Daha sonra İstanbul’a giderek İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim bölümünde eğitimine devam etti. Bir yandan da masraflarını karşılamak için Cağaloğlu matbaalarında grafik işleri yaptı. Fırsat buldukça bijuteri atölyelerine takı ve aksesuar modelleri yaptı. 1972 yılında eğitimine ara vererek Mine Hayaloğlu ile evlendi. Bu evlilikten Deniz, Hazan ve Can adında üç çocuğu oldu.

Askerliğini ressam olarak yaptıktan sonra Elazığ’da ulusal bir gazetede muhabirlik yaptı.

İstanbul’a geri dönen Yusuf Hayaloğlu Güney Filmcilik’te çalışmaya başladı. Üç yıl kadar burada senaryo, öykü, roman, afiş, poster ve kartpostal hazırlanmasında görev aldı. 12 Eylül sürecinde hapse girdi. Hapisten çıktıktan sonra Cağaloğlu’nda kendi açtığı atölyede matbaa ve yayınevlerine resim grafik işleri yapmaya devam etti.

Kız kardeşi Gülten, Ahmet Kaya ile evlendikten sonra, Hayaloğlu için yeni bir dönem başladı. Yıllardır arada sırada karaladığı bir kenara koyduğu şiirlerini Ahmet Kaya ile buluşturdu. Ahmet Kaya bu şiirleri okuduktan sonra Hayaloğlu ile birlikte çalışmaya başladı.

İkisi beraber; Yorgun Demokrat, Adı Bahtiyar, Ayrılık Hediyesi gibi birçok eseri birlikte ürettiler. Bu çalışmalarla bir döneme damgasını vuran, Hayaloğlu ayrıca birçok beste yaparak çeşitli sanatçılarla bu konuda çalışmalar yapmıştır. Yusuf Hayaloğlu Ahmet Kaya’nın Türkiye’den ayrıldığı sene ilk albümü olan Ah Ulan Rıza’yı çıkarmıştır.

Daha sonra 2002’de Gözleri İntihar Mavi adlı şiir kitabını çıkaran Hayaloğlu bu kitabıyla büyük bir başarıya imza atmıştır. Kitabı 48. Baskıya ulaşarak bir rekor kırılmıştır. Ancak Yusuf Hayaloğlu çok kısa aralıklarla, abisini, annesini yoldaşı Ahmet Kaya’yı kaybetmesinin ardından sağlığını büyük ölçüde kaybetti. Buna rağmen çalışmaktan hiç vazgeçmeyen Hayaloğlu eserlerini üretmeye devam etti.

İkinci albümü olan Bir Acayip Adam satış rekorları kırdı. Bu başarısının ardından birçok TV kanalında programlar yaptı. Ödüller kazandı.Akciğer kanserine yakalanan Yusuf Hayaloğlu 2009’da tedavi gördüğü Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde sabaha karşı hayatını kaybetti. Cenazesi Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.