Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yüz Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

0 537

Yüz yıkamak her ne kadar basit bir eylem olsa da, yıkarken yapılması ve yapılmaması gereken noktalar vardır. Cilt bakımı markası CeraVe tarafından yapılan bir  ankette  Amerikalıların yüzde 80’inin yüzlerini temizlerken en az bir veya daha fazla yaygın hata yaptığını ve yarısından fazlasının yatmadan önce temizlemeyi ihmal ettiği tespit edilmiştir. Bu arada,  yüzün aşırı yıkanması,  hiç yıkanmaması kadar zararlı olabilir. Dermatoloji bölümünde kozmetik ve klinik araştırma bölümünden uzmanlar cildi yıkarken, cilt bariyerinin bütünlüğünden bozmadan ciltteki fazla yağın, kirin ve makyajın temizlenmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Uzmanlar Yüz Yıkama Konusunda Uzmanlar Ne Tavsiye Ediyor?

Yüz Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf NoktalarUzmanlar doğru yüz yıkamanın pek çok faydası olduğunu söylemektedirler. Kir ve döküntüleri gidermek sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Cildi kir birikiminden arındırmak, erken yaşlanmayla ilişkili olan, havadaki partikül maddelerin neden olduğu serbest radikal hasarını en aza indirmektedir. Dahası, yüzü yıkamak, ciltte biriken ve donukluğa katkıda bulunan ölü hücreleri uzaklaştırmanın anahtarıdır. Bu ölü deriler atılması daha sağlıklı, daha ışıltılı bir cilde sahip olmayı sağlamaktadır.

Bununla birlikte, yüzün çok fazla yıkanmaması da önemi bir konudur. Uzmanlara göre yüzün aşırı yıkanması ve aşırı ovulması çok temiz olduğu hissi verebilir. Ancak bu aslında cilde zarar veren bir uygulamadır. Bu uygulama, cildi çevreden koruyan dış cilt katmanındaki cilt bariyerine, cilt hücrelerinin ve yağ tabakasına zarar vermek anlamına gelmektedir. Herkes için, yıkama koşulları bir değildir ve özellikle egzama ve rosacea hastaları için doğru yıkama rutini önemlidir. Bu koşullarda, cilt bariyeri doğal olarak zayıflar ve iltihaplanma riskini artırır. Cildi nazik bir dokunuş yıkamak gerekir ve böylece tahriş olmasının önüne geçilmiş olunur.

Doğru yüz yıkamak için yapılması ve yapılmaması gerekenleri şu şekilde sıralanabilir:

Doğru Temizleyiciyi Ürün Seçimi

Uzmanlar, kişinin yüz yıkarken kendisi için doğru temizleyiciyi seçmenin önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Eğer kişinin kuru veya hassas bir cildi varsa, nemlendirici, köpürmeyen temizleyiciler kullanılmalıdır, çünkü köpüren temizleyicilerde kullanılan köpürtücü maddeler ciltte daha fazla kuruma eğilimindedir. Yağlı veya akne eğilimli bir cildi olanlar ise köpüklü veya salisilik asit bazlı bir temizleyici sizin için en iyisi olabilir. Köpüren temizleyiciler, daha derinlemesine bir cilt temizliğine ihtiyaç duyan yağlı cilde sahip kişiler için daha uygundur ve salisilik asit, ciltteki yağı etkili bir şekilde gidermeye yardımcı olan bir beta hidroksi asittir. Karma bir cilt yapısına sahip olanlar için ise birçok farklı temizleyici formül vardır. Bu formüller sütten yağlara, balsamlardan sulara kadar geniş bir yelpazededir ve her temizleyici kişisel tercihlere uygun farklı bir duyusal deneyim sunmaktadır. Hangi ürün seçiliyorsa seçilsin, aşırı yıkamamaya dikkat edilmelidir. Şayet yüzde kızarıklık, soyulma, pullanma, gerginlik veya kaşıntı varsa, cilt aşırı ovuluyor olabilir, buna dikkat edilmelidir.

Yüzü Sıcak Su ile Yıkamama

Uzmanlar kullanılan temizlik ürününü durulamak için soğuk veya ılık su kullanılmasını önermektedirler. Özellikle hassas ciltli veya gül hastalığı olanlarda sıcak su kullanımı, yüzün kızarmasına ve alevlenmeye neden olabilir.

Yüzü Günde İki Kez Yıkama

Yüz Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf NoktalarUzmanlar genellikle yüzü sabah ve yatmadan önce günde iki kez yıkanmasını önermektedirler.  Şayet kişi yüzünü günde bir kez yıkamayı tercih ediyorsa, tavsiye edilen gün içinde biriken kirleri temizlemek için akşam yıkanması yönündedir. Ve kişi terli bir antrenmandan sonra kesinlikle yüzünü yıkamalıdır.

Tonik veya Sıkıştırıcı Kullanımı

Günümüzde cilt temizliğinde kullanılan ürünler öncekilere nazaran çok daha etkilidir, bu nedenle kir ve yağı tamamen temizlemek için toner veya büzücü her zaman gerekli değildir. Genellikle, temizleyicilerin tek başına yeterli olmadığı düşünülüyorsa bir tonik veya sıkılaştırıcı tavsiye edilebilir.  Yüzdeki yağı gidermek ve gözeneklerin görünümünü en aza indirmek için alfa hidroksi asitler bulunan gözenek Arındırıcı tonikler kullanılabilir.

Göz Makyajı Temizleyici Kullanma

Yatmadan önce makyajın tamamen çıkarılması önemlidir. Bu temizlik makyajın kendisinden kaynaklanan cilt tahrişi riskini en aza indirmede faydalıdır. Hafif makyaj yapılıyorsa, normal yüz temizleyiciniz makyajı çıkarmak için yeterli olabilirken ağır makyajı çıkarmak için yağ bazlı bir temizleyici veya misel su kullanmayı içeren çift temizleme etkili ürünler kullanılabilir. Misel suyu, kiri ve makyajı etkili bir şekilde yıkamak için hem suya hem de yağa bağlanan misel molekülleri içermektedir. Bu, en çok bir düğünde veya başka bir özel etkinlikte yapılacak olan ağır makyaj için kullanılır.

Bu makyaj temizlenirken birinci adım bitkisel yağ bazlı bir temizleyici veya bir göz makyajı temizleyici önerilmektedir.  Bu özellikle göz çevresi için önemlidir ve bu yağ bazlı ürünler inatçı astarı ve makyajı sıvılaştırır.  Göz cildinin sürtünmeden veya kalem çekmeden  oluşacak tahrişe karşı korunmasını sağlar. Bunu, geleneksel su bazlı bir temizleyici ile yıkanmalıdır. Göz makyajını nazikçe çıkarmanın bir yolu, ovalamak yerine göz bölgesini dikey olarak okşamaktır. Hassas bölgeye çok fazla basınç veya sürtünme, düşük dereceli iltihaplanmaya yol açabilir, bu da zamanla hiperpigmentasyona dönüşebilir.

Cildinizi Yanlış Şekilde Ovma

Yüz Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf NoktalarNazik ama kapsamlı bir temizlik için, kullanılabilecek en iyi alet parmak uçlarıdır.  Parmak uçları  temizlik sırasında dolaşımı uyaran ve lenfatik drenajı artıran hafif bir masaj yapılmasını sağlarlar. Ekstra derinlemesine bir temizlik için, sonik temizlik ürünleri ciltteki suyu daha etkili bir şekilde çıkarabilir. Aslında, manuel temizlemeye kıyasla, sonik destekli temizlik, ciltteki partikül madde kirliliğini daha etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve temel temizlik için tasarlanmak göz temizlik fırçalarından faydalanılabilir.

 Kurulamak İçin Temiz Havlu Kullanımı

Yüzü temizlemek için sadece yıkamak yeterli değildir. Yüzü yıkamaya başlamadan önce eller iyice yıkanmalıdır.  Ve birkaç gündür rafın üzerinde asılı duran aile el havlusu ile yüzü kurulamamak gerekir. Çünkü bakteriler havlu üzerinde üreyebilir ve temiz, nemli yüze aktarılabilirler. Yalnızca yüz temizliğinde kullanılabilecek, yumuşak, temiz ve kişiye özel bir havlu ile kurulama yapılmalıdır.

Temizledikten Sonra Nemlendirici Kullanımı

Yüz temizliğinde kullanılan ürünler cildi kurutabilir veya tahriş edebilir. Bu yüzden yıkadıktan sonra cildi hafif bir nemlendiriciyle nemlendirilmesi önerilmektedir.  Bu ürünler akne ilacı veya yaşlanma karşıtı ürünü gibi retinol bazlı nemlendiriciler olabilir. Özellikle doğal ürünlerin seçilmesine dikkate edilmelidir.

Kaynakça:
https://www.nbcnews.com/better/lifestyle/best-way-wash-your-face-according-dermatologists-ncna1147956
https://www.wsj.com/articles/the-real-dirt-on-face-washing-1382396795

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku